Sok z moreli – eliksir zdrowia

Bakalie.com

Zdrowotne wykorzystanie moreli po raz pierwszy miało miejsce w Chinach, tysiące lat temu. Dziś, te smaczne owoce dostępne są i uwielbiane przez ludzi w każdym wieku, na całym świecie.
Morele możemy jeść pod wieloma postaciami. Kiedy jest na nie sezon, najczęściej sięgamy po owoce świeże, które dzięki swojej mięsistej strukturze idealnie nadają się do wypieków. Bardzo popularne są również morele suszone, gotowane w syropie oraz zyskujący coraz większą sympatię- sok z moreli.

Morele mają wiele wspólnego ze śliwkami. Także w ich przypadku, delikatny lecz mięsisty miąższ ukryty jest pod cienką skórką. To prawdziwe skarbnice właściwości zdrowotnych- nawet pestka moreli może być wykorzystana do pozyskania cennego oleju.

Ponieważ morele zawierają tak wiele właściwości zdrowotnych warto wykorzystać najlepszą formę pozyskiwania ich z tychże owoców. Zdecydowanie, najskuteczniejszym a zarazem prostym sposobem jest picie naturalnych soków z moreli. Przed przyrządzaniem soku warto zwrócić uwagę na usunięcie pestki oraz na dojrzałość owoców. Tylko te bardzo dojrzałe nadają się na sok. Sok z niedojrzałych moreli nie nadaje się do spożycia. Sok z moreli może być bardzo gęsty, jednak z łatwością możemy go rozrzedzić dodając pomarańczę bądź soczyste jabłko. Napakowane składnikami odżywczymi i minerałami morele zapewniają zdrowie i sprawność organizmu. Sok z moreli posiada takie same właściwości jak świeże owoce.

Skóra i włosy

Morele są bogatym źródłem witaminy C, która sprawia, że nasza skóra jest gładka i elastyczna. Pomaga także wzmocnić włosy i nadać im blasku. Składniki odżywcze zawarte w soku z moreli wspomagają wzrost włosów i zapobiegają ich wypadaniu.

Zdrowe kości

Jeśli zależy ci na zdrowych kościach, pij sok z moreli. Zawiera on znaczące ilości wapnia, żelaza, miedzi, fosfory i manganianu – które są kluczowe dla zachowania silnych kości. Sok z moreli chroni również przed uszkodzeniami kości związanymi z procesem starzenia, między innymi zapobiegając osteoporozie.

Zatwardzenie

Morele są bardzo bogate w błonnik pokarmowy. Generalnie w procesie wyciskania soku, cały błonnik zawarty w owocach jest utracany. Jednak nie w przypadku moreli. Sok z moreli zachowuje większość błonnika i pomaga pozbyć się problemów z zaparciami. Właściwości przeczyszczające tego owocu, wspomagają gładsze ruchy jelit.

Zdrowe serce

Morele to cudowne owoce, dzięki którym nasze serce zachowuje zdrowie i siłę. Chronią je przed zawałami, atakiem serca i zwężaniem naczyń. Zawartość witaminy C w morelach chroni serce przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, podczas gdy potas rozluźnia naczynia krwionośne i tętnice obniżając ciśnienie krwi. Błonnik pokarmowy zawarty w morelach pomaga oczyścić naczynia i tętnice pozbywając się zalegającego cholesterolu i zmniejszając obciążenie serca.

Ochrona przed rakiem

Sok z moreli pomaga ochronić organizm przed nowotworami. Antyoksydanty i karotenoidy zawarte w owocach wspomagają natomiast sam proces leczenia raka. Dodatkowo obniżają poziom wolnych rodników w organizmie. Sok z moreli zawiera w swoim składzie likopen, również wspomagający ochronę przed rakiem.

Anemia

Anemia to bardzo często występująca dolegliwość, dotykająca kobiet w różnym wieku. Bogaty w żelazo i miedź sok z moreli pomaga wytwarzać hemoglobinę w organizmie. Równocześnie wspomaga zwalczanie symptomów anemii takich jak osłabienie, zwolniony metabolizm, zmęczenie, zawroty głowy czy zaburzenia trawienne.

Choroby wzroku

Dzięki zawartości luteiny, zeaksantyny i karotenoidów, morele wspomagają ochronę przed wszelkiego rodzaju chorobami oczu. Badania wykazały, że choroby wzroku jak katarakta czy uszkodzenia mięśni mogą być znacząco zmniejszone poprzez regularne spożywanie soku z moreli. Udowodnione jest również jego działanie poprawiające jakość widzenia.

Lepsza praca mózgu

Morele zawierają dużą ilość magnezu i fosforu. Minerały te pomagają poprawić pracę mózgu równocześnie pracując nad regulacją ciśnienia krwi w organizmie.

Ciąża

Większość kobiet w ciąży zmaga się z dokuczliwymi porannymi mdłościami. Wypijanie soku z moreli pomaga uspokoić mdłości i niestrawność. Sok z moreli zapewnia również dodatkowy wapń, żelazo, minerały, witaminy i antyoksydanty niezbędne dla zachowania zdrowia kobiety w ciąży oraz jej nienarodzonego dziecka.

Długowieczność

Wypijanie soku z moreli powiązane jest z długowiecznością. Witamina A zawarta w tych owocach zatrzymuje proces starzenia się. Badania wykazały, że ludzie spożywający morele w całości bądź pod postacią soków żyją dłużej i w lepszym zdrowiu niż pozostali.
Morele znane są jako „nektar Boga” i jest w tym wiele prawdy. Dlatego też sięgajmy po nie często i nie zapominajmy o soku.

Autor: Redakcja Bakalie.com