Olej kokosowy- czy na pewno jest zdrowy?

Bakalie.com

Sprzeczne opinie

Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego olej kokosowy jest tak samo „zły” dla naszego serca jak smalec czy masło. Wszystko przez to, że zawiera w swym składzie bardzo dużo nienasyconych tłuszczów, które znacząco podnoszą poziom złego cholesterolu w organizmie ( jeśli poziom cholesterolu jest zbyt wysoki może przyczyniać się do występowania zawałów serca oraz udarów mózgu).

Innego zdania są specjaliści Instytutu Żywności oraz Żywienia. Udowadniają oni, że kwasy nasycone mogą różnić się pomiędzy sobą budową, a co za tym idzie ich właściwości mogą być zgoła odmienne. W oleju kokosowym w głównej mierze znajdują się kwasy średniołańcuchowe (MCT), które charakteryzują się odmiennym działaniem w porównaniu z kwasami zawartymi w smalcu czy maśle. W przeprowadzonych badaniach nie zaobserwowano ich szkodliwego wpływu na organizm ludzki. Oczywiście w spożywaniu oleju kokosowego należy zachować rozsądek.

Skład oleju kokosowego

Olej kokosowy powstaje z kopry, czyli miąższu kokosa. W swym składzie posiada wiele cennych składników, można do nich zaliczyć między innymi: kwas laurynowy, antyoksydanty, nasycone kwasy tłuszczowe ( 80-90%), kwas palmitynowy, kwas kaprynowy, kwasy nienasycone ( 4-10%).

Jaki olej jest najlepszy?

Jeśli masz zamiar kupić olej kokosowy wybieraj ten tłoczony na zimno. W temperaturze do 26 ˚ w smaku podobny jest do smalcu. Po otwarciu opakowania czuć zniewalający kokosowy zapach. Jeśli zaczniesz go podgrzewać przyjmie postać płynną. Jeśli chcesz w pełni korzystać z walorów oleju wystrzegaj się produktów rafinowanych- olej jest wtedy produkowany w bardzo wysokich temperaturach, które powodują obniżenie prozdrowotnych właściwości produktu. Jak go rozpoznać? Przede wszystkim jest bezbarwny, po otwarciu słoika nie czuć jego aromatu, posiada znacznie dłuższy termin przydatności do spożycia w porównaniu z tym tłoczonym na zimno i jest znacznie tańszy.

Olej kokosowy i jego wpływ na odchudzanie

Skoro wiadomo, że w oleju kokosowym jest bardzo dużo kwasów nasyconych czy może on wspomagać proces odchudzania? I tu zdania również są bardzo podzielone. Jedna grupa specjalistów uważa, że kwasy tłuszczowe po dostaniu się do organizmu nie zamieniają się w tkankę tłuszczową lecz natychmiast są wykorzystywane do produkowania energii. Inaczej mówiąc jego spożywanie przyspiesza proces przemiany materii. Innym plusem jest również fakt, ze olej kokosowy jest niezwykle sycący, dzięki czemu można na długo zaspokoić nim swój głód. Jest jednak druga grupa specjalistów, która twierdzi, że spożywanie oleju kokosowego sprzyja nadwadze i otyłości. Wszystko przez fakt, że zawiera on aż 862 kcal/ w 100 g produktu.

Zastosowanie w medycynie

Olej kokosowy używany jest do karmienia pacjentów z chorobą Leśniowskiego- Crohna, u pacjentów onkologicznych- szczególnie po naświetlaniach oraz u wcześniaków. Dzięki średnim łańcuchom zawartym w tłuszczach nasyconych olej kokosowy do procesu trawienia nie potrzebuje lipazy- enzymu trawiennego. Pokarm omija więc jelita chorych pacjentów.

Naturalny antybiotyk- olej kokosowy

Tą właściwość olej zyskuje dzięki obecności kwasu laurynowego, który odznacza się dość silnym działaniem antybakteryjnym. Zwalcza również niektóre rodzaje wirusów oraz grzybów. Przeprowadzone badania wykazały, że olej świetnie zapobiega powstawaniu próchnicy zębów jak i innym infekcjom w obrębie jamy ustnej. Olej wspomaga również skutecznie walkę z grzybicą stóp- zwalcza grzyby Candida.

Lepsza pamięć?

Średniołańcuchowe trójglicerydy wspomagają leczenie choroby Parkinsona oraz Alzheimera. Badania dowodzą, że podawanie oleju kokosowego w znaczącym stopniu poprawia funkcjonowanie chorych. MCT zwiększa stężenie ciał ketonowych w mózgu, które stają się dla niego źródłem energii- są alternatywą dla glukozy. U chorych na Alzheimera zaobserwowano bowiem zmniejszoną zdolność mózgu do wykorzystywania glukozy.

Olej kokosowy w kuchni

Można z powodzeniem stosować go w swojej kuchni. Nadaje się zarówno do pieczenia, smażenia, smarowania pieczywa czy jako dodatek do sałatek. Można go bardzo długo przechowywać i co ważne nie jełczeje. Należy jednak pamiętać, żeby znajdował się w szczelnie zamkniętym pojemniku w pomieszczeniu gdzie będzie panował półmrok. Stanowi świetną alternatywę dla wegan-z powodzeniem można go stosować jako zamiennik olejów pochodzenia zwierzęcego.

Olej kokosowy w kosmetyce

W chwili obecnej olej ten bije rekordy popularności w przemyśle kosmetycznym. Wykazuje bardzo duże właściwości nawilżające, dzięki czemu jest szeroko stosowany w kremach przeznaczonych do cery suchej. Jest również składnikiem maseczek do włosów- stają się bardziej nawilżone i odżywione. Olej w naturalny sposób chroni włosy przed utratą protein. Przyspiesza również gojenie się ran. Świetnie sprawdza się również w leczeniu egzemy, uczuleń, wysypek różnego pochodzenia.

Pielęgnacja skóry maluszka

Jak się okazuje olej kokosowy bez żadnych obaw można stosować do codziennej pielęgnacji skóry małych dzieci. Dzięki zawartości substancji antybakteryjnych oraz przeciwzapalnych wspomaga dbanie o miejsca narażone na pojawianie się odparzeń czy alergii skórnych. 


 Autor: Redakcja Bakalie.com