Miód wielokwiatowy pachnący łąką

Bakalie.com

Miód uzyskiwany z dzikiej, łąkowej roślinności, takiej jak mniszek lekarski, oset, łopiany, ostrożeń warzywny, krwawnica purpurowa, marchwica czy sadziec konopiasty posiada żółtą i lekko złocistą barwę a także piękny zapach bławatka. Ma on również charakterystyczny ostry posmak. Bardzo często miód pozyskiwany z dzikich, łąkowych kwiatów i roślin nazywany jest miodem łąkowym, lecz w rzeczywistości miód ten nazywa się wielokwiatowy.  

Skąd się biorą nazwy miodów

Wszystkie miody swoją nazwę zawdzięczają roślinności, z której pochodzą lub miejscu w którym nektar zbierały pszczoły. Dlatego pasieki na własne potrzeby tworzą nazwy miodów. Ze względu na miejsca, gdzie rosną rośliny, z których produkowany jest miód powstają miody o nazwie górskie, leśne czy łąkowe. Ze względu na porę roku, w której miód jest zbierany, pszczelarze nazywają go wiosennym, letnim czy zimowym.

Miody wielokwiatowe pełne smaków

Kombinacja roślin, z których powstają miody sprawia, że każdy z nich można nazwać wielokwiatowym. Miody wielokwiatowe wiosenne maja jasną barwę i delikatny smak. Miody zbierane wczesnym latem, zwane przez pszczelarzy letnimi zawierają nektar z lipy, a te zbierane późniejszym latem są z gryką lub słonecznikiem. Miody wielokwiatowe charakteryzują się tym, że w swoim składzie zawierają najwięcej węglowodanów, zwłaszcza glukozy i fruktozy. W dużej ilości występują w nich także kwasy organiczne, takie jak kwas glukozowy, jabłkowy i cytrynowy. Miody wielokwiatowe ze zbiorów wiosennych mają dużo cukrów prostych. Miody zbierane latem czy jesienią bogatsze są w enzymy, biopierwiastki i związki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.

Często w skład miodu wielokwiatowego wchodzą niewielkie ilości wosku pszczelego, pyłku kwiatowego, a nawet spadzi z drzew iglastych, które są odpowiedzialne za niepowtarzalny i specyficzny smak i zapach danego gatunku miodu.

Miody wielokwiatowe a zdrowie

Miody wielokwiatowe zawierają potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo i chlor. W miodzie wielokwiatowym znajdują się bardzo duże ilości krzemu, który odpowiedzialny jest za prawidłową pracę układu krwionośnego. Zawarty w miodzie krzem ma także pozytywny wpływ na naszą skórę, włosy i kości. Niestety duża ilość kwiatów, z których pozyskiwany jest miód nie ma wpływu na jego działanie antybiotyczne.

Stosowanie miodu wielokwiatowego zalecane jest w stanach przemęczenia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Zawarta w miodzie glukoza jest bardzo łatwo przyswajalna i dlatego znakomicie odżywia serce i mózg, zapobiegając chorobie wieńcowej i miażdżycy. Miód zbierany latem łagodzi katar sienny i alergiczny, zaś zawarte w nim duże ilości biopierwiastków i naturalnych enzymów, pomocne są w okresie jesienno - zimowym. Miód zażywany regularnie wzmacnia odporność i poprawia przemianę materii.

Co warto wiedzieć

W zależności od pory roku, w której miód był zbierany, zachwyca on paletą barw i wachlarzem smaku. Od barwy jasnokremowej do ciemno herbacianej przy konsystencji płynnej, od jasno szarej do jasno brązowej w konsystencji skrystalizowanej. Wiosenny miód w konsystencji płynnej jest jasny i słodki. Pachnie delikatnymi kwiatami łąkowymi, a jego smak jest bardzo łagodny. Miód letni jest ciemniejszy, a smak i zapach ma znacznie bardziej wyrazisty. Nie traci jednak na słodkości. Czy to miód wiosenny czy letni jego zapach jest zawsze lekko „woskowy”. Miód wielokwiatowy szczególnie polecany jest dzieciom ponieważ nie drapie w gardło.

Miód wielokwiatowy w kosmetyce

Dzięki właściwościom bakteriobójczym, miód ma znakomity wpływ na leczenie zmian trądzikowych i skórnych. Przyspiesza gojenie się ran i bliznowców. Mało tego, miód znakomicie nawilża i koi podrażnienie skóry, dlatego jest znakomitym składnikiem wielu kosmetyków, zarówno tych robionych w warunkach domowych jaki i produkowanych przez firmy kosmetyczne.

W kosmetykach miód wykorzystywany jest w postaci czystej lub w postaci mleczka pszczelego. Ma znakomite zastosowanie w kremach, balsamach, maseczkach czy peelingach. Kosmetykami na bazie produktów miodowych możemy pielęgnować każdy rodzaj cery. Wszystkie kosmetyki na bazie miodu, sprawiają, że nasza skóra jest gładka, nawilżona, odżywiona i sprężysta. Miód powstrzymuje również proces starzenia się skóry.

Ale nie tylko skóra zyskuje na stosowaniu kosmetyków z modem. Miód ma także zbawienny wpływ na włosy. Maski z dodatkiem miodu, zwłaszcza te robione w warunkach domowych, pomagają włosom odzyskać blask. Wystarczy oliwa z oliwy, łyżka miodu, sok z cytryny .Taki kompres, nałożony na głowę, przykryty szczelnie folią i pozostawiony przez 10 minut sprawi, że nasze włosy będą jedwabiste, miękkie w dotyku i lśniące.

Autor: Redakcja Bakalie.com