Olej sezamowy a zdrowie

Bakalie.com

Olej sezamowy uzyskiwany jest z ziaren sezamu. Jest on uważany za jeden z najbardziej zdrowych olejów na rynku. Korzystnie wpływa na układ krążenia, układ nerwowy i kości. Zapobiega nowotworom i pomaga w walce z nimi. Normalizuje kwasowość żołądka, pomaga przy anemii, chorobach tarczycy, astmie, zapaleniu płuc. Poprawia odporność organizmu, chroni zwłaszcza przed jesienno – zimowymi przeziębieniami.
 

Olej sezamowy a układ krążenia

Olej sezamowy składa się przede wszystkim ze zdrowych dla organizmu tłuszczów nienasyconych. Dzięki temu korzystnie wpływa na poziom dobrego cholesterolu HDL i obniża poziom szkodliwego dla organizmu cholesterolu LDL. Dodatkowo jest jednym z najbogatszych źródeł fitosteroli – roślinnych steroli, które również obniżają poziom złego cholesterolu. Więcej fitosteroli mają jedynie olej słonecznikowy, rzepakowy, sojowy i oliwa z oliwek. Olej sezamowy zapobiega też powstawaniu zakrzepów krwi. To wszystko powoduje, że jego spożywanie zapobiega powstawaniu miażdżycy i nadciśnienia tętniczego, a co za tym idzie chorobom takim jak zawał czy udar.

Olej sezamowy a nowotwory

Olej sezamowy zawiera substancje, które obniżają ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Zawarty w nim magnez zapobiega powstawaniu nowotworu jelita grubego, a wapń nowotworom okrężnicy. Hamuje też rozwój groźnego raka skóry jakim jest czerniak.

Olej z ziarna sezamu na dobry nastrój

Jednym z aminokwasów zawartych w oleju sezamowym, jest tyrozyna. Jest ona bezpośrednio związana z działalnością i uwalnianiem do mózgu serotoniny, a co z tym idzie wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Niedobór tyrozyny powoduje niedobór norepinefryny i dopaminy, co z kolei prowadzi do senności, rozkojarzenia, problemów z koncentracją i zapamiętywaniem, zmęczenia, a nawet depresji i lęków. Olej sezamowy zawiera też dużo lecytyny, która korzystnie wpływa na pamięć oraz koncentrację. W Indiach olej sezamowy stosowany jest jako środek uspokajający, kojący nerwy i dający wewnętrzną siłę.

Olej sezamowy a zdrowie i higiena jamy ustnej

Płukanie ust olejem sezamowym pomaga usunąć kamień nazębny i wybielić zęby. Zmniejsza ilość paciorkowców na powierzchni zębów oraz w ślinie i poprawia ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Olej sezamowy na zaparcia

Olej sezamowy może też spowodować ulgę u osób cierpiących na zaparcia. Jeśli ktoś chce się ich pozbyć powinien codziennie przed śniadaniem wypijać miksturę złożoną z kubka wody, łyżeczki miodu i odrobiny oleju sezamowego.

Olej sezamowy a odchudzanie

Ponieważ olej sezamowy normalizuje przemianę materii jest wskazany dla osób, które się odchudzają. Zawarta w nim tyrozyna, niezbędna do wytwarzania wielu hormonów, utrzymuje właściwe tempo metabolizmu, obniża apetyt i wpływa na zapasy tłuszczu w organizmie.

Wpływ oleju sezamowego na kości i stawy

Olej sezamowy zawiera duże ilości wapnia i fosforu. Dlatego zaleca się go w profilaktyce osteoporozy, chorób stawów i przy złamaniach kości. Dla osób cierpiących na nietolerancje laktozy oraz uczulonych na białko mleka, olej sezamowy jest doskonałym źródłem wapnia. Jedna łyżka oleju sezamowego zwiększa poziom wapnia w organizmie aż trzykrotnie. Na kondycję naszych kości mają też pozytywny wpływ zawarte w oleju sezamowym miedź i cynk.
 
Autor: Redakcja Bakalie.com