Właściwości zdrowotne borówek amerykańskich

Bakalie.com

Borówki zawierają w swoim składzie szeroki zakres antyoksydantów. Okazuje się, że wpływają one ochronnie i profilaktycznie, między innymi na układ sercowo - naczyniowy. Co więcej, nie tylko ten jeden układ jest przez nie wzmacniany. Jeśli spożywamy borówki, zapewniamy sobie całkowitą ochronę. Całe nasze ciało, cały organizm czerpie z nich korzyści. Ostatnie badania wykazały nawet, że jedząc borówki, możemy pomóc odnowić komórki mięśniowe, uszkodzone przez nieprawidłową dietę i zbyt intensywne ćwiczenia. Borówki wykazują również bardzo pozytywny wpływ na osoby starsze, narażone na występowanie chorób neurologicznych, osoby znacznie młodsze oraz te w średnim wieku, obciążone przez nadwagę. Antyoksydanty zawarte w borówkach pomagają zachować prawidłowy poziom cukru we krwi, poprawiają metabolizm oraz chronią przed nowotworem okrężnicy. Wpływ antyoksydantów zawartych w borówkach jest szczególnie zauważalny w przypadku schorzeń sercowo-naczyniowych. Spożywanie borówek wpływa na uregulowanie zawartości tłuszczu we krwi, włącznie z całościowym poziomem cholesterolu i trójglicerydów. W tym samym czasie borówki pomagają zapobiec zatykaniu się naczyń.

Codzienne, regularne jedzenie borówek pomaga wywołać wzrost enzymu zwanego NOS, który to odpowiada za wyrównanie poziomu funkcji sercowo - naczyniowych.

Jedną z najbardziej ekscytujących informacji związanych z wpływem borówek na ludzkie zdrowie, jest wpływ na zdolności poznawcze i pracę mózgu. Udowodniono, że regularne jedzenie borówek, pomaga poprawić pamięć i reakcje. Szczególnie widoczne jest to w przypadku osób starszych, będących w grupie narażonej na choroby neurologiczne.

Osoby  u których została zdiagnozowana cukrzyca typu 2, syndrom metaboliczny  i insulino-odporność wymagają szczególnej ostrożności w zachowaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi. W wielu przypadkach problem ten dotyczy również osób zmagających się z poważną otyłością. Zachowanie poziomu cukru we krwi dotyczy zarówno skoków jak i spadków cukru, gdyż obie te sytuacje mają miejsce w przypadku osób walczących z tym problemem. Zostało udokumentowane, że borówki skutecznie regulują poziom cukru we krwi. Są naturalnym rozwiązaniem.

Mówiąc o szerokim zasięgu cudownych właściwości borówek, nie można nie wspomnień o ich wpływie na stan oczu. Borówki doskonale chronią siatkówkę oka przed uszkodzeniami, w tym przed szkodliwym wpływem  promieni słonecznych.

Dodatkowo, borówki mają silne działanie przeciwnowotworowe, chroniąc przed nowotworem piersi, odbytu ,przełyku i jelita cienkiego. Czy borówki i jagody to jedno i to samo?

Wielu z nas myśli, że właśnie tak jest. Okazuje się, że z jagodą i borówką wcale nie jest taka prosta sprawa. To co nazywamy jagodą w rzeczywistości jest borówką czernicą, a to co nazywamy borówką amerykańską nosi nazwę borówka wysoka.

Jak są różnice pomiędzy owocami? Przede wszystkim w wielkości i w cenie. Borówki są większe, a jagody są tańsze. Borówki są bogatym źródłem witaminy A i C, makroelementów takich jak: fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo. Jagody zawierają kwasy ograniczone, karetonidy, pektyny, witaminy B2 i C.

Zarówno borówka jak i jagoda zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, które redukują ilość cukru we krwi. Dzięki tym właściwościom zalecane są do włączenia do diety dla diabetyków.
Badania naukowe pokazują, że jagoda ma więcej garbników i antyoksydantów niż borówka, dzięki czemu opóźnia proces starzenia. Z kolei borówka jest skuteczniejsza w profilaktyce niektórych chorób nowotworowych i w zapobieganiu marskości wątroby.

Bez względu na to, jak bardzo będziemy dokonywać podziału owoców, pod względem witamin, właściwości zdrowotnych, wielkości, ceny nikogo nie trzeba przekonywać do ich dobroczynnych właściwości, a także walorów smakowych.

Autor: Redakcja Bakalie.com