Moringa

Historia i występowanie

Moringa (Moringa oleifera) - nazywana jest także drzewem chrzanowym. Pierwsze wzmianki o drzewie Moringa pojawiły się już 3000 lat temu. 

Moringa w wielu językach afrykańskich brzmi „Nebedaye”  czyli Nieśmiertelny. Roślina ta pochodzi z Północnych Indii, gdzie od zawsze traktowana była jako zioło lecznicze. Nazywana jest także Drzewem Cudów. Starożytni Egipcjanie, bardzo wysoko cenili olej z Moringi, wykorzystując go do ochrony skóry przed wymagającą, pustynną pogodą i wiatrem. W późniejszym czasie, Grecy odkryli cudowne, zdrowotne właściwości Moringi i przedstawili je Rzymianom.

W 1817 roku, na Jamajce, olej z Moringi został wyróżniony jako cudowny dodatek do sałatek i gotowania.



Uprawa

Występowanie drzewa Moringi, rozciąga się od wschodnich Indii poprzez nisko położone rejony Chin, Południowo wschodnią Azję aż do Filipin. Od Indii, rozciąga się aż do Egiptu, Afryki, poprzez rejony śródziemnomorskie, kończąc na Ameryce.

Drzewo Moringi rośnie głównie na średnio suchych, tropikalnych i sub-tropikalnych terenach. Ponieważ rośnie na suchych, piaszczystych glebach, doskonale toleruje słabą ziemię. Dorasta do 10 metrów, obsypują je delikatne kremowe kwiaty. Jego uprawa odbywa się na kontrolowanych plantacjach, gdzie nie używa się nawozów i pestycydów.

Produkty z Moringi

Nazywana jest „cudownym drzewem”, gdyż jej każda część jest pożyteczna. Owoce i liście spożywane są po ugotowaniu jak warzywo. Korzenie, które swym smakiem przypominają chrzan, działają podobnie do antybiotyku. Z nasion otrzymać można olej, który nie jełczeje. Zmiażdżone natomiast zdolne są do oczyszczania wody. W ten sposób są wykorzystywane przez kobiety w Sudanie, które zanurzają we wiadrach woreczki zawierające zmielone nasiona. Następnie wykonują okrężne ruchy, dzięki którym zanieczyszczenia i bakterie opadają na dno naczynia. Żywicę po rozpuszczeniu w wodzie wykorzystuje się, jako środek dezynfekujący.

Działanie Moringi.

·      obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi,

·      posiada właściwości antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybiczne,

·      skutecznie regeneruje wątrobę,

·      hamuje powstawanie brodawek,

·      działa jak antybiotyk,

·      łagodzi kaszel, wrzody, nerwobóle,

·      spowalnia starzenie się organizmu,

·      uzupełnia braki substancji odżywczych w organizmie,

·      poprawia pacę serca,

·      wykazuje działanie antynowotworowe.

Nie bez kozery Moringa nazywana jest najbardziej wartościową rośliną świata. Proszek lub liście można dodawać do spożywanych potraw lub sporządzać z nich herbatę. Jest ona świeża, delikatnym ostrym posmakiem i doskonale komponuje się z zielonymi herbatami. Ze świeżych liści można zrobić sałatkę, dojrzałe nasiona doskonale smakują uprażone- podobne do orzeszków ziemnych. Kwiaty po ugotowaniu doskonale skomponują się z naszymi ulubionymi daniami.

Najnowsze artykuły