Cała prawda o aronii

Bakalie.com

Historia aronii

Aronia uważana jest za jeden z najzdrowszych owoców jagodowych na świecie. Krzewy aronii, pochodzą z Ameryki Północnej. We wschodniej części kontynentu w stanie dzikim odkryto około 300 lat temu trzy gatunki: aronię czarnoowocową (Aronia melanocarpa), aronię czerwoną (Aronia arbutifolia) oraz aronię śliwolistną (Aronia prunifolia) rosnące na sawannach, kamienistych urwiskach, piaszczystych polanach, a nawet na bagnach. Indianie wierzyli że jej owoce mają magiczną moc, nazywali je krwią natury. Przypisywali jej wspomaganie płodności kobiet, a także przywracanie młodości. Do Europy zostały sprowadzone pod koniec XVIII wieku poprzez Azję. Do Rosji zostały sprowadzone jako eksponaty biologiczne do ogrodów botanicznych, głównie ze względu na walory dekoracyjne. To, że dziś uprawiamy aronię zawdzięczamy rosyjskiemu badaczowi Miczurinowi. To on zorientował się, że jest to roślina niezwykle odporna na zimno, bo wytrzymuje mrozy sięgające nawet -35st.C, ma niewielkie wymagania wzrostowe i nie atakują jej żadne szkodniki. Zaczęto ją uprawiać całym pogórzu Ałtaju oraz w europejskiej części Rosji. Tam też doceniono walory zdrowotne owoców aronii. Dziś roślina uprawiana jest w wielu krajach na świecie. Do Polski przybyła - okrężną drogą, poprzez Rosję i Skandynawię. Polska jest światowym potentatem aronii. Owoce i przetwory z aronii eksportowane są do Niemiec, Skandynawii i Austrii oraz Stanów Zjednoczonych.

Co wiemy o aronii ?

Aronia jest kuzynką jarzębiny, jabłoni i gruszy, gdyż należy do tej samej rodziny Rosaceae (różowate) oraz podrodziny (jabłkowe). Jest to wieloletni krzew, dochodzący do 3m wysokości, mający niewielkie wymagania glebowe. Świetnie przystosowuje się do zróżnicowanych warunków siedliskowych. Jako nieliczna z roślin jest mrozoodporna wytrzymuje temperaturę do -35⁰C. Jej kwiaty również nie boją się wiosennych przymrozków.

W naszym kraju uprawiana jest przede wszystkim aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa), zwana też ciemno owocową, czy po prostu czarną. Aronia jest barwną roślina. Na wiosnę, w drugiej połowie maja pojawiają sie małe, białe, gwiazdkowate kwiaty z czerwonymi pręcikami zebrane są w baldachogrona. Latem na krzewie pojawiają się najpierw zielone, a później granatowo-czarne jagody o średnicy ok. 1cm. Pokryte są lekkim, aksamitnym nalotem. Miąższ owoców jest słodkawo-cierpki, aromatyczny. Jesienią liście wybarwiają się na pomarańczowo i ogniście czerwono. Mało który owoc wykazuje tyle właściwości leczniczych co aronia. Aronia stanowi prawdziwie cudowny środek na wiele chorób, w tym na choroby cywilizacyjne.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com