Herbaty kwitnące

Bakalie.com

Mówi się o niej, że jest Królową wszystkich herbat. Jak sama nazwa wskazuje, jest to herbata niezwykle intrygująca, ponieważ w procesie zaparzania możemy być świadkami rozkwitania herbacianego kwiatu. Co można o niej napisać? Składa się z ręcznie formowanych liści zielonej i białej herbaty, zaś kształtem przypomina kulkę. Swoim wyglądem urzeka i czaruje, ponieważ przypomina kwiaty amarantu, jaśminu, czy też chryzantema.

Zielona herbata od razu po zerwaniu poddawana jest suszeniu, nie przechodzi zaś wcale etapu fermentacji. Dzięki takiemu procesowi zatrzymuje wiele cennych składników, jest także o wiele subtelniejsza w smaku. Natomiast biała herbata rodzi się z młodych, jeszcze nierozwiniętych  pączków.  Zbiory przeprowadzane  są tylko w okresie wiosennym. Krzewy białej herbaty są bardzo wrażliwe na słońce, dlatego też wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Między innymi dba się o to, by nie wykształcił się chlorofil, czyli intensywna zielona barwa. Herbata kwitnąca zawiera w sobie szereg drogocennych właściwości, które są kwintesencją zarówno odmiany białej jak i zielonej.

Herbata kwitnąca, dzięki swojemu cudownemu aromatowi i barwie, pobudza do działania i orzeźwia. Wspomaga układ pokarmowy a także jest skuteczna w regulowaniu poziomu cukru we krwi, dlatego jak najbardziej polecana jest osobom chorującym na cukrzycę. Zawarte w niej przeciwutleniacze opóźniają proces starzenia. Ze względu na zawartość polifenoli przyczynia się również do ochrony organizmu przed szkodliwymi substancjami, które atakują komórki DNA. Ma działanie anty-mutagenne, dzięki któremu powstrzymywane są niektóre zmiany nowotworowe.

Przyrządzanie herbaty kwitnącej nie należy do skomplikowanych, warto również zaznaczyć, że można ją zaparzać nawet 4 razy, gdyż jest niesamowicie wydajna. W czasie ostatniego, czwartego parzenia, można wzmocnić ją plasterkiem cytryny, czy łyżeczką miodu. Przechodząc do sedna, jedną kulkę należy zalać 400 ml, przegotowanej filtrowanej lub mineralnej wody, o temperaturze od 85 do 95 stopni C i parzyć około 3 minuty.

W czasie zaparzania możemy zaobserwować jak rodzi się herbaciany kwiat, od małej kuleczki, do barwnego, okazałego okazu.

Autor: Redakcja Bakalie.com