Właściwości zdrowotne dyni i pestek dyni

Bakalie.com

Chleb dyniowy, dyniowe ravioli, ciasto dyniowe, dyniowe risotto a może dyniowe piwo? – lista jest bardzo długa i zdecydowanie każda pozycja wywołuje natychmiastowy ślinotok. W sezonie dyniowym, każdy powód do pielęgnowania miłości do dyni jest dobry.

1. Dynia pomaga zachować wyraźne spojrzenie

Szklanka upieczonej, zmiksowanej dyni zawiera więcej niż 200 procent dziennej dawki witaminy A, która według Narodowego Instytutu Zdrowia poprawia wzrok, szczególnie przy słabym świetle.  Dynia jest także bardzo bogata w karotenoidy , składnik, któremu zawdzięcza swój jaskrawy, pomarańczowy kolor, włącznie z beta karotenem, który w naszym ciele przekształcany jest w aktywną witaminę A.

2. Dynia wspomaga utratę wagi

Dynia jest bardzo często pomijanym źródłem błonnika, choć zawiera go naprawdę dużo. Dodatkowo jest niezwykle niskokaloryczna. Te dwa czynniki sprawiają, że po zjedzeniu dyni czujemy się nasyceni przez znacznie dłuższy czas, równocześnie dostarczając sobie niewielką ilość kalorii. Dieta bogata w błonnik pomaga zjadać mniej i równocześnie gubić kilogramy. Badania przeprowadzone w 2009 roku wykazały, że osoby zjadające przed posiłkiem całe jabłko (o dużej zawartości błonnika w skórce) przyswajają mniejszą ilość kalorii w trakcie posiłku  niż ludzie jedzący mus jabłkowy, bądź pijące jabłkowy sok.

3. Pestki dyni wspomagają serce

Orzechy i nasiona, włącznie z pestkami dyni są naturalnie bogate w składniki pochodzenia roślinnego – fitosterole, chroniące nasze serce i wzmacniające mięsień sercowy.

4. Dynie zmniejszają ryzyko nowotworów

Według Międzynarodowego Instytutu do spraw Nowotworów , dynie, podobnie jak bataty i marchew zawierają ogromną ilość antyoksydantów, w tym beta karotenu, które to odgrywają znaczącą rolę w zapobieganiu występowania raka.
Produkty bogate w beta karoten są o wiele bardziej skuteczne niż suplementy. Jest to dodatkowy powód, by częściej sięgać po dynię. Dodatkowo, sterole znajdujące się w pestkach dyni, potęgują jeszcze przeciwnowotworowe działanie.

5. Dynie chronią skórę

Aktywność dyni przeciwdziałająca uszkodzeniom wywołanym przez obecność wolnych rodników nie jest tylko doceniana  w prewencji nowotworów ale również pomaga zachować młodość naszej skórze.

6. Dynie pomagają po trudnym treningu

Istnieje teoria, że banany są naturalnym składnikiem dodającym energii. Związane jest to z dużą zawartością potasu. Warto pamiętać jednak, że szklanka ugotowanej dyni zawiera o wiele więcej potasu niż banany.  


Autor: Redakcja Bakalie.com