Liczi - owoc pełen tajemnic

Bakalie.com

Liczi to egzotyczny owoc, nadal słabo znany w Polsce, dostępny jedynie w większych supermarketach. Bardzo często występuje także pod nazwą śliwka chińska. Jest to owoc sezonowy, który możemy kupić tylko od maja do lipca. Liczy jest wielkości jajka z białym lub lekko kremowym miąższem, otoczony czerwoną skórką. Owoc ten na pierwszy rzut oka przypomina wyrośnięte truskawki lub maliny.

Liczi – co o nim wiemy?

Owoc ten nie przez przypadek nazywany jest śliwką chińską, gdyż pochodzi z Chin. Liczi, nie tylko zdobił ogrody chińskich cesarzy, ale także był doceniany dzięki niezwykłym właściwościom odżywczym. Spożywano go na wzmocnienie i poprawę nastroju. Dziś śliwka chińska uprawiana jest prawie na całym świecie, zwłaszcza tam, gdzie występuje ciepły klimat czyli na Florydzie, w Australii czy południowej Afryce.

Liczi – jak jeść?

Liczi możemy jeść na surowo. Wystarczy, że delikatnie nożykiem odkroimy końcówki, zaś skórkę zdejmiemy palcami, dokładnie tak jakbyśmy obierali mandarynkę. Jeśli obranie owocu sprawia nam problem, znaczy, że liczi jeszcze nie jest dojrzałe i nie nadaje się do jedzenia. Miąższ liczi jest koloru lekko kremowego. Śliwka chińska ma zwartą konsystencję o słodkim i orzeźwiającym smaku z lekką nutą kwasowości. W środku owocu znajduje się brązowa pestka, która nie nadaje się do jedzenia. Aby kupić owoc najlepszy gatunkowo, trzeba zwrócić uwagę na jego skorupkę. Łupinka owoców dojrzałych, gotowych do jedzenia, powinna być jasnoczerwona, lekko nastroszona. Jeśli owoc ma łupinkę matową, suchą i ciemną oznacza to, że jest owocem przejrzałym. Owoce liczi są owocami, które w temperaturze pokojowej mogą być przechowywane około trzech dni, natomiast w chłodnym miejscu, mogą leżakować aż do dziesięciu tygodni.

Liczi – wpływ na zdrowie

Jak wykazują badania naukowe, przeprowadzone przez uczonych z West China Hospital i Sichun University, ekstrakt z owoców liczi może zwalczać komórki nowotworowe, zwłaszcza nowotworu piersi i nowotworu wątroby. Wyciąg zawiera duże ilości związków polifenylowych, mające silne działanie przeciwutleniające. Polifenole uwalniają wolne rodniki, które są przyczyną długotrwałego stresu i groźnych chorób nowotworowych.

Zawarte w śliwce chińskiej polifenole obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi. Dobry cholesterol (HDL) jest natomiast podwyższany.
Dzięki temu organizm chroniony jest przed wystąpieniem miażdżycy. Duże ilości potasu, zawarte w liczi sprawiają, że owoc ten ma dobry wpływ na ciśnienie krwi i pracę serca. W związku z tym, liczi powinno być składnikiem diety osób chorujących na nadciśnienie.

Liczi – bogaty w cukry

Liczi nie są owocem kaloryczny. 10 dkg owoców zawiera tylko 66 kcal. Mimo to nie zaleca się spożywania tego owocu w diecie odchudzającej. Wszystko to za sprawą występujących w nim cukrów prostych. Jedno liczi zawiera, w przeliczeniu, aż trzy łyżeczki cukru. W związku z tym, lnie jest także owocem dla osób chorych na cukrzyce. Indeks glikemiczny śliwki chińskiej wynosi 50.

Dla chcącego nic trudnego

„Dla chcącego nic trudnego” - tak głosi stare, polskie porzekadło. Jak to się ma do owocu liczi ? A tak, że liczi możemy uprawiać samodzielnie w warunkach domowych, w doniczkach. Z całą pewnością nie uda nam się doczekać owoców, ale będziemy mieć oryginalne drzewko, które będzie ozdobą naszego mieszkania. Uprawa śliwki chińskiej w domowych warunkach wiąże się z dużą cierpliwością. Nie jest to roślina łatwa w hodowli. Wymaga ona bardzo dużo nasłonecznienia i dużej wilgotności powietrza. Lubi ciepło, ale nie znosi upałów. Optymalna temperatura do hodowania roślinki w warunkach domowych to 22 stopnie C. W związku z tym, że śliwka chińska jest wymagającą rośliną pod względem słońca i temperatury to zimą musi być sztucznie doświetlana, i w naturalny sposób nawilżana.
Liczi musi mieć lekko wilgotne podłoże, które nie może być jednak za mokre, aby nie zgniły korzenie. Nie może być także podlewane twardą wodą, bo wtedy liście rośliny zaczną się zasuszać.

Uprawa liczi krok po kroku:

Na 48 godzin przed zasadzeniem moczymy nasiono liczi w cieplej wodzie,
Mieszamy torf z piaskiem w stosunku 2 części ziemi do jednej części torfu,
Wymieszaną ziemię z torfem umieszczamy w doniczce,
Na głębokość około trzech centymetrów, w pozycji poziomej wkładamy nasionko, które nie zbyt obficie podlewamy,
Doniczkę stawiamy w ciepłym i dobrze nasłonecznionym miejscu,
Aby nasiono szybciej wykiełkowało, możemy doniczkę owinąć folią, po wykiełkowaniu nasiona, folię należy usunąć,
Roślinę należy podlewać niezbyt obficie dwa/ trzy razy w tygodniu,

O czym warto pamiętać

liczi najlepiej zasadzić w doniczce wczesną wiosną,
do sadzenia śliwki chińskiej najlepiej użyć ziemi o pH od 5.0 do 6.5
liczi nie lubi upałów, niskich temperatur jak i niskiej lub zerowej wilgotności powietrza.

Autor: Redakcja Bakalie.com