Orzechy Pekan - Na zdrowie

Bakalie.com

Orzechy Pekan - skarbnica zdrowia

Orzechy pekan kształtem zbliżone są do orzecha włoskiego. Przy czym ich powierzchnia z zewnątrz jest mniej pofalowana- to co wspólne to pokrycie błyszczącą powłoką. Natomiast zdecydowanie różnią się smakiem, ponieważ są słodsze i delikatniejsze.  Nazywane bywają również orzeszkami amerykańskimi lub orzesznikiem jadalnym, ponieważ tak właśnie nazywa się drzewo na którym rosną. Orzesznik jadalny (pekanowy) jest drzewem liściastym, który naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Angielskie słowo "pecan" wywodzi się od Indian i oznacza  "orzech zbyt twardy do zgniecenia dłonią" albo  "coś do zgniecenia tylko narzędziem".                 


To co wyróżnia orzechy pekan spośród innych przedstawicieli z rodziny orzechowatych to największa zawartość antyoksydantów dzięki czemu skutecznie przeciwdziałają chorobom nowotworowym. W składzie orzechów pekan znajduje się ok. 70% tłuszczy. Nie należy ich zatem jeść garściami, dozwolona ilość to maksymalnie kilka dziennie ze względu na ich kaloryczność.  Na szczęście w większości, bo ok. 90% są to 'dobre' dla nas tłuszcze nienasycone.    

                                                                                                                               
Kolejnym istotnym składnikiem orzechów jest duża zawartość witaminy B1, która jak wiadomo ma bardzo korzystny wpływ na układ nerwowy.  Witamina B1 czyli tiamina nazywana jest 'witaminą nastroju', ponieważ ma wpływ na stan umysłu i system nerwowy człowieka. Pełni również istotną rolę w przekształcaniu w energię węglowodanów przyjmowanych w pożywieniu. W orzechach pekan odnajdziemy też całkiem sporą ilość witaminy E oraz cynku. Tylko ponad 100 g tych cennych orzechów pokrywa dzienne zapotrzebowanie na cynk, który w przypadku zanieczyszczenia organizmu metalami ciężkimi działa odtruwająco, odbudowuje tkanki i buduje białko.      
                                                                                                                             
Przyglądając się pekanom jeszcze dokładniej odnajdziemy w nich ważne dla zdrowia witaminy C i K oraz liczne niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu związki mineralne takie jak magnez, żelazo, potas, wapń czy sód. Spożywając te kaloryczne orzechy możemy liczyć na poprawę wyglądu skóry, na wzmocnienie włosów i paznokci, polepszenie wzroku jak również wzmocnienie naszego serca i całego układu krążenia. Co ważne poprawi nam się również odporność i zmniejszymy ryzyko zachorowania na nowotwory. Kolejną korzyścią dla naszego zdrowia jest redukcja poziomu cholesterolu w organizmie i przeciwdziałanie nadciśnieniu oraz nadwadze. Tak więc jak widać mają naprawdę szeroki zakres oddziaływania na organizm ludzki co z pewnością zachęca by po nie sięgnąć. Można zajadać je jako przekąskę np. zamiast niezdrowych chipsów, ale  niejednokrotnie dodawane są również do wszelkiego rodzaju ciast, ciastek i ciasteczek.        
                     

Autor: Redakcja Bakalie.com