Uprawa Arabiki w domu - czyli jak samodzielnie wyhodować kawę?

Bakalie.com

Pisaliśmy już jak hodować z domowych warunkach persymonę, winogrono czy rzeżuchę. Dziś przyszedł czas na kawę. I to nie byle jaką kawę bo samą Arabikę. Hodowla roślin w domowych warunkach to nie tylko gwarancja świeżości produktów, lecz również przyjemność obcowania z naturą w najczystszej postaci.

Kawa Arabika - jak powstaje?

Arabika to najpopularniejsza odmiana kawy na całym świecie. Stanowi 80-90 % światowej produkcji kawy. Arabika uprawiana jest na plantacjach. Po zerwaniu kawy z krzewów, ziarna kawowca poddaje się procesowi fermentacji. Przed fermentacją ziarna kawowe są koloru szaro-zielonego i mają podłużny kształt. Dopiero proces palenia, powoduje, że stają się one brązowe i uzyskują uwielbiany przez miliony, piękny, charakterystyczny zapach kawy. Ziarna Arabiki, po procesie palenia zawierają niewielką ilość kofeiny od 1-do 1,7%, ale i tak Arabika uważana jest za kawę najwyższej jakości.

Kawa otrzymana z ziaren Arabiki jest bardzo delikatna. Charakteryzuje ją łagodny smak, lekko kwaskowaty z wyczuwalną jednocześnie nutą czekolady. Arabika występuje w kilku odmianach. Różnią się one od siebie smakiem, zapachem i ceną.

Arabikę sprowadzono do Europy w XVI wieku. Już od tego czasu budziła ona wiele kontrowersji i wątpliwości. Jedni ją chwalili za niezwykłe właściwości pobudzające i regenerujące, drudzy oskarżali kawę o wywoływanie różnych chorób i schorzeń. W tym samym wieku, w Anglii, Arabice przypisywano wywoływanie impotencji, lecz już wiek później sprzedawano ją w aptece, jako doskonały lek na alkoholizm. Spór o właściwości kawy trwa do dnia dzisiejszego. Kawa ma tyle samo zwolenników co przeciwników.


Pozytywny wpływ Arabiki na nasze zdrowie

•       polepsza pamięć i ułatwia koncentrację,

•       znosi zmęczenie fizyczne i psychiczne,

•       zmniejsza ryzyko zachorowań na marskość wątroby,

•       dotlenia organizm,

•       przyśpiesza metabolizm,

•       zmniejsza ryzyko zachorowań na kamicę nerkową,

•       zmniejsza ryzyko zachorowań na chorobę Parkinsona,

•       zmniejsza ryzyko zachorowań na cukrzycę typu II,

•       zmniejsza ryzyko zachorowań na raka jelita i wątroby

Negatywny wpływ Arabiki na nasze zdrowie

•       picie kawy w nadmiarze może powodować nerwowość, rozdrażnienie i niepokój,

•       powoduje żółknięcie zębów, a także może spowodować zachorowanie na próchnicę,

•       może powodować problemy z zasypianiem,

•       podnosi cholesterol,

•       może przyczynić się do chorób serca i układu wieńcowego,

Jak bezpiecznie pić kawę?

W piciu kawy, jak we wszystkim należy zachować umiar. Zaleca się aby dziennie wypijana ilość kawy, nie przekraczała czterech filiżanek. Taka ilość kawy nie jest szkodliwa dla organizmu. Spożywanie powyżej 1000 mg kofeiny dziennie jest dla organizmu trujące. Ale konkretne granice toksyczności są indywidualne, zależne od każdego organizmu. Przyjmuje się, że dawką śmiertelną jest wypicie 80 filiżanek kawy w ciągu jednego dnia.

Uprawa Arabiki w domu

Ojczyzną Arabiki jest Afryka. Tym bardziej cieszy fakt, że jej uprawa w domowych warunkach nie jest kłopotliwa i z łatwością możemy wyhodować ciekawą i pięknie pachnącą roślinę.

1.   Stanowisko - Kawę uprawiamy w pomieszczeniu widnym, ale takim, w którym roślina nie będzie narażona na bezpośrednie promienie słoneczne. Optymalną temperaturą dla wzrostu kawy jest temperatura pokojowa czyli 20-22 stopnie w okresie wiosenno- letnim i około 16 stopni w okresie jesienno- zimowym, kiedy roślina przechodzi okres spoczynku. Kawa lubi wilgotne powietrze. Dobrym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza, który można postawić w pobliżu sadzonki, który zapewni jej optymalne warunki do wzrostu. Innym rozwiązaniem jest postawienie doniczki koło akwarium.

2.   Podłoże- Ważnym elementem przy wzroście roślinki jest podłoże. Pozwoli ono na odpowiedni wzrost i hodowanie kawy bez ryzyka zachorowań. Kawa wymaga żyznego podłoża, które jednocześnie musi być lekkie i kwaśne. Taką gotową mieszankę możemy kupić w sklepie ogrodniczym. Jest to mieszanka, którą kupuje się także do hodowli w warunkach domowych cytrusów. Kawa lubi wilgotne podłoże. Wilgotne, nie oznacza jednak nadmiernie mokre.

3.   Sadzenie – Kiedy mamy już przygotowane stanowisko, podłoże, przyszedł czas na sadzenie. Kawę możemy sadzić zarówno z ziaren jak i z sadzonek. Przy sadzeniu kawy z ziaren, należy pamiętać, żeby zasadzić kawę zaraz po kupieniu ponieważ nasionka tracą zdolność kiełkowania. Kawa, w warunkach naturalnych osiąga wysokość dwóch metrów. Kawę hodowaną w warunkach domowych możemy przycinać.
 
Kawa, która będzie uprawiana z siewu zakwitnie po trzech-czterech latach. Kwiaty jej są białe, samopylne i lekko pachnące. Zebrane są w kątach dużych błyszczących liści. Na ich miejscu tworzą się zielone, później czerwieniejące owoce (niestety w domu zdarza się to bardzo rzadko). Owoce kawy dojrzewają około dziewięć miesięcy od rozpoczęcia kwitnienia. Po ich dojrzeniu wyjmujemy z nich nasiona, oczyszczamy z miąższu i suszymy. Następnie wystarczy je uprażyć na patelni, zmielić i zalać wrzątkiem. Zarówno liście jak i kwiaty mają delikatny "kawowy" zapach.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com