Masło z orzechów ziemnych a zdrowie

Bakalie.com

Kilka słów o orzeszkach ziemnych

Orzechy ziemne, nazywane inaczej fistaszkami to w rzeczywistości rośliny strączkowe. Rosną pod ziemią w strączkach takich samych jak fasola. Jednakże podobnie jak orzechy zawierają bardzo dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, witamin z grupy B oraz witaminy E i A. Właściwości zdrowotne orzechów ziemnych są bardzo liczne. Badania wykazały, że jedzenie orzechów ziemnych chroni przed chorobą Alzheimera a także zapobiega rozwojowi wielu chorób układu sercowo naczyniowego. Bardzo popularne jest masło z orzechów ziemnych, które szczególnie często wykorzystywane jest w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Masło orzechowe jest źródłem białka roślinnego oraz zdrowych kwasów tłuszczowych.

Masło z orzechów ziemnych

Masło z orzechów ziemnych, masło orzechowe ( nazywane także pastą fistaszkową) jest wytwarzane poprzez mielenie prażonych orzechów ziemnych z dodatkiem lub bez dodatku oleju. Masło orzechowe jest bogate w proteiny dzięki czemu stało się bardzo ważnym elementem diety na przykład wegetarian.Kupując masło orzechowe w sklepie warto zwrócić uwagę na jego skład. Wybierajmy jedynie masła, o niskiej zawartości dodanego oleju, lub jeśli to możliwe przygotowujmy takie masło samodzielnie w domu. Wbrew pozorom, taki proces nie jest ani trudny ani kosztowny. Wymaga jedynie posiadania silnego miksera i chwili cierpliwości.

Tak przygotowane masło będzie nie tylko smaczniejszą, ale i zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla jego sklepowego odpowiednika.Masło orzechowe jest doskonałym źródłem potasu, fosforu i magnezu. Zawiera także znaczną ilość wapnia i sodu. Masło orzechowe w swoim składzie posiada wiele żelaza, cynku, manganianu i selenu.

W maśle orzechowym odnajdziemy wysoki poziom niacyny i znaczną ilość witamin z grupy B, w tym witaminy B3 oraz witaminy E. Zawiera także wysoką zawartość witaminy K, tiaminy, kwasu pantotenowego oraz ryboflawinę.Masło orzechowe jest produktem wysokokalorycznym. Całkowita wartość kaloryczna 100 gramów masła orzechowego to 589 kalorii. Jest doskonałym źródłem protein, kwasu foliowego, błonnika oraz argininy.

Wpływ masła orzechowego na zdrowie odzwierciedla się w silnym działaniu wspomagającym pracę układu sercowo-naczyniowego, w obniżaniu poziomu złego cholesterolu, obniżaniu poziomu cukru we krwi, w profilaktyce nowotworowej oraz w przypadku występowania kamieni żółciowych.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com