Właściwości zdrowotne Pomelo

Bakalie.com

Pomelo to owoc o smaku delikatnie kwaskowym z wyrazistą nutą słodyczy, zawierający delikatny miąższ, od wielu lat cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie.

 

Charakterystyka pomelo

Przepyszny olbrzym, mający swe korzenie w Azji, szybko rozpowszechnił się w innych krajach. Z biegiem lat, uzyskał kilka nazw, takich jak : pomarańcza olbrzymia, biała cytryna, pulmetto i pomelo.Dużo można mówić o jego smaku, ale warto także wspomnieć o jego walorach zdrowotnych. Poranna porcja pomelo, cudownie wzmacnia organizm i pozostawia niesamowite uczucie odświeżenia. Wykorzystywany do przyrządzania wielu egzotycznych potraw, wypieków, napojów i przetworów.

Skład pomelo

Pomelo nie zawiera w ogóle tłuszczu, a zjedzona porcja owocu to zaledwie 72 kalorie, czyli cudownie sprawdzi się w prawie każdej diecie, w szczególnie dla osób dbających o linię i odchudzających się. Dodatkowo odpowiada za szybkie spalanie tkanki tłuszczowej.

Dzięki dużej zawartości błonnika, mobilizuje układ trawienny do prawidłowej pracy, wchłania węglowodany i przyczynia się do usuwania toksyn, które przeszkadzają w prawidłowej przemianie materii. Owoc pomelo, w swoim składzie posiada witaminy, wykorzystywane do leczenia prawie wszystkich schorzeń. Obecnie uważany jest za świetne wsparcie układu immunologicznego, wspomaganie leczenia stanów grypy i chorób grypo - pochodnych. Chroni przed udarem, ale także przyczynia się do wyregulowania prawidłowego ciśnienia krwi.

Pomelo dla zdrowia

Pomarańcza olbrzymia powinna być nieodzownym elementem diety osób chorych na serce, ponieważ zawiera pokłady potasu oraz pektyny, które w dużej mierze są odpowiedzialne
za prawidłowe krążenie krwi, pracę mięśnia sercowego a także oczyszczanie żył zapobiegające zawałowi.Niesamowitym skarbem, docenianym na szeroką skalę szczególnie w Azji, są skórki pomelo, zawierające ogrom bioflawonoidów, które to są niezwykle cenne w walce z chorobami nowotworowymi, a w szczególności z rakiem trzustki, jelita i piersi.

Ten zacny owoc jest również symbolem młodości, gdyż zawiera przeciwutleniacze, które w znacznym stopniu hamują wszelkie procesy związane ze starzeniem się skóry, przyczyniając się do zwalczania wolnych rodników. Świetnie sprawdzi się jako środek oczyszczający z używek takich jak alkohol oraz pomoże uporać się z kacem.

Liście pomarańczy olbrzymiej łagodzą obrzęki powstałe na skórze i wspomagają proces rekonwalescencji związanej z chorobą wrzodową.Sprawdzi się również jako środek na kaszel, chorobę lokomocyjną i problemy z niestrawnością.

Pomelo jedzone w czasie ciąży, pełni bardzo ważną rolę, ponieważ dzięki zawartości dużej dawki naturalnej witaminy C, która jest najbardziej przyswajalna przez ludzki organizm
i obecność potasu, tworzy barierę ochronną, zapobiegającą nierównomiernym falom ciśnienia krwi. Pomelo bogate jest także w witaminę B1, B2, wapń oraz w beta-karoten, które również odgrywają kluczową rolę w życiu i zdrowiu człowieka.

Zachowaj umiar

Spożywając owoce z rodziny cytrusowatych, należy pamiętać o tym, że te pyszności mogą wywoływać silne i agresywne reakcje alergiczne. Warto więc, przed ich spożyciem sparzyć je dokładnie wrzątkiem, oraz obserwować zachowanie własnego ciała. Dotyczy to szczególnie małych dzieci, u których reakcje alergiczne dopiero się kształtują.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com