Przeciążony organizm – pora na detoks

Bakalie.com

Okres Świąt nacechowany jest dużą ilością, nie zawsze zdrowych potraw, którym nie potrafimy się oprzeć. Nie ma w tym nic dziwnego. Ba! Dziwnym byłoby gdybyśmy stronili od nich, kiedy są one na stałe wpisane w naszą tradycję.
 

Karp smażony na maśle, pyszne sałatki, kremowe serniki, słodkie makowce, śledzie. Brzmią niepozornie, jednak jedzone w dużej ilości mogą przyczynić się do silnego przeciążenia układu trawiennego i ogólnego osłabienia organizmu.  Bez obaw. Istnieją naturalne sposoby dzięki którym szybko wrócimy do formy i przygotujemy swoje ciało, do nadchodzącego niebawem Sylwestra.

 

Babka płesznika

Powstały po zalaniu nasion babki woda żel ułatwia przesuwanie się mas zalegających w jelitach. Dlatego jest polecana w leczeniu zaparć. Normalizuje czas przejścia mas kałowych przez jelita, a dzięki temu i częstość wypróżniania się. W związku z tym można ją stosować także w przypadku biegunek. Wpływa również na wzrost liczby pożytecznych bakterii jelitowych, czyli poprawia florę bakteryjną w jelitach. Warto po nią sięgnąć również wtedy, gdy mamy uczucie wzdęcia i ciężkości po jedzeniu. Dzięki temu, że ułatwia wypróżnianie, łagodzi bóle i świąd oraz zmniejsza krwotoki. Babka płesznika jest też doskonałym lekarstwem na hemoroidy. Mogą ją także stosować osoby cierpiące na chorobę wrzodową, podrażnieniami przewodu pokarmowego oraz zespołem jelita drażliwego, gdyż działa osłonowo i przeciwzapalnie.

Orzechy piniowe

Orzeszki pinii zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają proces odchudzania. Przede wszystkim są bogatym źródłem kwasu pinolenowego, który hamuje głód i zapewnia uczucie sytości. Pomaga też w doprowadzeniu do normy rozregulowanego metabolizmu. Przegryzanie niewielkiej ilości orzechów piniowych, pomoże zahamować głód, równocześnie poprawiając pracę jelit.

Gruszki

Gruszki to jedne z najbardziej bogatych w błonnik owoców. Oferują one bowiem sześć gramów na średniej wielkości owoc. Przy czym warto pamiętać, że zdrowa, dzienna dawka błonnika pokarmowego wynosi od 25 do 30 gramów. Spożywanie odpowiedniej ilości błonnika pomaga uchronić się przez wzdęciami, co równocześnie chroni przez uciążliwymi zaparciami, a nawet przed rakiem okrężnicy. Dieta bogata w błonnik pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, co jest zbawienne dla stanu naszego serca. Jedzenie błonnika pomaga również uchronić się przed wystąpieniem raka piersi, chorób serca i cukrzycy 2 typu.

Zielona kawa

Zaobserwowano, że zielone ziarna kawy są bardzo skuteczne w procesie detoksykacji organizmu, który polega na oczyszczaniu ciała z toksyn i szkodliwych substancji, przyczyniających się w konsekwencji po występowania ciężkich chorób cywilizacyjnych, w tym raka. Kwas chlorogenowy występujący w zielonej kawie wspomaga również utratę wagi. Badania wykazały, że u osób, które przez 22 tygodnie spożywają ekstrakt z zielonej kawy utrata wagi występuje na poziomie 10% ich wagi ciała.

Czerwona herbata

Napar z czerwonej herbaty, to napój szczególnie wskazany w diecie odchudzającej. To właśnie czerwona herbata jest najskuteczniejsza w walce z nadwagą, poprawia metabolizm i przyśpiesza spalanie tłuszczów. Należy wiedzieć, że wsparcie procesu odchudzania to tylko jeden z wielu właściwości tej wspaniałej herbaty.
 

Autor: Redakcja Bakalie.com