Aronia

Bakalie.com

Historia i występowanie

Aronia uważana jest za jeden z najzdrowszych owoców jagodowych na świecie. Krzewy aronii, pochodzą z Ameryki Północnej. We wschodniej części kontynentu w stanie dzikim odkryto około 300 lat temu trzy gatunki: aronię czarno-owocową (Aronia melanocarpa), aronię czerwoną (Aronia arbutifolia) oraz aronię śliwolistną (Aronia prunifolia) rosnące na sawannach, kamienistych urwiskach, piaszczystych polanach, a nawet na bagnach.  Indianie wierzyli że jej owoce mają magiczną moc, nazywali je krwią natury. Przypisywali jej wspomaganie płodności kobiet, a także przywracanie młodości. Do Europy zostały sprowadzone pod koniec XVIII wieku poprzez Azję. Do Rosji zostały sprowadzone jako eksponaty biologiczne do ogrodów botanicznych, głównie ze względu na walory dekoracyjne. To, że dziś uprawiamy aronię zawdzięczamy rosyjskiemu badaczowi Miczurinowi. To on zorientował się, że jest to roślina niezwykle odporna na zimno, bo wytrzymuje mrozy sięgające nawet -35st.C, ma niewielkie wymagania wzrostowe i nie atakują jej żadne szkodniki. Zaczęto ją uprawiać całym pogórzu Ałtaju oraz w europejskiej części Rosji. Tam też doceniono walory zdrowotne owoców aronii. Dziś roślina uprawiana jest w wielu krajach na świecie. Do Polski przybyła - okrężną drogą, poprzez Rosję i Skandynawię. Polska jest światowym potentatem aronii. Owoce i przetwory z aronii eksportowane są do Niemiec, Skandynawii i Austrii oraz Stanów Zjednoczonych.Uprawa

Aronia jest kuzynką jarzębiny, jabłoni i gruszy, gdyż należy do tej samej rodziny Rosaceae (różowate) oraz podrodziny (jabłkowe). Jest to wieloletni krzew, dochodzący do 3m wysokości, mający niewielkie wymagania glebowe. Świetnie przystosowuje się do zróżnicowanych warunków siedliskowych. Jako nieliczna z roślin jest mrozoodporna wytrzymuje temperaturę do -35⁰C. Jej kwiaty również nie boją się wiosennych przymrozków.

W naszym kraju uprawiana jest przede wszystkim aronia czarno-owocowa (Aronia melanocarpa), zwana też ciemno owocową, czy po prostu czarną. Aronia jest barwną roślina. Na wiosnę, w drugiej połowie maja pojawiają sie  małe, białe, gwiazdkowate kwiaty z czerwonymi pręcikami zebrane są w baldachogrona. Latem na krzewie pojawiają się najpierw zielone, a później granatowo-czarne jagody o średnicy ok. 1cm. Pokryte są lekkim, aksamitnym nalotem. Miąższ owoców jest słodkawo-cierpki, aromatyczny. Jesienią liście wybarwiają się na pomarańczowo i ogniście czerwono. Mało który owoc wykazuje tyle właściwości leczniczych co aronia. Aronia stanowi prawdziwie cudowny środek na wiele chorób, w tym na choroby cywilizacyjne.Produkty z Aronii

Aronia to owoc, który niewiele osób lubi jeść na surowo. A wszystko przez jej cierpki smak. Lecz po podaniu jej odpowiedniej obróbce wykorzystywana jest do wielu produktów dostępnych w sklepach ale także możliwych do przygotowania w domu. Należą do nich:

Susz- sprawdza się doskonale w okresie jesienno-zimowym. Suszone owoce aronii są łatwo dostępne, stanowią jednak cudowną alternatywę dla osób chcących dbać o swoje zdrowie, zaś nie przepadających za cierpkim posmakiem świeżych owoców. Suszona aronia nie zawiera niestety tak wiele witaminy C, jak jej świeża wersja, jednakże posiada równią dużą zawartość niezmiernie cennych bioflawonoidów – z których słynie aronia. Jeśli chcemy, możliwe jest również samodzielne przygotowanie suszu z aronii. Owoce, które są bardzo dojrzałe należy suszyć w temperaturze do 40˚C. Następnie przechowywać je w szczelnym, suchym pojemniku. Tak powstały produkt doskonale nadaje się do herbatek.

Nalewka- jak wykazują badania wywiera ona korzystny wpływ na zdrowie. Przy jej przygotowaniu bowiem nie wykorzystuje się obróbki termicznej, a co za tym idzie nie dochodzi do utraty cennych minerałów oraz witamin.

Składniki i przepis: 3 l wody, 2 kg cukru, 2 kg aronii, 1 litr spirytusu, 400 g liści wiśni, 600 g cytryn. Owoce najlepiej umieścić 2 dni wcześniej w zamrażalniku. Po tym czasie dodajemy do nich liście wiśni i dopełniamy wszystko zimną wodą.  Zaczynamy wszystko gotować, stopniowo dodajemy cukier, aż do momentu, w którym się rozpuści. Pozostawiamy na ogniu jeszcze 20 minut od osiągnięcia wrzenia. Uzyskany sok odstawiamy na okres doby, po czym dodajemy spirytus oraz sok cytrynowy aby utrwalić kolor nalewki.

Sok- doskonale usuwa metale ciężkie z organizmu jak i pozwala uodpornić nasz naskórek i skórę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Polepsza funkcjonowanie układu krążenia, odpornościowego oraz nerwowego.

Składniki i przepis: 2 kg aronii, 4 l wody, 300 g liści wiśni (zmniejszają cierpkość), 2 kg cukru, 0,5 kg cytryn. W garnku układamy na przemian warstwę owoców z warstwą liści. Wszystko zalewamy wodą i gotujemy 20 minut. Otrzymany wywar odcedzamy a następnie dodajemy cytryny oraz cukier, ponownie gotujemy aż do momentu wrzenia. Otrzymany sok przelewamy do butelek.

Dżem-  potrzeba: 1,5 kg jabłek, 1 kg aronii, 700 g cukru, przyprawy dodajemy zgodnie ze swoimi upodobaniami. Jabłka obieramy, kroimy i dusimy na wolnym ogniu aż do momentu gdy będą całkowicie rozgotowane. Połowę owoców aronii miażdżymy, dodajemy cukier i zagotowujemy. Do tak otrzymanego syropu dodajemy resztę aronii oraz jabłka. Tak otrzymany dżem przekładamy do słoików.

Autor: Redakcja Bakalie.com