Herbaty kwitnące

Bakalie.com

Królowa wszystkich herbat

Mówi się o niej, że jest Królową wszystkich herbat. Jak sama nazwa wskazuje, jest to herbata niezwykle intrygująca, ponieważ w procesie zaparzania możemy być świadkami rozkwitania herbacianego kwiatu. Co można o niej napisać? Składa się z ręcznie formowanych liści zielonej i białej herbaty, zaś kształtem przypomina kulkę. Swoim wyglądem urzeka i czaruje, ponieważ przypomina kwiaty amarantu, jaśminu, czy też chryzantema.

 

 

Herbata kwitnąca jak powstaje ?

Zielona herbata od razu po zerwaniu poddawana jest suszeniu, nie przechodzi zaś wcale etapu fermentacji. Dzięki takiemu procesowi zatrzymuje wiele cennych składników, jest także o wiele subtelniejsza w smaku. Natomiast biała herbata rodzi się z młodych, jeszcze nierozwiniętych  pączków.  Zbiory przeprowadzane  są tylko w okresie wiosennym. Krzewy białej herbaty są bardzo wrażliwe na słońce, dlatego też wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Między innymi dba się o to, by nie wykształcił się chlorofil, czyli intensywna zielona barwa. Herbata kwitnąca zawiera w sobie szereg drogocennych właściwości, które są kwintesencją zarówno odmiany białej jak i zielonej.

Właściwości herbaty kwitnącej

Herbata kwitnąca, dzięki swojemu cudownemu aromatowi i barwie, pobudza do działania i orzeźwia. Wspomaga układ pokarmowy a także jest skuteczna w regulowaniu poziomu cukru we krwi, dlatego jak najbardziej polecana jest osobom chorującym na cukrzycę. Zawarte w niej przeciwutleniacze opóźniają proces starzenia. Ze względu na zawartość polifenoli przyczynia się również do ochrony organizmu przed szkodliwymi substancjami, które atakują komórki DNA. Ma działanie anty-mutagenne, dzięki któremu powstrzymywane są niektóre zmiany nowotworowe.

Parzymy herbatę kwitnącą

Przyrządzanie herbaty kwitnącej nie należy do skomplikowanych, warto również zaznaczyć, że można ją zaparzać nawet 4 razy, gdyż jest niesamowicie wydajna. W czasie ostatniego, czwartego parzenia, można wzmocnić ją plasterkiem cytryny, czy łyżeczką miodu. Przechodząc do sedna, jedną kulkę należy zalać 400 ml, przegotowanej filtrowanej lub mineralnej wody, o temperaturze od 85 do 95 stopni C i parzyć około 3 minuty.

W czasie zaparzania możemy zaobserwować jak rodzi się herbaciany kwiat, od małej kuleczki, do barwnego, okazałego okazu.

Autor: Redakcja Bakalie.com