Pomelo a zdrowie

Bakalie.com

Owoc o smaku delikatnie kwaskowym, z wyrazistą nutą słodyczy, zawierający delikatny miąższ, od wielu lat cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Przepyszny olbrzym, mający swe korzenie w Azji, szybko rozpowszechnił się w innych krajach. Z biegiem lat, zyskał kilka nazw,  takich jak : pomarańcza olbrzymia, biała cytryna, pulmetto i pomelo. Dużo można mówić o jego smaku, ale warto także wspomnieć o jego walorach zdrowotnych.

Właściwości pomelo

Poranna porcja pomelo, cudownie wzmacnia organizm i pozostawia niesamowite uczucie odświeżenia. Wykorzystywany jest powszechnie do przyrządzania wielu egzotycznych potraw, wypieków, napojów i przetworów. Pomelo nie zawiera w ogóle tłuszczu, a zjedzona porcja owocu to zaledwie  72 kalorie. Sprawdzi się w prawie każdej diecie, zyskując uznanie osób dbających o linię i odchudzających się. Dodatkowo odpowiada za szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Dzięki dużej zawartości błonnika, mobilizuje układ trawienny do prawidłowej pracy, wchłania węglowodany i przyczynia się do usuwania toksyn, które przeszkadzają w prawidłowej przemianie materii.

Owoc pomelo, w swoim składzie zawiera witaminy, wykorzystywane do leczenia prawie wszystkich schorzeń. Obecnie uważany jest za świetne wsparcie układu immunologicznego, wspomaganie leczenia stanów grypy i chorób grypo - pochodnych. Chroni przed udarem, ale także przyczynia się do wyregulowania ciśnienia krwi. Pomarańcza olbrzymia powinna być nieodzownym elementem diety osób chorych na serce, ponieważ zawiera pokłady potasu oraz pektyny, które w dużej mierze są odpowiedzialne za prawidłowe krążenie krwi, pracę mięśnia sercowego  a także oczyszczanie żył, zapobiegające zawałowi.

Magiczna moc skórki

Niesamowitym skarbem, docenianym na szeroką skalę szczególnie w Azji, są skórki pomelo, zawierające ogrom bioflawonoidów, które to są niezwykle cenne w walce z chorobami nowotworowymi, a w szczególności z rakiem trzustki, jelita i piersi. Ten zacny owoc jest również symbolem młodości, gdyż zawiera przeciwutleniacze, które w znacznym stopniu hamują procesy związane ze starzeniem się skóry, przyczyniając się do zwalczania wolnych rodników. Świetnie sprawdzi się jako środek oczyszczający z używek takich jak alkohol  oraz pomoże uporać się z kacem. Liście pomarańczy olbrzymiej łagodzą obrzęki  i wspomagają proces rekonwalescencji związanej z chorobą wrzodową. Sprawdzi się również jako środek na kaszel, chorobę lokomocyjną i problemy z niestrawnością.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o pomelo ?

Pomelo jedzone w czasie ciąży, pełni bardzo ważną rolę, ponieważ dzięki zawartości dużej dawki naturalnej witaminy C, która to jest najbardziej przyswajalna przez ludzki organizm  i obecność potasu, tworzy barierę ochronną, zapobiegającą nierównomiernym falom ciśnienia krwi. Pomelo bogate jest także w witaminę B1, B2, wapń oraz w beta-karoten, które również odgrywają kluczową rolę w życiu i zdrowiu człowieka.

Spożywając cytrusy, należy pamiętać o tym, że te pyszności mogą wywoływać silne i agresywne reakcje alergiczne. Warto więc, przed ich spożyciem sparzyć je dokładnie wrzątkiem, oraz obserwować zachowanie własnego ciała. Dotyczy to szczególnie małych dzieci, u których reakcje alergiczne dopiero się kształtują.