Właściwości zdrowotne malin - dlaczego warto je jeść

Bakalie.com

Owoce te są niezwykle cennym źródłem przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki w naszym organizmie. W ich składzie obecnych jest wiele kwasów- jabłkowy, salicylowy, cytrynowy, elagowy. Znaleźć można w nich także szereg witamin- B1, B2, B9, C oraz E, które pozwolą skutecznie wzmocnić funkcjonowanie naszego układu immunologicznego jak i poprawią działanie układu nerwowego.

 

Cukry w nich zawarte (fruktoza oraz sacharoza) są bardzo łatwo przyswajalne przez ludzki organizm przez co posiadają właściwości dietetyczne. Pektyny w połączeniu z kwasami organicznymi stymulują procesy trawienne oraz oczyszczają ze szkodliwych toksyn.
Kwas salicylowy obecny w soku wspomaga pocenie oraz pozwala zwalczać stany zapalne. Olejki eteryczne sporządzane z malin natomiast rozgrzewają i działają antyseptycznie. Liście malin są także wykorzystywane z powodzeniem. Wspomagają oddawanie moczu, działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, żółciopędnie a także skutecznie wspomagają proces przemiany materii. Maliny powinny znaleźć się w diecie osób z niedokrwistością, gdyż zawierają miedź oraz żelazo- pierwiastki niezbędne dla pacjentów z anemią. Sok z malin jest zalecany kobietom w ciąży ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego, który warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego u rozwijającego się płodu.
 

 

Maliny świetnie sprawdzają się również w trakcie bolesnych menstruacji. Doprowadzają bowiem do rozkurczu mięśni gładkich. Malin powinny jednak unikać osoby z dną moczanową oraz niewydolnością nerek.


Autor: Redakcja Bakalie.com