Kawa zielona a odchudzanie - Właściwości zdrowotne

Bakalie.com

Antyoksydanty chroniące przed chorobami

Pomimo, że palone ziarna kawy zawierają antyoksydanty, duża ich ilość jest utracona zarówno w samym procesie palenia jak i podczas parzenia kawy. W przypadku zielonych ziaren kawy, zawartość antyoksydantów jest wyraźnie większa. Należą one do grupy produktów, zmniejszających stres oksydacyjny , który pojawia się wraz ze starzeniem się organizmu, niedoborami w odżywianiu, narażeniu na chemikalia i innymi czynnikami.
Jeśli porównasz taką samą ilość zielonych ziaren kawy z taką samą ilością pomarańczy bądź borówek, kawa zmniejsza stres oksydacyjny ponad 2500 razy mocniej.

Zielona kawa obniża ciśnienie krwi

Badania przeprowadzone w 2005 roku wykazały, w przypadku mężczyzn cierpiących na nadciśnienie tętnicze, którzy spożywali zieloną kawę codziennie przez okres czterech tygodni, wysokość ciśnienia wyraźnie zmalała. Podobny efekt został uzyskany w roku 2006, na grupie chorych, którym podawany był kwas chlorogenowy, uzyskiwany z ekstraktu z zielonych ziaren kawy. 

Zielona kawa poprawia proces detoksykacji

Zaobserwowano, że zielone ziarna kawy są bardzo skuteczne w procesie detoksykacji organizmu, który polega na oczyszczaniu ciała z toksyn i szkodliwych substancji, przyczyniających się w konsekwencji po występowania ciężkich chorób cywilizacyjnych, w tym raka. 

Zielona kawa pomaga kontrolować cukrzycę

Zielone ziarna kawy zawierają kwas chlorogenowy, który pomaga w bardziej skutecznym zarządzaniu poziomem cukru we krwi, u osób zmagających się z cukrzycą drugiego typu oraz u osób w stanie przed cukrzycowym. Badania wykazują, że u osób spożywających więcej kwasu chlorogenowego, ryzyko pojawienia się cukrzycy spada do pięćdziesięciu procent.

Ekstrakt z zielonych ziaren kawy pomaga przyśpieszyć proces chudnięcia

Jako dodatek do bardziej efektywnej kontroli poziomu cukru we krwi, kwas chlorogenowy wspomaga również utratę wagi. Badania wykazały, że u osób, które przez 22 tygodnie spożywają ekstrakt z zielonej kawy utrata wagi występuje na poziomie 10% ich wagi ciała.

Zielona kawa chroni przed rakiem

Badania przeprowadzone w 2011 roku, wykazały, że antyoksydanty, w tym kwas chlorogenowy występujący w ekstrakcie z zielonej kawy znacząco wpływają na ochronę przed pojawianiem się komórek nowotworowych. Antyoksydanty zatem nie tylko poprawiają proces oczyszczania organizmu z toksyn ale również zwalczają szkodliwe wolne rodniki, sprzyjające rozwojowi raka. 

Zielona kawa może uchronić przed reumatoidalnym zapaleniem stawów

Kwas chlorogenowy i inne składniki znajdujące się w zielonej kawie chronią przed występowaniem reumatoidalnego zapalenia stawów u osób z predyspozycjami do tej choroby, zaś w przypadku osób już się z nią zmagających, pomagają złagodzić jej przykre objawy. 

Poprawia zdrowie mózgu

Ekstrakt z zielonej kawy wykazuje działanie poprawiające zdrowie i pracę mózgu, wspierając pracę neuroprzekaźników. Dzięki temu poprawione są zdolności uczenia się, pamięć oraz forma zachowania. Zielona kawa wykazuje działanie zwiększające poziom czynnika BDNF w mózgu, który jest odpowiedzialny za występowanie demencji, choroby Alzheimera i depresji. Choroby te występują, gdy poziom BDNF ma zbyt niski poziom. Zielona kawa zatem poprawia pracę i zdrowie mózgu chroniąc przed występowaniem przykrych dolegliwości.

Autor: Redakcja Bakalie.com