Właściwości zdrowotne Komosy ryżowej

Bakalie.com

Co kruje w sobie komosa ryżowa ?

To co najważniejsze w komosie ryżowej to jest niesamowite wartości odżywcze.  W pierwszej kolejności należy wyróżnić wysoką zawartość białka. Mało tego, jest to białko bezglutenowe, a więc mogą ją jadać wszyscy, którzy mają przeciwwskazania do spożywania produktów zawierających gluten. Kolejną cechą białka pochodzącego z quinoi jest cały szereg aminokwasów egzogennych, które do organizmu ludzkiego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Zatem idealnie nadaje się jako pokarm dla wegetarian, wegan  i małych dzieci z powodzeniem zastępując mięso. To ' święte zboże Inków' może się też poszczycić wysoką zawartością wapnia oraz zdrowych tłuszczy jednonienasyconych na czele z kwasem alfalinolenowym oraz kwasami omega-3. Należy zaznaczyć, że wapń pochodzący z komosy ryżowej jest łatwiej przyswajalny niż ten z mleka. Idealnie, więc nadaje się do spożycia dla osób z nietolerancją laktozy. Co do kwasów nienasyconych z kolei ważne jest, że obniżają poziom cholesterolu, wspomagają pracę układu krążenia i zmniejszają ryzyko miażdżycy.

Komosa ryżowa pełna witamin

Dodatkowe cenne składniki zawarte w 'matce zbóż' to flawonoidy czyli przeciwutleniacze które wykazują właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antyalergiczne oraz rozkurczowe. Dzięki ich obecności Quinoa przeciwdziała  rozwojowi chorób nowotworowych. Jej niski indeks glikemiczny sprawia, że mogą ją także jadać osoby chore na cukrzyce.

Komosa ryżowa stanowi źródło witamin C, E, D oraz z grupy B, w tym witaminy B6. Spośród minerałów wyróżnia się w jej składzie wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Trzeba podkreślić, że te niezwykłe ziarna zawierają więcej cynku niż inne zboża. Z kolei obecność kwasu foliowego sprawia, że doskonale nadają się dla kobiet w ciąży i planujący zajście w ciążę.

 

Ze względu na tak bogaty skład komosa przyczynia się do wzmocnienia całego organizmu. Ponoć ma szczególnie pozytywny wpływ na nerki. Medycyna chińska przypisuje komosie również właściwości rozgrzewające. Dlatego też idealnie sprawdzi się jako posiłek w chłodne, jesienne i zimowe dni. Można stosować ją jako zdrowszy zamiennik dla kaszy, ryżu czy ziemniaków.Autor: Redakcja Bakalie.com