Pomelo

Bakalie.com

Historia i występowanie

Pomarańcza olbrzymia, tak nazywana jest od dawna odmiana pysznego owocu, jakim jest pomelo. Cytrus, który swoje korzenia ma w Azji południowo-wschodniej aktualnie występuje w stanie dzikim w Malezji. Dawniej, w czasach przed naszą erą, pomelo  było popularne i uprawiane w obrębie Chin południowych, z kolejnymi latami zaś hodowano je także, w różnych rejonach Azji. U schyłku XVII wieku owa roślina została sprowadzona na wyspy Karaibskie i do Ameryki Łacińskiej.


Jak głosi legenda nasiona rośliny pomelo sprowadził na Barbados Kapitan Shaddock aż z samej Malezji. Ze względu na niezwykle korzystne warunki klimatyczne, sprzyjające wzrostowi pomelo, panujące we wspomnianych rejonach, owoc ten zaczął rozprzestrzeniać się w obrębie Puerto Rico i Jamajki. W 1900 roku, podjęto pierwsze kroki produkcji owocu na większą skalę, poza terenami Azji, m.in. mowa tu o Florydzie i Kalifornii. Wiek XII naszej ery to początki pojawiania się pomarańczy olbrzymiej na wschodzie.  W samej Europie, pomelo zyskał popularność dopiero w wieku XVII, zaczynając  od malowniczej Hiszpanii.


Aktualnie pomarańcza olbrzymia jest popularna na całym świecie, uważana za przysmak oraz wyśmienity dodatek, wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Pomelo, obecnie uprawiane jest najszerzej w Meksyku, Izraelu, południowych Chinach, Wyspach Pacyfiku i Japonii.

Uprawa pomelo

 Owoce Pomelo rozwijają się na kwiecistym,  pięknie ubarwionym zielenią drzewie, które sięgać może aż 15 metrów. Drzewo to zasiane jest z nasion, a wyrosnąć i zaowocować może nawet od kilku, do kilkunastu lat, wszystko w zależności od typu występującego klimatu. Odmiana ta rodzi największe na świecie cytrusowe owoce pomelo, kwitnie zaś cztery razy w przeciągu roku. W odpowiednich warunkach klimatycznych i przy odpowiedniej pielęgnacji, pomarańcza olbrzymia może uzyskać rozmiar nawet 30 cm, a ważyć dobrze ponad 3 kilogramy.
 

Drzewa te potrzebują odpowiedniej ilości naświetlenia i ciepła, ponieważ poniżej 10°C ich liście stają się żółte i opadają. Ziemia natomiast najlepiej powinna być próchniczna, przepuszczalna, o odczynie kwaśnym sięgającym do 6,5 pH. Pierwsze lata upraw tejże rośliny, są bardzo wymagające, ze względu na fakt, że potrzebuje ona regularnego przesadzania. Najlepiej, jeśli robi się to co kilka lat. Pomelo może dojrzewać przez okres od 8 do 12 miesięcy. Nie należy do najbardziej soczystych owoców, ale nie jest kwaskowaty w smaku, tak jak znaczna większość cytrusów, wręcz przeciwnie, jest słodkie. Owoc ten ma dość grubą skórę, którą niestety trudno ściągnąć, ponieważ jest ona szeroka na prawie 5 cm. Barwa pomelo  jest bardzo różnorodna, w zależności od odmiany. Może występować od jasnej żółcieni do jaskrawej zieleni, aż do pomarańczowo-czerwonego odcienia. Miąższ owocu, podzielony jest błonami, w środku zaś, barwy słomkowej zieleni, oranżowy, bądź ciemnopurpurowy.


Bywają takie odmiany pomelo, które najlepiej smakują po przechowywaniu w przewiewnych skrzyniach przez okres nawet trzech miesięcy.

Kolor zielony owocu, wcale nie znaczy, że jest on niedojrzały. Przy odpowiednio stworzonych warunkach, można podjąć próbę zasiania owocu pomelo w domu, jednakże można również, zakupić dojrzałą roślinkę, przystosowaną do uprawy w warunkach domowych, w doniczce.

