Idealne świąteczne dania z suszoną żurawiną

Bakalie.com

Zima, a zwłaszcza okres Świąt Bożego Narodzenia, to idealny moment na wykorzystanie w swojej kuchni aromatycznych bakalii i orzechów. Dlatego też, w poniższym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw najważniejszych informacji na temat żurawiny suszonej. Stanowi ona doskonały dodatek do mięs oraz serów, a dodatkowo wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. A co jeszcze warto wiedzieć na temat tych niezwykłych suszonych owoców?

Żurawina – poznaj jej najcenniejsze wartości odżywcze

Żurawina suszona stanowi prawdziwą skarbnicę witamin i minerałów. Podczas jej wyboru należy jednak zwrócić szczególną uwagę na zawarty w niej cukier. Okazuje się bowiem, że spora liczba produktów dostępnych w sklepach spożywczych pod nazwą „żurawina suszona” jest kandyzowana. Wówczas spożywanie takich owoców dostarcza do naszego organizmu nie tylko stosunkowo wysoką wartość kaloryczną (blisko 308 kcal/100 g), ale również dużą ilość cukrów prostych. Dlatego też, podczas zakupu niniejszego produktu, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na jego skład oraz pochodzenie. Niemniej jednak, warto wiedzieć, iż w owocach suszonej żurawiny jesteśmy w stanie znaleźć całą masę składników odżywczych, wśród których możemy wyróżnić:

Cenne witaminy, takie jak:

  • Witaminy z grupy B (w tym: witaminę B1, B2, B3 oraz B6);
  • Witaminę C;
  • Witaminę E; oraz
  • Witaminę K.

Niezbędne minerały, takie jak:

  • Sód;
  • Potas;
  • Fosfor;
  • Wapń;
  • Magnez;
  • Żelazo.

Dodatkowo, żurawina jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu spore ilości błonnika, jak również flawonoidów.

Żurawina suszona – jakie właściwości zdrowotne w sobie skrywa?

Za sprawą zawartych w niej wartości odżywczych, żurawina znana jest nie tylko ze swojego doskonałego smaku, ale przede wszystkim z właściwości zdrowotnych. Dlatego też, owoc ten jest częstym składnikiem leków wspomagających zarówno ogólną odporność organizmu, jak i prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Okazuje się, że spożywanie niniejszych owoców, jest w stanie zniwelować jedną z najczęstszych przyczyn infekcji układu moczowego. Liczne badania wykazały, iż to właśnie owoce żurawiny odpowiedzialne są za zmniejszenie przyczepności bakterii z rodziny E. coli do ścianek dróg moczowych. Warto również wiedzieć, że spożywanie owoców żurawiny, w połączeniu ze zrównoważoną dietą oraz regularną aktywnością fizyczną, wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca w przyszłości. Wszystko to za sprawą zawartych w nich flawonoidów, wykazujących działanie podobne do tych, które znajdują się w czerwonym winie. Ponadto, owoce żurawiny mogą przyczynić się do:

  • Wspomożenia funkcjonowania żołądka oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia wrzodów żołądka w przyszłości;
  • Zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób dziąseł;
  • Zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób o podłożu grzybiczym.

Żurawina – Przeciwwskazania

Przed spożywaniem żurawiny powinny wzbraniać się osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe zawierające w swoim składzie warfarynę.

Suszona żurawina – jak wykorzystać ją w naszej kuchni?

Żurawina znana jest przede wszystkim jako doskonały dodatek do dań mięsnych, pasztetów oraz serów. Niemniej jednak, bez przeszkód można wykorzystywać ją również podczas wypieku pożywnych ciasteczek zbożowych, domowych chlebów, świątecznych ciast pełnych bakalii, jak również do przygotowania owsianki.

Świąteczna konfitura z żurawiny – jak ją przygotować?

Konfitura z żurawiny to wspaniały dodatek do aromatycznych klopsików z karpia lub świątecznej pieczeni. Dlatego też, przygotowaliśmy dla Ciebie prosty przepis na to, jak ją przyrządzić w krótkim czasie.

Jakich składników potrzebujesz?

  • Około 500 g świeżej lub mrożonej żurawiny;
  • Około 1/3 szklanki wody;
  • Około 150 – 200 g cukru trzcinowego (lub białego);
  • 1 skórki z połowy cytryny;
  • Soku z połowy cytryny.

 

Sposób przygotowania:

Krok I: Owoce żurawiny dokładnie opłucz pod strumieniem chłodnej wody, a następnie przebierz je i pozbądź się tych zepsutych oraz niedojrzałych;

Krok II: Wodę wlej do niewielkiego garnka, dodaj do niej cukier, wymieszaj dokładnie składniki, a następnie gotuj je na małym ogniu przez kilka minut aż do momentu, w którym powstanie gęsty syrop;

Krok III: W momencie, w którym otrzymasz odpowiednią konsystencję syropu, dodaj do niego wszystkie owoce i duś całość przez 15-20 minut, co jakiś czas mieszając;

Krok IV: Podczas gotowania zauważysz, że owoce zaczną pękać i puszczać sok, w tym czasie należy dodać startą skórkę z cytryny oraz sok;

Krok V: Gotuj całość aż do momentu, w którym odparuje większość wody;

Krok VI: Gorącą konfiturę przełóż do słoików, dokładnie zakręć, a następnie ustaw do góry dnem, aż do momentu całkowitego wystygnięcia.

Podsumowanie

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. W tym roku wypełnij swój dom nie tylko pięknym zapachem świątecznych potraw, ale również szczęściem i miłością.