Doi Chang - Tajlandzki raj kawoszy

Bakalie.com

Wśród najbardziej znanych plantacji kawy na świecie króluje Kostaryka, Etiopia, Kolumbia czy nawet Indonezja, ale z pewnością nie Tajlandia. W Tajlandii, najpopularniejszym napojem jest słodka herbata z dodatkiem słodkiego, kondensowanego mleka zaś kultura picia kawy nie jest bliska tradycyjnemu Tajskiemu społeczeństwu.


Chiang Rai - Najlepsza kawa świata

Jednakże w wiosce Doi Chang, położonej wysoko na wzgórzach Chiang Rai, uprawiana jest jedna z najlepszych kaw świata.

Położona w rejonie Złotego Trójkąta Tajlandii, wioska Doi Chang nie od zawsze znana była ze względu na produkcję kawy. Zamiast tego, był to region słynący z produkcji i transportu opium, zaś jego mieszkańcy chcąc utrzymać siebie i swoich bliskich przez lata zajmowali się jego uprawą. Dzięki pomocy Królestwa Tajlandii, w 1983 roku rolnicy otrzymali pod uprawę sadzonki kawy Arabiki. Bogactwo gleb północnej Tajlandii oraz chłodniejsza pogoda sprawiły, że stało się to miejsce wręcz wymarzone do stworzenia kawowych plantacji. 

Po 20 latach ciężkich upraw kawy i narastających frustracji rolników, na co dzień zmagających się z niesprawiedliwym podziałem przychodów uzyskiwanych od dilerów zajmujących się sprzedażą, mieszkańcy Doi Chang stworzyli koalicję i samodzielnie zajęli się handlem. Równolegle nazwali się Doi Chang Coffee, a nazwa ta stała się popularna na całym świecie, ze względu na jakość i smak produkowanej kawy. 

Uprawa kawy Chiang Rai

Uprawa kawy mieści się na wysokości 1200-1600 m n.p.m. i posiada certyfikat BIO, ze względu na fakt, że przy jej uprawie nie wykorzystuje się żadnych chemicznych środków. Kawę, mieszkańcy Doi Chang zbierają ręcznie a następnie suszą na słońcu. Niezwykłość kawy z Doi Chang wynika również z tego, że zawiera ona wyselekcjonowane pieczołowicie ziarna Peaberry. Niewiele osób wie, ale owoc kawy posiada zwykle dwa ziarenka. Bardzo rzadko zdarza się, że owoc zawiera jedną sztukę. To właśnie ona nazywa się Peaberry i jest bardzo ceniona przez smakoszy kawy. Kawa z Doi Chang nie tylko zawiera ziarna Peaberry ale także trzy odmiany ziaren klasy A : Catuai, Caturra i Catimor.

Filiżanka kawy z uprawy Doi Chang pełna jest głębokiego smaku, kwiatowych aromatów, karmelowego wykończenia. To prawdziwa uczta dla zmysłów.

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy