Liczi- zwany chińską śliwką

Bakalie.com

Historia i występowanie

Znana również jako śliwka chińska i bliźniarka smaczna jest owocem azjatyckiego drzewa Litchi chinensis.

Owoce liczi od wieków wykorzystywane są jako istotny składnik w medycynie chińskiej i indyjskiej ajurwedzie. Wyglądają niepozornie, lecz są imponującym sprzymierzeńcem w zwalczaniu przeróżnych schorzeń. Słyną z korzystnego wpływu na leczenie bólu gardła, kaszlu, czy bólów klatki piersiowej. Prócz tego w Chinach owoce liczi, od setek lat, uważane są za symbol miłości i romansu. Liczi chińskie po raz pierwszy zostało opisane w 1782 roku przez Pierre'a Sonnerata, ale do Europy dotarło kilkadziesiąt lat wcześniej za sprawą polskiego jezuity Michała Boyma. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie długo ludzie cieszą się owocami liczi. Istnieją pewne chińskie źródła, które twierdzą, że uprawiano je już 2000 lat temu.

Uprawa

Owoc ten można spotkać szczególnie często w rejonach Wietnamu, Kambodży i Filipin, ale jest także uprawiany w wielu innych krajach o ciepłym klimacie. Liczi wymaga dużo słońca, nie znosi mrozów, ale potrzebuje lekkiego chłodu, aby wypuścić owoce. Jest on na swój sposób wyjątkowy, ponieważ wymaga błyskawicznego transportu. Dojrzewa tylko na drzewach, a zbierany jest w pełni dojrzałości. Jest on bardzo nietrwały. Przechowywany w temperaturze pokojowej zaczyna się psuć już po 2-3 dniach.

By być pewnym jakości spożywanego owocu, istnieje również możliwość własnego wyhodowania śliwki chińskiej. Jest to jednak proces czasochłonny i wymagający posiadania pewnej wprawy – ze względu na nieprzewidywalny, polski klimat nie można mieć nawet gwarancji, czy operacja ta zakończy się powodzeniem. Liczi najlepiej zasadzić jest wczesną wiosną. Należy uważać, zarówno na upały, jak i na bardzo niskie temperatury. Owoc ten, nie lubi też suchego powietrza.

Produkty z Liczi

Owoce liczi są znakomitym składnikiem w kuchni. Można je spożywać na surowo, suszone, w postaci dżemu, soku lub kompotu. Ich specyficzny, ale dobry smak, może służyć kuchennemu eksperymentowaniu. Nie trzeba być doświadczonym szefem kuchni, by stworzyć smaczną sałatkę z owocami liczi w roli głównej. Ze śliwki chińskiej można przygotowywać nawet różnego rodzaju drinki, które skutecznie umilą wieczorne spotkania. Bywają też podawane np. z lodami, lub owocami morza. By nasze liczi, jak najdłużej wytrzymało do momentu jego zaserwowania, warto przechowywać je w luźnym woreczku.

 

Dobrym rozwiązaniem jest także kupowanie owoców liczi w syropie. Słodki, cukrowy syrop konserwuje owoce, dodatkowo wzmacniając ich naturalny smak. Taka forma owoców liczi nadaje się doskonale jako dodatek do deserów czy sałatek owocowych. Jest także uwielbiania przez najmłodszych, choć w tym wypadku, warto uważać na ilość słodkich owoców, które spożywają dzieci. Wiadomym jest bowiem, że w o wiele więcej wartości odżywczych i witamin znajdziemy w świeżych owocach.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com