Pestki moreli w walce z chorobą nowotworową

Bakalie.com

Prawdopodobnie pestki z moreli mają właściwości nowotworowe. Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej stosują je jako chemioterapię.Gorzkie pestki moreli pochodzą w dzikich odmian drzew morelowych. W związku z tym, że w pestkach zawarta jest amigdalina, są one uważane za lekarstwo na nowotwory.

Co to jest Amigdalina i za co odpowiada ?

Amigdalina nazywana jest witaminą B17. Tę samą witaminę znajdziemy w migdałach, w pestkach takich owoców jak: pigwa, wiśnie, śliwki, jabłka, a nawet brzoskwini. W Ameryce występuje pod nazwą Laetrile. Odpowiedzialna jest ona za gorzki smak i aromat. Występuje ona również w gorzkich migdałach, w gorzkich pestkach wiśni, czereśni, jabłek, a także w niektórych roślinach strączkowych. W organizmie amigdalina rozkłada się na kwas pruski, czyli cyjanowodór. Zwolennicy amigdaliny, twierdzą, że to właśnie kwas pruski niszczy komórki nowotworowe.
Amigdalina nadaje pestkom cierpkiego, gorzkiego smaku i aromatu. To substancja organiczna zaliczana do glikozydów

Właściwości pestek moreli

Pestki gorzkiej moreli pochodzą z dzikich odmian morelowatych i stanowią bogate źródło minerałów: magnezu, a przede wszystkim są skupiskiem letrilu, który nazywany jest również amigdaliną czy witaminą B17. Dodatkowo pestki moreli zawierają witaminy z grupy A, E, B15, B6, B1, a także bardzo ważne i niezbędne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie wszyscy wiedzą, że w medycynie chińskiej jądra pestek są znane i stosowane od setek lat, najczęściej przy problemach oddechowych, niestrawności oraz nadciśnieniu tętniczym.

Badania laboratoryjne

Naukowcy przeprowadzili badania na zwierzętach z wykorzystaniem amigdaliny. Badania te wykazały brak odpowiedzi na leczenie, zarówno gdy letril/amigdalina był podawany samodzielnie, jak i w połączeniu z enzymem, który aktywuje wydzielanie w organizmie cyjanku z letrilu/amigdaliny. Okazało się, że dochodzi do skutków ubocznych, jeśli amigdalina zostaje podana z enzymem. Inne badania wykazały, że amigdalina wykazuje wolniejszy wzrost komórek nowotworowych przy jelicie grubym. Z kolei jeszcze inne badania wykazały, że im wyższe dawki amigdaliny, tym bardziej prawdopodobna jest odpowiedź komórek raka prostaty na leczenie.

Pestki moreli, a zatrucie

Czy to prawda, że zawarta w pestkach moreli witamina B17, czyli amigdalina może pomóc osobom chorym na raka ? Teoretycznie zaleca się spożywanie tylko od dwóch do trzech pestek moreli dziennie, ze względu na toksyczne działanie kwasu pruskiego. Z całą pewnością, pestki moreli nie są ani dla kobiet w ciąży, ani dla matek karmiących, ani małych dzieci. Praktycznie powoduje ona pogorszenie funkcji trawiennych. Może doprowadzić do zgagi, bólu brzucha, wzdęcia, nudności czy niestrawności. U wszystkich tych, którzy mają problemy z zespołem złego wchłaniania może pogorszyć wchłanianie innych, ważnych i cennych składników odżywczych. Dodatkowo, zawarty w pestkach moreli cyjanek, może spowodować uszkodzenie układu nerwowego, uszkodzenie wątroby, a także doprowadzić do niewydolności nerek. Takie zatrucie jest wyjątkowo groźnie w przypadku przyjmowania witaminy B17 w postaci kapsułek lub tabletek. Do tego potęgowane jest przy jednoczesnym przyjmowaniu witaminy C, a także przy braku witaminy B12 w organizmie.

Gdzie można kupić gorzkie pestki moreli ?

Pestki moreli można kupić w sklepach zielarskich. Zarówno tych internetowych, jak i tych stacjonarnych. Dostępne są także w sieci większych marketów. Ich cena za 25 dkg opakowanie waha się od 20 do 30 złotych.

Amigdalina w płynie, czyli olej z pestek moreli

Olej z pestek zimnotłoczonych ma żółtą barwę i smakuje jak owoce moreli. Jest on ogólnie dostępny w sprzedaży, a jego cena waha się około 20 złotych za 100 ml. Zaleca się przyjmowanie oleju, raczej profilaktycznie w celu wzmocnienia organizmu, w dawce dziennej, jednej łyżeczki dziennie. Musimy pamiętać, że olej z pestek moreli zawiera również amigdalinę. Jeśli zdecydujemy się na jej przyjmowanie w postaci oleju, powinniśmy odstawić na bok wszelkie tabletki i kapsułki. Przyjmowanie oleju nie wyklucza jego równoczesnego stosowania w celach kosmetycznych, z podkreśleniem, że tylko zewnętrznie.

Korzyści z oleju morelowego:

  • obniża ciśnienie krwi,
  • zmniejsza ryzyko chorób serca i układu naczyniowego,
  • łagodzi zaparcia,
  • jest stosowany w leczeniu kaszlu i astmy,
  • działa przeciwzapalnie – łagodzi objawy zapalenia stawów,
  • wspomaga układ odpornościowy w walce z infekcjami,
  • zapewnia skórze ochronę przed słońcem,
  • może być stosowany w domowej aromaterapii razem z olejkami eterycznymi np. z lawendy, ylang-ylang, jaśminu, róży.

Olej z pestek moreli, a kosmetyka

Ma on bardzo pozytywne działanie na skórę oraz włosy i jest polecany również do pielęgnacji delikatnej skóry małych dzieci. Olej z pestek moreli nie zatyka porów, nie pozostawia tłustych plam na skórze. Dodatkowo doskonale oczyszcza, nawilża, regeneruje i ujędrnia. Dodatkowo opóźnia procesy starzenia. Olej z pestek moreli doskonale nadaje się do masażu, jak i do kąpieli. Olej z pestek moreli jest wrażliwy na światło. Dlatego najczęściej sprzedawany jest w nieprzeźroczystych opakowaniach.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com