Olej z nasion maku

Bakalie.com

Olej z nasion maku inaczej nazywany olejem makowym jest jadalnym olejem wytwarzanym z nasion maków. Olej ten wykorzystuje się nie tylko w kuchni i w farmaceutyce, ale również jest on składnikiem farb, lakierów i mydeł.  

Olej makowy idealnie nadaje się jako dressing do sałatek. Ma delikatny, subtelny smak, który może wzbogacić walory każdej potrawy.
Od wieków, olej makowy ceniony był ze względu na swe liczne właściwości zdrowotne. Dzięki znacznej zawartości węglowodanów oraz wapnia, a także dużej zawartości bogatego w kwasy Omega -6 kwasu linolowego, olej makowy uznaje się za doskonały środek chroniący przed chorobami serca, w tym przez zawałami serca. Jest on również bogaty w kwas oleinowy, przez naukowców uznawany za chroniący przed rakiem piersi. Nasiona maku są uprawiane od ponad 3000 lat i rosną w wielu Europejskich krajach, oraz w Australii, Indiach i Turcji.

Olej makowy jest nie tylko użyteczny w zapobieganiu nowotworów, ale również wykorzystuje się go w celu wzbogacenia smaków przeróżnych produktów spożywczych, bądź jako dodatek do olejku do masażu. Badania wykazały, że olej makowy poprawia także płodność. Kobiety, które wykonywały płukankę macicy, olejem makowym, szybciej zachodziły w ciążę. Oleju tego wykorzystuje się również jako środka kontrastowego w procedurze rentgenowskiej (HSG) , która służy ocenie płodności u kobiet. W medycynie pediatrycznej, olej makowy służy jako nośnik jodu.

W przypadku bezsenności, wystarczy przed pójściem do łóżka wypić jedną łyżeczkę oleju z nasion maku. Alternatywnym sposobem na bezsenność, z wykorzystaniem nasion maku jest zjedzenie dwóch łyżeczek mleka z nasion maku wymieszanego z cukrem. Także tą czynność powinno się wykonywać chwilę przed snem.

Nasiona maku posiadają także udowodnione działanie łagodzące objawy kaszlu i astmy. Stosuje się je także w problemach żołądkowych, między innymi w biegunce.  

Autor: Redakcja Bakalie.com