Komosa ryżowa

Historia i występowanie

Komosa ryżowa jest rośliną występującą w Andach, która pierwotnie pochodzi z rejonu otaczającego jezioro Titicaca w Peru i Boliwii. Quinoa była z sukcesem uprawiania przez pierwotnych mieszkańców prekolumbijskich i została uznana za zboże przez Hiszpanów, gdyż w tamtym okresie stanowiła jedną  z najważniejszych form pożywienia.
Istniejące historyczne dowody wskazują, że jej udomowienie przez ludność Ameryki rozpoczęło się w okresie 3000 i 5000 p.n.e.
Istnieją odkrycia archeologów, wskazujące na występowanie komosy ryżowej w jaskiniach w Tarapaca, Calama, Chile i różnych rejonach Peru.
W czasie przybycia Hiszpanów, uprawa komosy ryżowej była doskonale rozwinięta pod kątem technologicznym i świetnie dystrybuowana na obszarze terytorium Inków. Pierwszym Hiszpanem, który zainteresował się uprawą komosy ryżowej był Pedro de Valdivia, który zauważył rośliny otaczające rejon Concepcion.
W swych królewskich kronikach Garcilaso de la Vega, opisywał komosę ryżową jako jedno z dwóch zbóż uprawianych na ziemi. On także wspomina o pierwszej wysyłce nasion do Europy, które to niestety umarły i nie nadawały się do ponownego rozwoju, co prawdopodobnie było spowodowane zbyt dużą wilgotnością powietrza w czasie rejsu.
W późniejszym okresie, Cieza de Leon (1560) głosił, że komosa ryżowa była z sukcesem uprawiana na wzgórzach Pasto i Quito, pomimo, że na tych terenach występowały dość chłodne temperatury.


Uprawa

Komosa Ryżowa, jest rośliną przypominającą zboże, uprawianą przede wszystkim ze względu na swe jadalne nasiona. Komosa ryżowa, jest całkowicie wolna od glutenu, przez co jest doskonałym źródłem pożywienia dla wielu osób cierpiących na nietolerancje. Warto zauważyć, że nie tylko nasiona komosy są jadalne. Także zielone liście, są doskonałym przysmakiem – podobnie jak to występuje w przypadku amarantusa. Niestety dostępność liści komosy ryżowej jest bardzo ograniczona, przez co komercyjnie rozpowszechnione zostały jedynie nasiona.

Quinoa – komosa ryżowa, pierwotnie pochodzi z Andów, rejonu Południowej Ameryki, gdzie przez 6 000 lat była uznawana za jedno z najważniejszych form pożywienia. Komosa ryżowa nie jest rośliną wymagającą, dlatego może być bez problemu uprawiana w Andach, na wysokości nawet 4000 metrów. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepsze warunki uprawowe dla komosy ryżowej to  dobrze przepuszczalna gleba dość długi okres wzrostu. We wschodniej części, Północnej Ameryki, uprawy komosy ryżowej są narażone na choroby liści, które dość silnie im zagrażają.

Aby uprawy komosy ryżowej przynosiły największe owoce, temperatura nie powinna przekraczać 32 stopni C w dzień oraz nie powinna zbytnio spadać w nocy. Dla większości południowych i północnych stanów, najlepszym okresem na uprawianie komosy ryżowej jest końcówka kwietnia, aż do maja. Wtedy też temperatura gleby wynosi około 15 stopni C i sadzonki wyrastają już po kilku dniach.

Quinoa, do pełnej dojrzałości potrzebuje dużej ilości słońca. Początkowo jej wzrost jest niewielki, lecz gdy rozwinie pierwsze liście, znacznie przyśpiesza. Warto siać ją w niewielkich odstępach, tak by miała miejsce na rozwój.

Dziś najwięcej  komosy ryżowej uprawia się nadal w Ameryce Południowej, ale również w USA, Kanadzie, na Wyspach Brytyjskich i w Indiach. Co ciekawe komosa ryżowa dorasta do 2 m wysokości i odznacza się wysoką  odpornością na trudne warunki środowiskowe. Jest w stanie przetrwać dłuższy brak dostępu do wody, bardzo niską temperaturę jak również odwrotnie bardzo silne słońce.

Produkty z Komosy Ryżowej

Komosa ryżowa jest produktem coraz szerzej dostępnym. Występuje w postaci niewielkich ziarenek, owoców, które po ugotowaniu smakują podobnie do kaszy kuskus. Mają także zbliżone zastosowanie. Mogą stanowić podstawę sałatek, spełniać rolę dodatku do obiadu, ale również świetnie smakują jako słodki deser czy ciepłe śniadanie.

Komosa ryżowa ze względu na swoje niesamowite właściwości odżywcze, szczególnie polecana jest osobom z nietolerancją laktozy, oraz tym, którzy borykają się z szeroko pojętymi nietolerancjami pokarmowymi. Komosa zawiera bardzo dużo łatwo przyswajalnego wapnia ora białko. Stąd też jest bardzo lubiana, doceniana i wykorzystywana w diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej.

Coraz częściej można kupić również gotowe dania na bazie komosy ryżowej. Świadczy to o jej rosnącej popularności oraz o możliwościach, które daje gotującemu.

W Internecie, oraz w większych sklepach ze zdrową żywnością można dostać także mąkę z komosy ryżowej. To nic innego jak drobno zmielone owoce komosy, idealnie sprawdzające się do tradycyjnych wypieków. Ten niezwykle wartościowy produkt jest niestety bardzo drogi, jednakże zdecydowanie wart wypróbowania.



Najnowsze artykuły