      

Owoc niesamowicie wykwintny w smaku, zachwyca oczy swoim wielobarwnym kolorem, i rzadko spotykanym,  dużym rozmiarem. Tak zwana pomarańcza olbrzymia, od dawna występuje w kilku odmianach, m.in. należą do nich:
 

 • THONG DEE – odmiana pochodząca z serca Tajlandii, zarówno owoc jak i drzewo na którym rośnie, sięgają bardzo dużych rozmiarów, ponieważ owoc ma prawie 15 cm średnicy. Jest niezwykle soczysty i wyjątkowy w smaku. Drzewo rośnie bardzo gęsto i produkuje bardzo dobre owoce, także w nieodpowiednich warunkach klimatycznych.
 • SWEETIE – najnowsza krzyżówka pomelo siamese sweet i grejpfruta Marsh, powstała w Kalifornii, na przełomie lat 1958-1980 i dosyć szybko stała się komercyjna. Ten gatunek pomelo, w wielu miejscach sprzedawany jest pod nazwą grejpfruta Oroblanco. Miąższ tej krzyżówki jest dość słodki, ale kryje się pod grubą warstwą białej błonki.
 • VALENTINE -  rodzicami tej odmiany są mandarynka Dancy a Siamese Sweet i pomarańcza krwawa Ruby. Jej miąższ jest koloru ciemnej czerwieni, co świadczy o pozostałości czerwonej Ruby. Barwa jej, sięga wachlarzu od słomkowej zieleni, aż po ciemno zielony, w smaku natomiast jest bardzo słodki.
 • CUBAN SHADDOCK – drzewo bardzo wrażliwe na chłodniejsze warunki pogodowe, uprawiane na Kubie. Dokładne pochodzenie nie jest znane. Uważany za hybrydę pomelo. W Samku jest kwaśny, dużych owalno – spłaszczonych kształtów, zawierający mało pestek, a kolor miąższu jest zielono-żółty.
 • HONEY – to gatunek pomelo najczęściej spotykany w polskich sklepach, można zauważyć, iż jest on przechowywany w siatce. O złocisto-żółtym bądź słomkowo-zielonym kolorze , soczysty i słodki. Wykorzystywany do potraw, soków i przetworów. Zawiera dużo witaminy C.
 • SIAMESE SWEET – pochodzi z mieszanki różnych gatunków takich jak np. Chandler, czy Oroblanco, a uprawiane jest w Tajlandii. Słodkiw smaku, delikatnie kwaskowy, posiada biały miąższ zaś jego kształt jest owalny.
 • TAHITIAN – bardzo często nazywany grejpfrutem Tahitańskim, jego pochodzenie miało swój początek, od rozsiania pestek sprowadzonych z Borneo, a dokładnej z Tahiti, następnie przekazane na Hawaje. Odmiana ta ma o wiele cieńszą, zielono-żółtą skórkę  i zielony, a czasem nawet bursztynowy kolor miąższu. Doskonała w smaku, soczysta, słodka i wyrazista.
 • COCTAIL – jest to niewątpliwie hybryda mandarynki Frua i odmiany pomelo zwanej Siamese Sweet, połączenie powstałe w 1966 roku, w samej Kalifornii. Posiada cienką skórkę, jej wielkość nie przekracza rozmiaru normalnej pomarańczy, jest bardzo soczysta. Drzewo jest ogromnych rozmiarów, na którym rosną owoce koloru pomarańczowego.
 • CHANDLER – najbardziej znana i popularna odmiana, ciesząca się dużym uznaniem w Stanach Zjednoczonych. To połączenie Siamese Pink i Siamese Sweet, w 1961 roku pierwszy raz przekazane na rynek w Kalifornii. Ta odmiana, ze wszystkich pozostałych zawiera najwięcej cukru, jej miąższ jest różowy, a czasem nawet ciemnoczerwony, zaś jego smak uznawany jest za najlepszy wśród  wszystkich odmian.Produkty z Pomelo

 Zanim kupimy ten cudowny owoc, należy sprawdzić jego ciężar, gdyż pomoże nam to ocenić, czy nie mamy do czynienia z wysuszonym miąższem. Suchy miąższ jest lekki, niestety jest również niesmaczny.


Pomelo przyrządza się na wiele sposobów, możemy między innymi:
 

 • jeść świeże owoce (można je przechowywać w niskiej temperaturze nawet przez okres 4 miesięcy),
 • wybrać suszone owoce pomelo  i dodawać je do śniadań, koktajli, czy wypieków,
 • tworzyć  naturalne żelki  dla dzieci,
 • wytwarzać nalewki,
 • wybierać suszone pomelo kandyzowane, które świetnie się sprawdzi jako dodatek do deserów, słodka przekąska czy też składnik musli,
 • wykorzystywać do przyrządzania potraw oraz wypieków,
 • samodzielnie tworzyć dżemy i marmolady,
 • wykorzystywać pomelo w zalewie, świetnie sprawdzające się do przygotowywania słodko wytrawnych sosów,
 • tworzyć napoje i herbaty, zarówno na ciepłe jak i chłodne dni,
 • przygotowywać chipsy i sosy do lodów,
 • tworzyć soki, syropy.

 
Autor: Redakcja Bakalie.com