Wpływ prosa na zdrowie

Bakalie.com

Kilka słów o prosie

Proso a zdrowie

Proso jest jednym z najdłużej uprawianych zbóż w dziejach ludzkości. Od dawna są też doceniane jego właściwości zdrowotne. Jest ono między innymi znakomitym źródłem dobrze przyswajalnego białka. Kasza jaglana, która uzyskuje się z prosa, jest lekkostrawna  i nie zawiera obecnego w produktach z innych zbóż glutenu. Dlatego moda na jedzenie jagieł powraca do nas razem z rozkwitem mody na zdrowe odżywianie się.

Kasza jaglana ma właściwości oczyszczające, to znaczy usuwa z organizmu toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Ma działanie alkalizujące, dzięki czemu zapobiega zakwaszeniu organizmu. Jej spożywanie pomaga w utrzymaniu równowago kwasowo – zasadowej. Proso jest też bogatym źródłem antyoksydantów, które niwelują działanie wolnych rodników w naszym organizmie. Antyoksydanty spowalniają starzenie się organizmu i zapobiegają tworzeniu się nowotworów.

Proso zawiera wiele substancji, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jest źródłem witamin z grupy B, przede wszystkim witaminy B1, B2 i B3. Zawiera też pierwiastki takie jak fosfor, wapń, cynk, jod, potas, sód, magnez i brom.

 

Proso a układ krążenia

Proso zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które mają bardzo dobry wpływ między innymi na nasz układ krążenia. Do tego jeszcze kasza jaglana zawiera odpowiedni stosunek NNKT do kwasów nasyconych, który wynosi 1:2. NNKT powodują wzrost poziomu cholesterolu HDL (dobrego) i obniżenie poziomu cholesterolu LDL (złego). W walce z cholesterolem pomaga też obecna w prosie witamina B3. Z kolei zawarty w prosie krzem pomaga utrzymać elastyczność naczyń krwionośnych i zapobiega powstawaniu złogów ma ich ścianach. Jedzenie prosa przyczynia się też do regulacji poziomu ciśnienia tętniczego krwi. Wszystko to prowadzi to zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

 Proso a choroby górnych dróg oddechowych

Kasza jaglana działa rozgrzewająco, antygrzybiczo i antywirusowo. Jest uznawana za naturalny antybiotyk. Zmniejsza też zapalenie błon śluzowych. Dlatego jest szczególnie polecana przy przeziębieniach i zapaleniach dróg oddechowych. Usuwa nadmiar śluzu z organizmu przez co jest wskazana dla osób mających problemy z zatokami.

 

Wpływ prosa na skórę włosy i paznokcie

Proso jest bogatym źródłem krzemionki, która jest minerałem niezbędnym dla zdrowia naszych włosów, skóry i paznokci. Dzięki krzemionce, skóra jest gładka i elastyczna. Poprawia też kondycje włosów, które dzięki niej staja się odżywione i pełne blasku. Krzemionka przyspiesza mineralizację, a co za tym idzie ma też duży wpływ na stan naszych zębów i kości. Na stan naszej skóry mają tez wpływ zawarte w kaszy jaglanej witaminy z grupy B oraz lecytyna. Proso zawiera też witaminę E, która jest antyoksydantem i spowalnia proces starzenia się skóry.

Kilka słów o kaszy jaglanej

 Kasza jaglana a działanie systemu nerwowego

Witaminy z grupy B, witamina E oraz lecytyna mają też duży wpływ na układ nerwowy człowieka. Wpływają pozytywnie na naszą pamięć i koncentrację. Dlatego kasza jaglana jest wskazana dla osób pracujących umysłowo, maturzystów, uczniów i studentów w czasie sesji. Lecytyna wchodzi w skład mózgu i tkanki mózgowej. Witaminy z grupy B regulują prace układu nerwowego, poprawiają nastrój i łagodzą skutki stresu. Ważnymi dla układu nerwowego składnikami mineralnymi jagieł są też żelazo i magnez, który pomaga w walce ze stresem. W kaszy jaglanej obecny jest też tryptofan – aminokwas egzogenny, który powinniśmy dostarczyć organizmowi razem z dietą. Tryptofan stymuluje nasz układ odpornościowy, poprawia nastrój, uspokaja, wycisza i ułatwia zasypianie. Działa również antydepresyjnie i często jest stosowany w leczeniu lekkich form tej poważnej choroby.

Kasza jaglana a układ pokarmowy

Kasza jaglana jest lekkostrawna i korzystnie wpływa na żołądek, jelita, wątrobę i śledzionę. Można ją stosować przy zaburzeniach pokarmowych takich jak niestrawność, biegunka czy wymioty. Produkty z prosa nie zawierają glutenu, mogą być zatem spożywane przez osoby chore na celiakie.

Kasza jaglana a odchudzanie

Tak jak wszystkie kasze jagły są dość kaloryczne. 100g tej kasy to 350 kcal. Ma ona też wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 71. W porównaniu z innymi kaszami, ma tez mniej błonnika. Osoby odchudzające się nie powinny jednak rezygnować z jedzenia kaszy jaglanej, ze względu na zawartą w niej krzemionkę, która poprawia przemianę materii.

 Autor: Redakcja Bakalie.com