Niezwykła komosa ryżowa

Bakalie.com

Cła prawda o komosie

Komosa ryżowa zwana jest inaczej quinoa, ryżem peruwiańskim czy prosem boliwijskim. Kraj, z którego się wywodzi to Ameryka Południowa, gdzie dzięki swym drogocennym składnikom odżywczym zwana jest 'matką zbóż', 'świętym zbożem Inków' czy 'złotym zbożem Inków'. Nie jest to jednak zboże pomimo tego, że wytwarza bogate w skrobię nasiona. Jest jednoroczną rośliną, która podobnie jak burak i szpinak należy do rodziny komosowatych. Zaliczyć ją można do najstarszych roślin uprawnych na świecie, bo uprawiana jest od ponad 5 tyś. lat. Dla Inków stanowiła w odległej przeszłości podstawowe źródło pożywienia. Dziś najwięcej komosy ryżowej uprawia się nadal w Ameryce Południowej, ale również w USA, Kanadzie, na Wyspach Brytyjskich i w Indiach. Co ciekawe komosa ryżowa dorasta do 2 m wysokości i odznacza się wysoką odpornością na trudne warunki środowiskowe. Jest w stanie przetrwać dłuższy brak dostępu do wody, bardzo niską temperaturę jak również odwrotnie bardzo silne słońce.

Charakterystyka komosy ryżowej

Komosa Ryżowa, jest rośliną przypominającą zboże, uprawianą przede wszystkim ze względu na swe jadalne nasiona. Komosa ryżowa, jest całkowicie wolna od glutenu, przez co jest doskonałym źródłem pożywienia dla wielu osób cierpiących na nietolerancje. Warto zauważyć, że nie tylko nasiona komosy są jadalne. Także zielone liście, są doskonałym przysmakiem – podobnie jak to występuje w przypadku amarantusa. Niestety dostępność liści komosy ryżowej jest bardzo ograniczona, przez co komercyjnie rozpowszechnione zostały jedynie nasiona.

Quinoa – komosa ryżowa

Quinoa – komosa ryżowa, pierwotnie pochodzi z Andów, rejonu Południowej Ameryki, gdzie przez 6 000 lat była uznawana za jedno z najważniejszych form pożywienia. Komosa ryżowa nie jest rośliną wymagającą, dlatego może być bez problemu uprawiana w Andach, na wysokości nawet 4000 metrów. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepsze warunki uprawowe dla komosy ryżowej to dobrze przepuszczalna gleba dość długi okres wzrostu. We wschodniej części, Północnej Ameryki, uprawy komosy ryżowej są narażone na choroby liści, które dość silnie im zagrażają.

Aby uprawy komosy ryżowej przynosiły największe owoce, temperatura nie powinna przekraczać 32 stopni C w dzień oraz nie powinna zbytnio spadać w nocy. Dla większości południowych i północnych stanów, najlepszym okresem na uprawianie komosy ryżowej jest końcówka kwietnia, aż do maja. Wtedy też temperatura gleby wynosi około 15 stopni C i sadzonki wyrastają już po kilku dniach.

Quinoa, do pełnej dojrzałości potrzebuje dużej ilości słońca. Początkowo jej wzrost jest niewielki, lecz gdy rozwinie pierwsze liście, znacznie przyśpiesza. Warto siać ją w niewielkich odstępach, tak by miała miejsce na rozwój.

 

Autor: Redakacja Bakalie.com