Gruszki

Bakalie.com

Historia i występowanie

Owoce te znane były już nawet w czasach prehistorycznych. W trakcie przeziębień idealnie sprawdzał się napar z gruszek, natomiast pieczone owoce pomagały w walce z problemami trawiennymi. Na kontynent europejski przywędrowały z Persji. „Gwiazda ogrodów”- tak nazywał je Juliusz Cezar i wysłał ich sadzonki na podbite wcześniej przez niego tereny Anglii. Rzymianie posiedli nawet umiejętność szczepienia drzewek i stanowiły prowiant dla wielu podróżnych. Ich lecznicze walory zostały docenione w największej mierze przez Belgów oraz Francuzów. W Polsce nazywana była kruszą. Jako jedni z pierwszych uprawiali je zakonnicy w swych przyklasztornych ogrodach. 

Dokładne pochodzenie gruszy nie jest znane. Dość popularną teorią jest, że grusza pochodzi z rejonu pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim, jednakże możliwe, że pojawiła się pierwotnie dalej na wschód, w rejonach Gór Ural bądź też nawet bliżej środkowej Azji.

Poprzez lata upraw, pierwsze dzikie gruszki przekształciły się w wiele interesujących odmian. Do XVI wieku, istniało przekonanie, że gruszki mogą być jedynie spożywane po uprzednim ugotowaniu. Po wieku XVI, jedzenie świeżych gruszek było coraz mocniej kultywowane, szczególnie we Francji i we Włoszech.

Od momentu kiedy pojawiły się pierwsze jadalne gruszki, rozwinęły się setki, różnorodnych gatunków, dostępnych na rynku. Cechą charakterystyczną gruszek jest fakt, że różnice w smaku, konsystencji, strukturze i wyglądzie pomiędzy gatunkami gruszek są tak znaczne, że zdecydowanie przekraczają wszelkie występujące pomiędzy innymi owocami, np. jabłkami.
Zakres smaku od mocno słodkiego do kwaśnego, miąższ od twardego do delikatnego i maślanego, z gładkiego do ziarnistego i z aromatem od ledwie wyczuwalnego do niezwykle silnego.
W przypadku gruszek, każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet nazwy poszczególnych odmian tak pobudzają wyobraźnię, że nie mogą się równać z nimi nazwy żadnych innych owoców.
Istnieje wiele znanych gatunków gruszek, pochodzących z różnych rejonów świata. Są to między innymi Doyenné du Comice, Beurré Alexandre Lucas, Comtesse de Paris czy  Charneux – wszystkie uprawiane w rejonach zachodniej Europy. Istnieją jednak również gatunki uprawiane poza tym obszarem, na przykład  Packham's Triumph z Australii czy też doskonale znana w Polsce, słodka i twarda – konferencja, pochodząca z Wielkiej Brytanii.
Konferencja, jest dotychczas odmianą gruszek najbardziej popularną i lubianą w Zachodniej Europie. Gatunek ten został utworzony w 1884 roku, przez Leona Leclerc de Lawal. Gruszki te były uprawiane w Wielkiej  Brytanii, zaś swoją nazwę zyskały w 1895 roku, po otwarciu pierwszej Brytyjskiej Narodowej Konferencji o Gruszach.  Nie trzeba było długo czekać, aż grusza konferencja zyskała swoich zwolenników i na stałe wpisała się w gusta smakoszy w całej Europie. Jej ogromnym walorem nie jest jedynie smak, zaś również właściwości przechowywania. Gruszki te bowiem są twarde z dość mocną skórą, dzięki czemu są odporne na obicia i uszkodzenia. Jakość tej odmiany była także przez lata intensywnie modyfikowana i ulepszana, dzięki czemu od wielu lat stanowi numer jeden w uprawie gruszek w Belgii i Holandii.


Uprawa

Grusza jest gatunkiem, którego skuteczność uprawy jest uwarunkowana od odpowiedniego ciepła. Grusza nie lubi spadków temperatury, zaś kwitnie co najmniej tydzień przed kwitnieniem jabłoni. Poza silnymi spadkami temperatury, które mogą zagrozić pierwszym kwiatom, grusze nie tolerują także wiatru. Słońce zaś jest największym sprzymierzeńcem gruszy. Dzięki niemu, owoce pięknie się wybarwiają, oraz następuje zawiązanie przyszłorocznych pąków.

Jeśli chodzi o rodzaj podłoża, grusza zdecydowanie preferuje żyzne i ciepłe gleby. Najlepiej aby były przepuszczalne. Dobrze rośnie na czarnoziemach i glebach po gliniastych.

Ażeby utrzymać zdrowy wzrost gruszy i wspomóc jej owocowanie, należy wczesną wiosną ją nawozić, wykorzystując nawóz azotowy z dużą ilością mikroelementów. W mniejszych, przydomowych uprawach polecane jest wykorzystywanie kompostu bądź oborniku.

Kolejnym zabiegiem, potrzebnym do wzmocnienia gruszy oraz poprawy jakości jej owoców jest coroczne przerzedzanie zawiązanych owoców oraz wycinanie słabych i uszkodzonych gałęzi.



Produkty z Gruszek

Suszone gruszki są bardziej słodkie niż świeże owoce, dlatego wiele osób się nimi zajada. Wiele z gruszek, które możemy nabyć w sklepach jest specjalnie konserwowanych aby dłużej zachować świeżość, dlatego też warto nabywać je z pewnego źródła, szczególnie zwracając uwagę na skład. Można jednak również przygotować je samodzielnie w domu, w suszarce do owoców. Gruszkę myjemy, kroimy na części i pozbywamy się nasion. Kawałki nie powinny być większe niż 0,5 cm. Ważne aby tak długo suszyć gruszki aby pozbyć się możliwie jak największej ilości wody. Dobrze przygotowane owoce muszą się łamać. Aby nie ciemniały można skropić je sokiem cytrynowym. Ich regularne spożycie przyczynia się do odkwaszenia naszego organizmu.

Suszone gruszki zawierają dużo potasu oraz błonnika wspomagającego proces trawienia. Stanowią także cenne źródło żelaza i witaminy C.

Jeśli nie posiadamy w domu suszarki kawałki gruszek wystarczy nawlec na nitkę i umieścić w piekarniku lub ciepłym miejscu. Doskonale sprawdzą się jako jeden ze składników do przyrządzenia zupy owocowej, kompotu (ma działanie przeciwgorączkowe) lub jako samodzielna jakże zdrowa przekąska. Można ich użyć do potraw mięsnych- gruszki posiadają właściwości zasadotwórcze i odkwaszają organizm. Najlepszymi do suszenia są odmiany letnie i jesienne, dobrze dojrzałe. Ważne aby nie były one poobijane.

Autor: Redakcja Bakalie.com