Cudowne właściwości borówek

Bakalie.com

Po wielu latach badań nad antyoksydantami zawartymi w borówkach i ich potencjalnemu pozytywnemu wpływowi na ludzki układ nerwowy oraz zdrowie mózgu, pojawił się niezwykle ekscytujący dowód wskazujący na to, że borówki mogą znacznie poprawić naszą pamięć. Badanie, które zostało przeprowadzone na starszej grupie wiekowej (średnia 76 lat), podczas którego, wszyscy uczestnicy przez 12 tygodni codziennie spożywali borówki, wykazało, że wystarczyło to do poprawienia wyniku dwóch różnych testów na funkcje poznawcze mózgu, w tym na pamięć. Podczas gdy uczestnicy badania spożywali borówki w formie soku, do przygotowania każdej szklanki napoju wykorzystywano ok.300 gramów owoców. Autor badania, zachęcony uzyskanymi rezultatami, zasugerował, że borówki mogą okazać się bardzo korzystne nie tylko do poprawy pamięci ale także do spowolnienia lub odsunięcia w czasie problemów poznawczych, powstających często w przypadku starzenia się.

 

Kolejne badania, wskazują jasno, że możemy spokojnie mrozić borówki, nie tracąc przy tym wartości w nich zawartych, na czele z antyoksydantami. Niepodważalny jest fakt odżywczych właściwości antyoksydantów zawartych w borówkach. Antyoksydanty te składają się również z różnego rodzaju antocyjanów, kolorowych barwników, które nadają owocom niesamowite odcienie niebieskiego, fioletu i czerwieni. Po zamrożeniu borówek, w temperaturze -17 stopni C, lub mniejszej, przez okres pomiędzy 3 a 6 miesiącami, naukowcy nie zaobserwowali żadnego znaczącego spadku właściwości i ilości antyoksydantów ani zawartości antocyjanów.

 

Borówki posiadają niski indeks glikemiczny. Indeks glikemiczny to znany sposób identyfikowania potencjalnego wpływu jedzenia na poziom cukru we krwi, po spożyciu danego produktu. Generalnie, produkty o indeksie glikemiczny 50 lub poniżej, uznawane są za niskie – z perspektywy wartości ich indeksu glikemicznego.

 

Badania wykazują, że IG borówek mieści się pomiędzy 40-53, podczas gdy jagody, maliny i truskawki mieszczą się w granicach 30 do 40 IG. Równocześnie jest potwierdzone, że spożywanie borówek przez osoby z cukrzycą typu 2, pomaga znacznie wyregulować poziom cukru.

 

Jeśli chcesz maksymalnie poprawić działanie antyoksydantów zawartych w borówkach, wybieraj te organiczne. Borówki pochodzące z upraw organicznych, w porównaniu z tymi z masowych, wykazują znacznie większą ilość zawartych antyoksydantów. Aby wybierać najlepszą jakość, najlepiej znajdź sprawdzonego dostawcę na swoim lokalnym ryneczku, lub jeśli masz taki komfort, spróbuj wyhodować borówki samodzielnie. Nie są one wymagającą rośliną i spokojnie będą mogły zostać uprawiane, nawet przez niedoświadczonych ogrodników.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com