Olej z pestek dyni

Bakalie.com

Ogólnie o oleju z pestek dyni

Dynie najczęściej kojarzą się nam z jesienią, aromatyczną dyniową kawą zachęcającą z witryn kawiarni i niezliczoną ilością dyniowych słodyczy. Jednak warto wiedzieć, że dynia to nie tylko atrybut jesieni, lecz również skarbnica zdrowia, z której możemy swobodnie korzystać przez cały rok.

Olej z pestek dyni to składnik, który warto używać w celu generalnej poprawy metabolizmu oraz zdrowia fizycznego, o działaniu zbliżonym do oleju z czarnuszki. Pełny tryptofanu, nienasyconych kwasów tłuszczowych i o wysokim poziomie substancji antyoksydacyjnych, olej z pestek dyni zapewnia długa listę właściwości zdrowotnych zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Jeśli olej z tych niewielkich pestek jest wytwarzany w prawidłowej temperaturze, możliwości stają się wręcz niezliczone.

Dzięki wysokiej zawartości karotenoidów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, olej z pestek dyni od dawna jest uznawany za składnik wykorzystywany w zapobieganiu chorób, szczególnie chorób prostaty. Jako dodatek do tego powszechnie znanego wykorzystania, naukowcy udowodnili jego skuteczność w leczeniu cukrzycy, stanów lękowych a nawet raka.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca również spożywanie oleju z pestek dyni jako skutecznego sposobu dostarczania organizmowi cynku.
Zanim Europejscy odkrywcy przywieźli pestki dyni z podróży, przez stulecia były one wykorzystywane przez rdzennych mieszkańców Ameryki, w leczeniu codziennych dolegliwości. Obecnie największym producentem dyni są Stany Zjednoczone, kolejno zaś Meksyk, Indie i Chiny.

 

Właściwości odżywcze oleju z pestek dyni

Olej z pestek dyni uzyskiwany jest z dwóch gatunków dyni. Pierwszy nazywa się Cucurbita pepo, drugi zaś Cucurbita maxima. Proces pozyskiwania oleju z pestek dyni jest niezwykle prosty. Polega na tym, że pestki są prażone, a następnie miażdżone. Aby uzyskać najbardziej bogaty w antyoksydanty olej z pestek dyni, wykorzystuje się niższe temperatury prażenia i o wiele dłuższy czas. Ażeby uzyskać silniejszy aromat, wykorzystuje się wyższą temperaturę, która niestety w konsekwencji obniża także właściwości zdrowotne oleju.

W 2014 roku, przeprowadzone badania wykazały, że olej z pestek dyni zawiera bardzo duży zakres biologicznie znaczących kwasów tłuszczowych, w całkowicie niepowtarzalnych i unikalnych proporcjach. Jednym z najcenniejszych aminokwasów jest tryptofan, którego nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć. Możemy go sobie dostarczyć jedynie z pożywienia. Spożywanie tryptofanu jest o tyle ważne, że wpływa na prawidłowy wzrost dzieci oraz balans azotu u dorosłych. W pestkach dyni znajduje się także wiele białka, błonnika pokarmowego, cynku, magnesu, potasu, żelaza, fosfory oraz wapnia. 

Autor: Redakcja Bakalie.com