Bakalie - Najlepsze na Święta

Bakalie.com

Nie ma Świąt bez bakalii. Towarzyszą nam na każdym kroku, zaś ich smak sprawia, że przygotowywane dania stają się wyjątkowe. Słodkie rodzynki, piękna suszona żurawina, figi, daktyle, suszone na słońcu morele, orzechy oraz owoce kandyzowane. W ciągu roku myślimy o nich pobieżnie, lecz w Święta grają pierwsze skrzypce.

Wrto pamiętać, że bakalie to nie tylko słodycz i smak, ale również bogactwo wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych.

Rodzynki

W swoim składzie rodzynki zawierają witaminy A, B1, B6, B12, C, PP oraz E, błonnik, magnez, żelazo, cynk i potas, wapń, bor, sód, fosfor, kwas foliowy oraz cukry: glukozę i fruktozę. Są bogate także w kwasy organiczne: mrówkowy, cytrynowy, jabłkowy, winowy, garbniki, fitosterole, polifenole: w tym flawonoidy: kwercetyna, rutyna, katechina, myricetyna i epigallokatechina, resweratrol i kwas elagowy.

Wpływają pozytywnie na układ krwionośny, pokarmowy, moczowy, nerwowy, wygląd skóry oraz odporność organizmu.

Figi

Figi są bardzo bogate w naturalne cukry i błonnik pokarmowy. Zawierają także dużą ilość minerałów, między innymi potas, wapń, magnez, żelazo i miedź, oraz są doskonałym źródłem antyoksydantów: witamin A, E i K, które przyczyniają się do wzmocnienia zdrowia i ogólnej poprawy samopoczucia. Naturalnie bogate w błonnik pokarmowy, figi są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy pragną zgubić kilka kilogramów. Produkty o dużej zawartości błonnika sprawiają, że po ich zjedzeniu mamy uczucie większej sytości, dzięki której mniej jemy i zdecydowanie mniej podjadamy. Figi zawierają także probiotyki, pomagające wspierać istniejące w przewodzie pokarmowym, dobre bakterie, przyczyniające się do ogólnej poprawy trawienia.

Morele

Suszone morele polecane są osobom cierpiącym na nadkwasotę z racji tego, że wykazują działanie zasadotwórcze. Morele zawierają również dużą ilość potrzebnych nam witamin takich jak: C, E, B1, B2, B6 i PP, ale nie tylko, bo również  zawierają ważne związki mineralne takie jak magnez, potas, żelazo, wapń, bor i miedź. Dzięki obecności tylu witamin i związków mineralnych uczestniczą w tworzeniu krwinek czerwonych, zapobiegają anemii, wzmacniają kości i regenerują cały organizm. Szczególnie interesująca wydaje się zawartość potasu, bo jest to aż  300mg co jest potężną liczbą w porównaniu do brzoskwiń czy innych owoców. Dzięki takiej zawartości rewelacyjnie sprawdzają się w funkcji regulującej ciśnienie krwi oraz pracę nerek. Kolejnym bardzo ważnym składnikiem moreli jest likopen czyli bardzo silny przeciwutleniacz, niezwykle ceniony dzięki skutecznym działaniom przeciwnowotworowym. Morele suszone zawierają również sporą ilość  błonnika, (aż 10,7 g w 100g) , który doskonale wpływa na trawienie. Także na pewno powinny je spożywać osoby cierpiące na zaparcia.

 

Żurawina

Jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, zawiera witaminy B1, B2, B6, C, E, karoten oraz pierwiastki takie jak wapń, fosfor, sód, potas, jod, żelazo i miedź. Ma też w sobie garbniki, taniny i kwasu owocowe – cytrynowy i jabłkowy. To właśnie one odpowiadają za jej charakterystyczny słodko – cierpki smak. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym żurawina pomaga chorym na przeziębienie, anginę, zatrucia żołądkowe czy choroby pęcherza. Zawarte w niej pro antocyjanidyny, chronią wątrobę, obniżają poziom cukru we krwi oraz wzmagają siłę skurczu mięśnia sercowego. Żurawina przynosi też ulgę kobietom w czasie menopauzy. Ze względu na zawartość przeciwutleniaczy może też zmniejszyć ryzyko występowania chorób takich jak zaćma, choroba Parkinsona, Alzheimera oraz reumatyzm.
 

Daktyle

Mocno dojrzałe owoce w swym składzie zawierać mogą aż do 80% cukrów prostych, które są z łatwością trawione przez nasz organizm. Dodatkowo to cenny produkt spożywczy m.in. w diecie sportowców, gdyż dostarcza dużej porcji energii. Ich regularne jedzenie skutecznie uzupełnia niedobory glikogenu w organizmie, obniża ryzyko występowania miażdżycy naczyń krwionośnych. Daktyle stanowią także źródło błonnika pokarmowego, wpływającego korzystnie na procesy trawienne. Obniżają także poziom złego cholesterolu, przez co złogi nie odkładają się w naczyniach. W ich składzie obecną są również salicylany, które działają podobnie jak aspiryna obniżając gorączkę, wspomagając organizm w trakcie przeziębienia, zwalczając stany zapalne.

Daktyle posiadają również właściwości alkalizujące czyli zobojętniające kwasy. Wysoki poziom witaminy B sprawia, że owoce te wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. 

Autor: Redakcja Bakalie.com