Diety zdrowotne

Stanowi ona nierozłączny element leczenia każdego pacjenta, który zmaga się z tym schorzeniem. Chorzy z niedoczynnością borykają się z nadmiarem kilogramów, ich cały metabolizm jest zaburzony, dlatego oprócz stosowania diety zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej.

Szczególnie polecana jest dieta obfitująca w białko, jod, selen, żelazo, cynk oraz produkty o niskim indeksie glikemicznym a także warzywa i owoce. Zaleca się, aby każda osoba przed zmianą sposobu odżywiania skonsultowała się z dietetykiem, który pomoże w doborze odpowiednich produktów spożywczych oraz ustali jadłospis odpowiadający trybowi życia chorego.

Warunkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy jest obecność jodu. Prawie 80% całkowitej ilości w organizmie mieści się właśnie w tym gruczole. Produktami, które są bogate w ten cenny dla tarczycy pierwiastek zaliczamy: ryby morskie- halibut, dorsz, makrela, tuńczyk, a także małże i ostrygi.
Żelazo znaleźć można w mięsie oraz jego podrobach, żółtku jaja kurzego, pełnoziarnistych produktach, bobie, czarnych porzeczkach, awokado, poziomkach, pestkach dyni, groszku zielonym, nasionach roślin strączkowych.
Korzystny wpływ selenu na tarczycę zostanie odnotowany jedynie w sytuacji, gdy dostarczymy organizmowi odpowiednią ilość jodu. Jego najcenniejszym źródłem są orzechy brazylijskie, znajdziemy go również w rybach- halibut, śledź, dorsz, jak i nasionach strączkowych, wołowinie i indyku.
Według ogólnych zaleceń kierowanych do osób z niedoczynnością tarczycy wymienia się spożywanie posiłków 5 razy dziennie, a także wypijanie 6-8 szklanek płynów dziennie ze względu na częste zaparcia.

Jakich produktów unikać w niedoczynności tarczycy?

Naukowcy odkryli związki zwane goitrogenami, które hamują metabolizm jodu, zmniejszając tym samym jego stężenie w organizmie. Występują one w: kapuście, jarmużu, brukselce, rzepie, kalafiorze, kalarepie.

 


Najnowsze artykuły