Właściwości zdrowotne owoców egzotycznych -Liczi

Bakalie.com

Charakterystyka owoców liczi

Znane również jako śliwka chińska i bliźniarką smaczna jest owocem azjatyckiego drzewa Litchi chinensis.

Owoce liczi od wieków wykorzystywane są jako istotny składnik w medycynie chińskiej i indyjskiej ajurwedurze. Wyglądają niepozornie, lecz są imponującym sprzymierzeńcem w zwalczaniu przeróżnych schorzeń. Słyną z korzystnego wpływu na leczenie bólu gardła, kaszlu, czy bólów klatki piersiowej. Prócz tego w Chinach owoce liczi, od setek lat, uważane są za symbol miłości i romansu. Liczi chińskie po raz pierwszy zostało opisane w 1782 roku przez Pierre'a Sonnerata, ale do Europy dotarło kilkadziesiąt lat wcześniej za sprawą polskiego jezuity Michała Boyma. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie długo ludzie cieszą się owocami liczi. Istnieją pewne chińskie źródła, które twierdzą, że uprawiano je już 2000 lat temu.

Pochodzenie liczi

Owoc ten można spotkać szczególnie często w rejonach Wietnamu, Kambodży i Filipin, ale jest także uprawiany w wielu innych krajach o ciepłym klimacie. Liczi wymaga dużo słońca, nie znosi mrozów, ale potrzebuje lekkiego chłodu, aby wypuścić owoce. Jest on na swój sposób wyjątkowy, ponieważ wymaga błyskawicznego transportu. Dojrzewa tylko na drzewach, a zbierany jest w pełni dojrzałości. Jest on bardzo nietrwały. Przechowywany w temperaturze pokojowej zaczyna się psuć już po 2-3 dniach.

Liczi w kuchni

By być pewnym jakości spożywanego owocu, istnieje również możliwość własnego wyhodowania śliwki chińskiej. Jest to jednak proces czasochłonny i wymagający posiadania pewnej wprawy – ze względu na nieprzewidywalny, polski klimat nie można mieć nawet gwarancji, czy operacja ta zakończy się powodzeniem. Liczi najlepiej zasadzić jest wczesną wiosną. Należy uważać, zarówno upały, jak i bardzo niskie temperatury. Owoc ten, nie lubi też suchego powietrza.

Owoce liczi są znakomitym składnikiem w kuchni. Można je spożywać na surowo, suszone, w postaci dżemu, soku lub kompotu. Ich specyficzny, ale dobry smak, może słuzyć kuchennemu eksperymentowaniu. Nie trzeba być doświadczonym szefem kuchni, by stworzyć smaczną sałątkę z owocami liczi w roli głównej. Ze śliwki chińskiej można przygotowywać nawet różnego rodzaju drinki, które skutecznie umilą wieczorną posiadówkę. Bywają też podawane np. z lodami, lub owocami morza. By nasze liczi, jak najdłużej wytrzymało do momentu jego zaserwowania, warto przechowywać w luźnym woreczku.

Bogactwo liczi

O tym, jak bogaty w wartości odżywcze jest, to owoc, najlepiej świadczy fakt, że dwie jego surowe garści zawierają więcej witaminy C, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie dla dorosłego człowieka. Ponadto duża ilośc błonnika pokarmowego, przy małej liczbie kalorii korzystnie wpływa na zwalczanie otyłości i stabilizowanie wagi ciała. Jeżeli chodzi o samo drzewo, to wywar z korzenia i kory Litchi chinensis, daje niesamowite, sprawdzone efekty w walce z przeziębieniem i jest podstawą chińskiej, tradycyjnej medycyny. Liczi poleca się również dzieciom. Dzięki zawartości magnezu, fosforu i wapnia, czyli składników niezbędnych do budowy i utrzymania silnych kości, liczi jest wartościowym suplementem diety w okresie dojrzewania.

 

Autor: Bakalie.com