Camu Camu

Historia i występowanie

Jagody Camu Camu były wykorzystywane od stuleci przez Indian Amazońskich. Wysoko odżywcze źródło pożywienia, nadaje się także świetnie do transportu. Jagody camu camu były wykorzystywane także jako doskonały środek przeciwbólowy, lek na różnego rodzaju infekcje bakteryjne oraz .. eliksir długowieczności. Z kory jagód camu camu sporządzano proszek, który wspaniale goił przewlekłe rany i skaleczenia.

Ludność z lasów deszczowych, wykorzystywała jagody camu camu do sporządzania toniku wzmacniającego włosy, dzięki któremu stawały się one lśniące, silne i gładkie.

W 1950 roku, Ministerstwo Zdrowia w Peru, przeprowadziło pierwszą analizę właściwości odżywczych tego super owocu, odkrywając jego niesamowicie wysoką zawartość witaminy C. Po tym odkryciu, jagody camu camu niemal automatycznie zyskały światową popularność.

Jednakże zbiór jagód camu camu wymagał nie lada zdolności i poświęceń, szczególnie w porze deszczowej. Dlatego też, jagody te zostały eksportowane na szeroką skalę dopiero w 1990. W ostatnich latach, wiele drzew camu camu zostało zasadzonych,  w ramach programu zalesiania terenów Peru.  Miało to na celu zwiększeniu rynku eksportowego, zachowanie lasów oraz zapewnienie przychodu tubylcom.

Uprawa

Krzew ten występuje na terenach Brazylii oraz Peru. Dorasta do wysokości 2-3 m. Owoce są barwy czerwonej lub purpurowej, czasami ciemnofioletowej, z wyglądu zewnętrznego przypominają wiśnię. Okwiat posiada woskowate płatki wydzielające słodki zapach. Liście są gęste i  mocno pierzaste. Owocowanie drzew rozpoczyna się dopiero po okresie 4 – 5 lat. Zbierać możną ją jedynie raz w roku. Gorący, tropikalny klimat jest dla niej najbardziej sprzyjający. W Ameryce Południowej mieszkańcy wykorzystują je do sporządzania soków, nektarów. Wykorzystują je również w trakcie trwania infekcji bakteryjnych i wirusowych. 

Produkty z Camu Camu

Na rynku camu camu jest dostępny pod postacią proszku, kapsułek. Można używać go tylko i wyłącznie, jako dodatek do pożywienia.  Z powodzeniem można dodawać go do koktajli, owsianek, jogurtów. Stanowi niebanalne połączenie z lodami, deserami, nadając im egotycznego smaku.

            Kiedy stosować camu camu?

·      gdy chcemy wzmocnić swoją odporność,

·      gdy chcemy odmłodnieć - dzięki przeciwutleniaczom działają odmładzająco na skórę, redukując tym samym zmarszczki,

·      w celu łagodzenia dolegliwości alergicznych,

·      gdy chcemy oczyścić organizm z metali ciężkich,

·      w przypadku stwierdzenia wysokiego poziomu glukozy we krwi- skutecznie go obniżają,

·      w prewencji choroby Alzheimera, miażdżycy, zakrzepicy- owoce camu camu redukują stres oksydacyjny, który wpływa na rozwój tych chorób,

·      w trakcie trwania kuracji odchudzającej- przez dużą zawartość błonnika, niski indeks glikemiczny i kaloryczność wspomagają ten proces,

Najnowsze artykuły