Żurawina a zdrowie

Bakalie.com

Żurawina zawiera wiele cennych dla naszego zdrowia substancji. Jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, zawiera witaminy B1, B2, B6, C, E, karoten oraz pierwiastki takie jak wapń, fosfor, sód, potas, jod, żelazo i miedź. Ma też w sobie garbniki, taniny i kwasy owocowe – cytrynowy i jabłkowy. To właśnie one odpowiadają za jej charakterystyczny słodko – cierpki smak.

Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym żurawina pomaga chorym na przeziębienie, anginę, zatrucia żołądkowe czy choroby pęcherza. Zawarte w niej proantocyjanidyny, chronią wątrobę, obniżają poziom cukru we krwi oraz wzmagają siłę skurczu mięśnia sercowego. Żurawina przynosi też ulgę kobietom w czasie menopauzy. Ze względu na zawartość przeciwutleniaczy może też zmniejszyć ryzyko występowania chorób takich jak zaćma, choroba Parkinsona, Alzheimera oraz reumatyzm.

Co ciekawe żurawina bardzo dobrze znosi wysokie temperatury i gotowanie nie niszczy jej zdrowotnych właściwości. Jest to o tyle ważne, że świeża żurawina jest bardzo kwaśna i nie nadaje się do jedzenia na surowo, a tylko w postaci przetworów lub kompotów. Dzięki zawartości kwasu benzoesowego żurawina może być przechowywana rzez długi czas i nie traci swych zdrowotnych właściwości. W lodówce możemy ja przechowywać przez trzy miesiące w zamrażarce przez rok, a suszona może leżeć nawet kilka lat.
 

Żurawina a choroby układu moczowego i nerek

Lecznicza moc żurawiny kojarzy się przede wszystkim z chorobami układu moczowego i nerek. Pozytywny wpływ żurawiny na układ moczowy i nerki odkryto już w 1840 roku, a współczesne badania tylko go potwierdzają. Żurawina ma działanie bakteriobójcze. Zawarte w owocach żurawiny proantocyjany, bioflawonoidy i taniny, ograniczają przyleganie drobnoustrojów do dróg moczowych, dzięki czemu zostają one wydalone z moczem i nie dochodzie do infekcji dróg moczowych, ani zapalenie pęcherza moczowego. Żurawina niszczy również odporne na antybiotyki drobnoustroje obecne w drogach moczowych podczas infekcji (np. Escherichię coli). Ma to szczególne znaczenie u osób mających problemy z całkowitym opróżnianiem pęcherza (jak mężczyźni z przerostem prostaty, osobom z założonym cewnikiem czy z zaburzeniami neurologicznymi np. po udarze, wylewie czy urazie kręgosłupa), czyli u osób u których istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych.

 

Spożywanie żurawiny może też zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych i występowaniu kolki nerkowej. Żurawina powoduje alkalizację moczu, co pomaga w rozpuszczeniu kamieni zawierających moczany. Zawiera też cytryniany i kwas chinowy, które zapobiegają tworzeniu się kamieni. Należy jednak pamiętać, że żurawina jest też bogatym źródłem kwasu szczawiowego, który może wytracać się w nerkach tworząc kamienie. Aby zmniejszyć wchłanianie się tego kwasu należy spożywać żurawinę z produktami zawierającymi wapń, który tworzy z kwasem szczawiowym nierozpuszczalne kompleksy blokując jego wchłanianie.

 

Owoce żurawiny działają tez moczopędnie, przez co przyśpieszają proces detoksykacji organizmu. Jeśli pijemy duże ilości wody i jemy żurawinę, odtruwamy organizm na bieżąco, co ma korzystny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również wygląd i samopoczucie.

Wpływ żurawiny na choroby układu krążenia

Dzięki zawartym w żurawinie substancjom, może też ona chronić przed chorobami układu krążenia. Uważa się, że owoce żurawiny wykazują działanie przeciwutleniające porównywalne do działania czerwonego wina. Dzięki bioflawonoidom żurawina może zapobiegać zakrzepów i działać rozszerzająco na naczynia krwionośne. Ma ona też pozytywny wpływ na cholesterol w naszym organizmie. Podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL, a obniża poziom złego LDL. Dzięki temu możemy uniknąć miażdżyc, zakrzepów i zmniejszyć prawdopodobieństwo zawału serca. Flawonoidy rozszerzają naczynia krwionośne, co również zmniejsza ryzyko zakrzepów, a co z tym idzie udaru. Żurawina jest też dobrym źródłem potasu, który przyczynia się do normalizacji ciśnienie krwi i zapobiega występowaniu nadciśnienia tętniczego.

Żurawina a choroby układu pokarmowego

Bakteriobójcze działanie żurawiny pomaga też w walce z bakteriami Helicobacter pylori, które wywołują wrzody i niektóre nowotwory żołądka. Substancje zawarte w żurawinie powstrzymują te bakterie przed osadzaniem się na ścianach żołądka i w ten sposób nie dopuszczają do infekcji. Chroni też przed zatruciami pokarmowymi i biegunkami. Żurawina chroni też nasze zęby przed drobnoustrojami wywołującymi próchnicę, choroby dziąseł i przyzębia. Zawarte w niej związki działają na zęby jak teflon, tworząc powłokę utrudniającą przyleganie bakterii do szkliwa.

Żurawina a ryzyko rozwoju chorób nowotworowych

Najnowsze badania naukowe pokazują, że żurawina posiada także właściwości chemo-prewencyjne. Zawarte w żurawinie proantocyjaniny (bioflawonoidy) są antyoksydantami i hamują rozwój komórek nowotworowych. Uważa się, że może ona chronić przed nowotworem płuc i piersi, niektórymi formami białaczki i nowotworami przewodu pokarmowego.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com