8 właściwości leczniczych oleju z pestek dyni

Bakalie.com

Redukuje stany zapalne

Dzięki temu, że zastępuje nasycone kwasy tłuszczowe, zdrowymi nienasyconymi kwasami, olej z pestek dyni ma wielki wpływ na poziom stanu zapalnego w naszym organizmie. Dodatkowo, badania przeprowadzone w 2105 roku wykazały, wprowadzenie oleju z pestek dyni do diety osób cierpiących na niealkoholowe stłuszczenia wątroby i miażdżycę ( nagromadzenie blaszek w ścianach tętnic) obniżyło negatywne skutki tychże chorób u wszystkich badanych. Jeśli chcemy żyć zdrowo i być wolnymi od chorób, wprowadzenie do diety produktów o działaniu przeciwzapalnym ma kluczowe znaczenie. Warto o tym pamiętać.
 

Wsparcie odżywcze dla pacjentów chorych na raka

Podczas gdy nie ma właściwego leku na taka, olej z pestek dyni ma udowodnione badaniami działanie wspierające zdrowie ludzi zmagających się z nowotworem, zaś u osób zdrowych posiada silne działanie redukujące ryzyko raka.
Pestki dyni to jedyne pestki z warzywa, o udowodnionym działaniu redukującym ryzyko raka piersi, u kobiet w okresie po menopauzalnym. Dodatkowe badania wykazały, wartość odżywczą pestek dyni o prawdopodobnym działaniu chroniącym i wspierającym leczenia raka piersi.
Zarówno dla kobiet jak i mężczyzn przyszłość wygląda zachęcająco – pestki dyni mogą również redukować wzrost nowotworowych komórek prostaty. Olej z pestek dyni, na przykład, potrafi zredukować skutki konkretnych czynników rakotwórczych, co sprawia, że jest użytecznym, naturalnym składnikiem wykorzystywanym w leczeniu wielu, różnych typów raka.

Doskonały dla zdrowia prostaty

Prawdopodobnie najlepiej udokumentowanym działaniem zdrowotnym oleju z pestek dyni jest jego wpływ na zachowanie zdrowej prostaty. Od lat, znany jest ze swych właściwości chroniących przed wystąpieniem raka prostaty, ale także zapewniających generalne zdrowie tego gruczołu.
Olej z pestek dyni zmniejsza rozmiar powiększonej prostaty, szczególnie w przypadku rozrostu związanego z zaawansowanym wiekiem.

Poprawia samopoczucie

Wszyscy powinniśmy rozważyć zdrowie naszych mózgów oraz stan naszego stanu psychicznego. Olej z pestek dyni może pomóc na wiele różnych sposobów. Odmiana dyni o nazwie Cucurbita maxima zawiera olej poprawiający pamięć, zaś jej duża zawartość tryptofanu, ma naukowo udowodniony wpływ na poprawę stanu psychicznego i leczenie zaburzeń lękowych. Tryptofan zawarty w oleju z pestek dyni może również pomóc osobom zmagającym się z bezsennością, gdyż z łatwością rozkłada się w organizmie na serotoninę, wspomagającą głęboki, spokojny sen.
 

Zwalcza utratę włosów u mężczyzn

Zarządzanie hormonami w zdrowej diecie jest kluczem do zatrzymania bądź odwrócenia procesu utraty włosów u mężczyzn, i jest powiązane ze wzrostem testosteronu. Pestki dyni działają jako lekarstwo na utratę włosów, dzięki wysokiej zawartości cynku, który skutecznie balansuje poziom hormonów i skutkuje wzrostem włosów.

Wspiera zdrowie serca

Czy można się dziwić, że suplement o działaniu przeciwzapalnym byłby doskonały dla naszego serca? W trakcie procesu polegającego na produkcji tlenku azotu, olej z pestek dyni wykazuje działanie hipotensyjne i ochronne dla serca, dzięki czemu zapewnia ochronę przed chorobami serca i zawałem. Zmniejsza również wysokie ciśnienie krwi u kobiet po menopauzie.

Leczy cukrzycę

Cukrzyca ma wiele przyczyn, zaś jedną z nich jest zła dieta. Zarówno tym 1 jak i 2 cukrzycy można kontrolować, a nawet leczyć, przy zapewnieniu prawidłowej diety i suplementów. Prawdopodobnie ze względu na niski indeks glikemiczny, olej z pestek dyni ma naukowo udowodnione działanie przeciwcukrzycowe, jako naturalna forma leczenia cukrzycy.

Łagodzi nadreaktywny pęcherz

W 2014 roku przeprowadzone zostały badania wykazujące, że ekstrakt z oleju z pestek dyni skutecznie leczy choroby pęcherza, w szczególności zaś nadreaktywny pęcherz. Oznacza to, że spożywanie oleju z pestek dyni jest ważnym elementem pomagającym zapewnienie zdrowego układu moczowego. 


Autor: Redakcja Bakalie.com