Czystek - zdrowie z ogródka

Bakalie.com

Czystek - niewielki kwiat o właściwościach detoksacyjnych

Czystek to roślina pochodząca z południowej Europy, rosnąca w pobliżu Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskiej. Możemy go znaleźć również na Półwyspie Pirenejskim. Czystek lubi podłoże suche i skaliste zbocza. Dlatego znany jest również pod nazwą skalna róża. Rośnie najczęściej pomiędzy drzewami sosnowymi i dębowymi. W Polsce czystek występuje jako roślina uprawna. A dodatkowym atutem jest fakt, że czystka można wyhodować również w przydomowym ogródku. Do tego celu potrzebne jest jasne miejsce, ale zakrywające sadzonkę przed bezpośrednimi promieniami słońca. Krzewy nie lubią też zbyt wilgotnej ziemi. Ważne jest, aby w miesiącach kiedy rozpoczyna się kwitnięcie rośliny (od marca do lipca), a także w momencie kwitnięcia (czerwiec -lipiec) krzew był regularnie nawożony. Na przełomie marca i kwietnia następuje rozmnażanie krzewu poprzez wysiew nasion. Nasiona bardzo szybko i łatwo kiełkują. Zbiory czystka odbywają się przez całe lato. Obcięte kwiaty i gałązki należy suszyć w przewiewnych zadaszonych miejscach, ze staranną dbałością aby zbiory nie były narażone na opady deszczu.

Charakterystyka i podział czystka

Czystek zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy – pelifenoli. Dzięki temu :
działa antyoksydacyjnie neutralizując wolne rodniki,
hamuje stany zapalne w organizmie,
dodaje energii i ma właściwości wzmacniające,
chroni naczynia krwionośne,
zwalcza nadmiar złego cholesterolu we krwi,
działa antyalergicznie,
walczy z grzybami i drobnoustrojami.
Istnieje wiele gatunków czystka. Oto niektóre z nich :
Czystek szary, siwy- rośnie w zachodniej części Morza Śródziemnego, jego kwiaty są koloru różowego,
Czystek kreteński- występuje w rejonie Morza Śródziemnego i Czarnego, jego kwiaty są również koloru różowego,
Czystek ladanowy- rośnie w Europie południowo- zachodniej, charakteryzuje się dużymi kwiatami o średnicy nawet do 10 cm. Jego kwiaty mają białe płatki z ciemnoczerwonymi plamkami u nasady,
Czystek szałwiolistny- jego rejonem pochodzenia jest zachodnia część obszaru śródnoziemnomorskiego, ma białe kwiaty o średnicy od 3 do 5 cm,
Czystek purpurowy- pochodzi z Wysp Kanaryjskich, ale występuje też w Portugalii, Hiszpanii i na Półwyspie Apenińskim. Jak jego nazwa wskazuje, jego kwiaty są w kolorze purpury.
Czystek to przede wszystkim hydrofile, garbniki, witamina E i polifenole. Jak sama nazwa tego zioła wskazuje, ma on przede wszystkim działanie oczyszczające. Pity regularnie oczyszcza nasz organizm z toksyn. Właściwości rośliny chronią nasz organizm przed podrażnieniem śluzówki i skóry. Czystek działa leczniczo na trądzik, grypę, anginę, choroby przewodu pokarmowego, a także zakażenia grzybicze. Właściwości odtruwające czystka chronią serce przed zawałem. Zawarta w nim witamina E natomiast, powstrzymuje procesy starzenia. Dlatego czystek używany jest także w kosmetologii. Możemy go znaleźć przede wszystkim w kremach .

Warto pamiętać

Czystkowi przypisuje się właściwości lecznicze. Wszystko za sprawą zawartych w nim polifenoli. Wiele z nich jest nadinterpretowane.
Czystka nie należy traktować jako suplement diety,
Picie herbaty z czystka wzmacnia organizm,
Jeśli przyjmujemy lekarstwa to picie naparu z czystka należy skonsultować z lekarzem,
Czystek to zioło, kupuj go zawsze tylko i wyłącznie w aptece lub sklepach zielarskich.

Kaszel, katar, ból

Badania naukowe, przeprowadzone przez tureckich uczonych wyodrębniły substancje odpowiedzialne za efekt przeciwbólowy oraz przeciwzapalny czystka laurolistnego; są to 3-O-methylquercetin, 3,7-O-dimethylquercetin i 3,7-O dimethylkaempferol. Czystek może mieć nie tylko postać herbaty, ale również tabletek do ssania czy kapsułek do połknięcia, które mogą pomóc przy chorobie gardła, a także na kaszel . Zwolennicy tego zioła uważają, że napar z rośliny może być stosowany na biegunkę, alergię czy choroby skórne.

Herbata z czystka niejedno ma imię.

Herbatę z czystka parzymy tak, jak wszystkie tego typu herbaty i zioła. Składnikami zawsze jest :
10 g czystka i 1 litr wody.
Zioła zalewamy wrzącą wodą i odstawimy na pięć minut do zaparzenia. Napar możemy pić z dodatkiem miodu lub cytryny. W zależności od naszych upodobań.
Dla urozmaicenia smaku, możemy stosować dodatki do naparu z czystka, takie jak mięta lub sok owocowy. Jeżeli chcemy otrzymać herbatę orzeźwiającą, do przygotowanego naparu możemy dodać listek mięty. Dla wszystkich tych, którzy lubią herbaty owocowe, zaleca się, do zaparzonego wywaru dodać sok wiśniowy lub malinowy. Na upały znakomitym połączeniem będzie, napar z czystka z sokiem z czerwonej lub czarnej porzeczki (w zależności od tego kto co lubi) z kostkami lodu doprawiony łyżeczką miodu. Na zimowe wieczory polecamy rozgrzewającą herbatę z czystka. Jak ją przygotować? Szklankę wody gotujemy ze wszystkimi przyprawami rozgrzewającymi: jedną łyżeczką cynamonu, jedną łyżeczką kardamonu, kilkoma goździkami, odrobiną imbiru. Całość należy gotować około dziesięciu minut. Po tym czasie należy dodać łyżeczkę miodu i szklankę mleka i jeszcze raz zagotować. 1/3 szklanki naparu z czystka zalewamy przygotowaną mieszanką


Autor: Redakcja Bakalie.com