Właściwości zdrowotne gruszek

Bakalie.com

Gruszki to łagodne, słodkie owoce z włóknistym centrum. Są niezwykle bogate w niezbędne antyoksydanty, flawonoidy i błonnik pokarmowy. Jedzenie gruszek może wspomóc utratę wagi i zredukować ryzyko rozwoju nowotworów, nadciśnienia , cukrzycy i chorób serca. Oczywiście w połączeniu z prawidłową, zdrową dietą.

Gruszki chronią przed chorobami cywilizacyjnymi

Jedzenie owoców i warzyw, od wielu lat powiązane było ze zmniejszeniem ryzyka rozwoju stanów chorobowych w organizmie człowieka. Wiele badań sugerowało, że zwiększone spożycie produktów roślinnych jak gruszki, zmniejsza ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób serca i ogólnej śmiertelności, równocześnie poprawiając wygląd skóry, zwiększając energię i obniżając wagę.

Błonnik w gruszkach

Gruszki to jedne z najbardziej bogatych w błonnik owoców. Oferują one bowiem sześć gramów na średniej wielkości owoc. Przy czym warto pamiętać, że zdrowa, dzienna dawka błonnika pokarmowego wynosi od 25 do 30 gramów. Spożywanie odpowiedniej ilości błonnika pomaga uchronić się przez wzdęciami, co równocześnie chroni przez uciążliwymi zaparciami, a nawet przed rakiem okrężnicy. Dieta bogata w błonnik pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, co jest zbawienne dla stanu naszego serca. Jedzenie błonnika pomaga również uchronić się przed wystąpieniem raka piersi, chorób serca i cukrzycy 2 typu.

Gruszki a witaminy

Gruszki zawierają dużo witamin C, K, B2, B3 i B6. Zawierają także kwas foliowy, który powinien być spożywany przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące. Gruszki zawierają również sporo minerałów, między innymi wapń, magnez, potas, miedź i mangan. Witamina C i miedź są odżywczymi antyoksydantami, dlatego też jedzenie gruszek może nie tylko wzmocnić nasz układ odpornościowy  ale również zapobiec powstawaniu nowotworów.

Gruszki zawierają bor, którego nasz organizm wymaga by zatrzymać wapń. Dlatego też łączy się je z zapobieganiem osteoporozy.

Składniki odżywcze zawarte w gruszkach związane są z zapobieganiem raka żołądka. Gruszka jest hipoalergicznym owocem, co oznacza, że dla osób z nadwrażliwością na niektóre pokarmy, akurat gruszki są produktem całkiem bezpiecznym. Kwercetyna jest kolejnym antyoksydantem, który można odnaleźć w skórze gruszek. Jest ona niezwykle cenna w przeciwdziałaniu nowotworów a także pomaga zmniejszać ciśnienie krwi. A zatem – Nie obierajmy gruszek!

 

Autor: Redakcja Bakalie.com