Maliny

Bakalie.com

Historia i występowanie

Dzikie maliny spożywane były już przez pierwotnych mieszkańców jaskiń. Odkrywcy znaleźli pozostałości po malinowych łodygach, właśnie w owych jaskiniach, na terenie Europy, Azji i Północnej Ameryki. Jest to najlepszy dowód na to, że maliny były częścią naszej diety już od dawien dawna.

W hellenistycznej Troi, maliny bezsprzecznie były łączone z płodnością. Historia ta wzięła się od legendy o młodym Zeusie, który jako dziecko wyciągał rączki po śnieżnobiałe, niewielkie owoce co zasmakowały mu na tyle, że nadał im krwistego koloru na całą wieczność.

Kolejną historią dotyczącą malin jest ta mówiąca, że swoją nazwę maliny zyskały od Olimpijskich Bogów, którzay szukając jagód na górze Ida znaleźli ciernisty krzew z tymi właśnie owocami. Łacińska nazwa malin brzmi Rubus idaeus  co w tłumaczeniu oznacza „cierniowy krzew Idy”.

W wiekach średnich w Europie, maliny były uznawane za doskonały kobiecy tonik, służący do załagodzenia nie tylko schorzeń kobiecych, ale również silnie wspomagający płodność. Średniowieczni Europejczycy traktowali maliny także jako pożywienie oraz pigment. We wczesnej sztuce chrześcijańskiej, maliny uznawane były za symbol dobroci. Czerwony sok z malin poprawiał energię we krwi, płynąc z serca i przenosząc wraz z sobą miłość, odżywienie i dobroć przez cały organizm. W Niemczech, maliny były wykorzystywane do oswajania dzikich koni, poprzez dotykanie gałązką malin, ciała konia.

Ludność tubylcza Ameryki szybko zauważyła silne, magiczne i ochronne właściwości malin.  Na Filipinach, laski malin wieszane były wokół domostw w celu ochrony przed zbłąkanymi duszami, które chciałyby niepokoić mieszkańców. Pierwsze plemienia zamieszkujące rejony Północnej Ameryki wykorzystywały maliny do złagodzenia bóli porodowych, wywołania skurczy i wymiotów.Uprawa

Polska jest jednym z największych producentów malin na świecie. Popularność tychże owoców z biegiem lat wzrasta, gdyż są uprawianie nie tylko w celach sprzedażowych, ale również w niewielkich, przydomowych ogródkach.

Maliny można sadzić w dwóch okresach, zarówno jesienią jak i wiosną. Zaś wybierając miejsce, powinno się umieszczać je przy siatce, płocie, bądź ścianie, po której będą mogły się piąć. Maliny najbardziej lubią słońce. To właśnie dzięki niemu, możliwe jest uniknięcia pojawiania się chorób grzybicznych. Ogromnym atutem malin jest ich odporność na mróz, dlatego też nie wymaga specjalnego okrycia na okres zimowy.

Maliny nie są wymagające jeśli chodzi o rodzaj podłoża. Jedyny rodzaj gleb, których nie lubią, to gleby piaszczyste, wysuszone i narażone na zalewanie.

Czynnościami pielęgnacyjnymi, o których trzeba pamiętać uprawiając maliny są odchwaszczanie, nawadnianie, nawożenie i przycinanie. Przycinać maliny najlepiej jest wiosną i jesienią. Przycinanie zaś polega na usuwaniu starych pędów, oraz tych które obumarły.

Podlewanie jest niezwykle istotne. Maliny lubią i potrzebują wody, aby pięknie rosnąć i owocować. W celu prawidłowego nawożenia, warto wykorzystać kompost i obornik.Produkty z Malin

Powszechnie dostępny na rynku jest oczywiście sok z tych owoców. W swym składzie zawiera substancje podobne do aspiryny, dzięki czemu sprawdza się w trakcie przeziębień, kataru, kaszlu. Dostępnymi przetworami z malin są: nalewki, dżemy, konfitury, syropy. Na rynku dostępne są również herbatki, owoce w formie kandyzowanej, suszonej, a także w miodzie.

To właśnie herbatka z sokiem malinowym pojawia się w wielu polskich domach przy okazji pierwszych jesiennych chłodów. Wszystko to dzięki zawartości salicylanów- substancji, które mają działanie zbliżone do aspiryny.

Warto wiedzieć, że w walce z infekcjami gardła pomaga z kolei ocet z malin.

Nieco inne jest przeznaczenie liści z malin, w skład, których wchodzą garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, związki żywicowe i sole mineralne. Dzięki takiemu składowi potrafią z powodzeniem wyniszczyć bakterie jelitowe, skutecznie przy tym zmniejszając biegunkę.

Kolejnym zastosowaniem liści malin dla kobiet jest łagodzenie bólów miesiączkowych poprzez rozkurcz mięśni gładkich macicy.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są suszone i kandyzowane owoce malin. Dodane do deserów, koktajli, ale i śniadań nie tylko wzbogacą ich smak, ale także podkreślą barwę i poprawią efekt wizualny dania. Suszone owoce malin są także często mielone i używane jako smakowy puder ozdobny. Takim, malinowym pudrem możemy w oryginalny sposób ozdobić muffinki i ciasteczka, zastępując nim słodki lukier. 

Jeśli sięgniemy po maliny kandyzowane możemy być pewni, że dodane do posiłku odegrają w nim główną rolę. Nie tylko przepięknie wyglądają, ale również, posiadają silny i wyjątkowy smak, dodatkowo wydobyty przez cukier. 

Zarówno maliny suszone, kandyzowane jak i puder z malin możemy wykorzystać do przygotowania autorskiej, czekolady smakowej, która to może być doskonałym i niepowtarzalnym prezentem dla bliskich. 

Autor: Redakcja Bakalie.com