Maliny – jako lekarstwo i doskonały kosmetyk

Bakalie.com

Maliny, te małe (przypominające niewielkie truskawki) owoce charakteryzują się nie tylko słodkim smakiem, ale i są niezwykle soczyste. Dodatkowo zawierają niezliczoną ilość wartości odżywczych, bezcennych zarówno dla zdrowia, jak i urody. Zatem – dlaczego warto jeść maliny?


Cenne zawartości malin

Maliny są cennym źródłem witamin, minerałów i wartości odżywczych, które szczegółowo przedstawiamy poniżej.

Witaminy: Witamina C, Tiamina, Ryboflawina, Niacyna, Witamina B6, Kwas Foliowy, Witamina A, Witamina E, Witamina K.

Minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk.

Składniki odżywcze: białko, tłuszcz, węglowodany, błonnik.

Jak maliny wpływają na nasze zdrowie?

Maliny polecane są przy infekcjach wirusowych, a zwłaszcza przy gorączce. Dlaczego? Dzięki zawartości składników odżywczych wzmagają potliwość, co z kolei powoduje obniżenie gorączki. Są najlepszą bronią przeciw infekcjom w okresie jesienno- zimowym gdyż wzmacniają nasz układ odpornościowy i tworzą swego rodzaju tarczę obronną przed wszechobecnymi bakteriami. Wspierają również układ pokarmowy. Działają ściągająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. W związku z tym okazują się skutecznym środkiem zarówno w przypadku wzdęć jak i biegunek. Maliny zalecane są również kobietom w czasie miesiączki, gdyż działają rozkurczowo, zmniejszając tym samym dolegliwości bólowe. Szczególnie osoby odchudzające się powinny wprowadzić do jadłospisu maliny, zapewniają one bowiem uczucie sytości na długi okres czasu oraz są niskokaloryczne. Co więcej o ile latem warto korzystać ze świeżych malin, o tyle zimą bez obaw można stosować zamienniki w postaci mrożonek. Można powiedzieć, że maliny działają oczyszczająco na cały organizm. Wspierają również pracę wątroby. Maliny są też bezpieczne zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla mam karmiących piersią – nie są szkodliwe ani dla pokarmu, ani tym bardziej dla rozwoju malucha. Dodatkowo w pierwszym trymestrze ciąży maliny okazują się doskonałym środkiem na poranne mdłości. Poprawiają również motorykę jelit. Maliny pomogą również na skołatane nerwy, gdyż działają uspokajająco. Wspierają układ sercowo – naczyniowy regulując ciśnienie krwi, wzmacniając serce i zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy. Dzięki zawartości żelaza i miedzi mogą pomóc w leczeniu anemii. Maliny pomagają również regulować gospodarkę wodno – elektrolitową, dlatego zalecane są w przypadku osób mających problemy z chorobami nerek, czy woreczka żółciowego. Owoce te chronią nas również przed wolnymi rodnikami i opóźniają procesy starzenia się. Według najnowszych badań maliny posiadają również właściwości przeciwnowotworowe.

Maliny w kosmetyce

Maliny swój udział w kosmetyce zawdzięczają przede wszystkim bogatej zawartości witamin. Te z kolei doskonale wpływają na skórę – oczyszczają ją, usuwają zmarszczki, odblokowują pory, dodają blasku, krótko mówiąc – dzięki nim skóra wygląda piękniej i młodziej. W tym wypadku można stosować również maseczki z malin. 

Maliny w kuchni

Maliny same w sobie smakują wyśmienicie – to wiemy na pewno. Możemy z nich jednak przygotować wiele smakołyków jak ciasta, desery, przetwory (syropy, konfitury itp). Poniżej podajemy dwa przepisy na napary, które warto stosować w czasie infekcji wirusowych.

Napar z malin:

Dwie łyżki suszonych malin należy zalać szklanką wrzątku, a następnie odstawić pod przykryciem i poczekać 15 minut. Następnie całość przecedzić. Szklankę takiego naparu należy pić dwa – trzy razy dziennie.

Herbata z liści malin:

Na początek przygotuj łyżkę liści malin. Następnie zalej 1/2 szklanki wrzątku zostaw pod przykryciem na 15 minut. Po ich upływie przecedź. Warto pić 1/2 szklanki naparu ok. dwa – trzy razy dziennie.  

Jeśli chodzi o przepis pierwszy to pomocny jest on przy: przeziębieniu, grypie, zapaleniu oskrzeli, i gorączce. Przepis drugi pomocny jest w przypadku dolegliwości żołądka, jelit, a także przy stanach zapalnych jamy ustnej.

Maliny – ciekawostki

Jak już wyżej zostało wspomniane maliny znane są ze swojego smaku i zapachu. Dlatego też antybiotyki dla dzieci produkowane są właśnie na bazie smaku malin. Za malinami kryje się również ciekawa, starożytna historia. Otóż starożytni Rzymianie wierzyli, że maliny na początku były białe. Swoją późniejszą barwę natomiast zawdzięczają nimfie Idzie, która ukuła się w palec i poprzez krew z niego płynącą zabarwiła owoc na różowy kolor. Z kolei malinowe kuracje lecznicze były już zalecane przez Hipokratesa, a sok z tych owoców podawany był już w XVI wieku. To nie koniec historii, bowiem pierwsze wzmianki o malinach pojawiły się już w IV wieku naszej ery. Dziś do największych producentów malin zalicza się Polskę, Serbie, oraz Chile.

Autor: Redakcja Bakalie.com



Źródło Youtube/ Domowe Sposoby