Kawa zielona - mało znana skarbnica zdrowia

Bakalie.com

Co to za kawa?

Kawa zielona, pomimo, że dość długo dostępna na rynku, nadal nie jest powszechnie znana. Prawdopodobnie ma to związek z naszymi przyzwyczajeniami. Pijąc kawę sięgamy albo po kawę czarną albo białą. Sama nazywa kawa zielona kojarzy się dość egzotycznie i niepokojąco. Okazuje się jednak, że ma wiele niezwykłych właściwości, które czynią ją wyjątkową.

Jakość ma cenę

Czy zielona kawa faktycznie tak mocno wspomaga proces odchudzania? Opinie są różne. Jedni są nią zachwyceni, drudzy nie zauważają efektów. Warto wspomnieć, że koszt zielonej kawy jest wysoki i gdy wybierzemy stuprocentową zieloną kawę musimy liczyć się z nie małym wydatkiem. Jeden kilogram zielonej kawy to koszt rzędu stu złotych. Jednak w tym wypadku możemy być pewni jakości wyrobu. Jeśli zaś stawiamy na to, że zielona kawa to cudowny lek na odchudzanie, dzięki któremu bez wysiłku zgubimy nadmierne kilogramy jesteśmy w błędzie. Stosowana jednak z dietą, regularnymi ćwiczeniami, może pozwolić na schudnięcie około dwóch kilogramów miesięcznie.

Kawa surowa

Kawa zielona bardzo często nazywana jest kawą surową. Są to ziarenka zwykłej kawy, które nie zostały poddane procesowi palenia. Jeśli lubisz rozpocząć dzień z „małą czarną” to śmiało możesz go rozpocząć z „małą zieloną”. Jej wypicie nie powinno wywołać żadnych skutków ubocznych. Kawa zielona ma łagodny smak o lekkim posmaku kwasowości. Jednak jest to kawa bardziej aromatyczna od czarnej i jej zapach może nie być przez wszystkich tolerowany.

Tajemnicza moc odchudzania

Właściwości kawy zielonej wspierające proces odchudzania spowodowane są obecnością w ziarnach wysoko skoncentrowanego kwasu chlorogenowego. Dzięki temu, że kawa surowa nie podlega procesowi palenia, zachowuje owy kwas w swoim składzie w czystej formie. Kwas chlorogenowy ma właściwości antyoksydacyjne co powoduje, że cukier wolniej odkłada się w organizmie oraz nasze ciało chronione jest przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Prościej można by powiedzieć, że zamiast spalać cukier, spalamy tłuszcz i poprawiamy swój metabolizm.

Cudowna moc odtruwania

Zielona kawa jest jak naturalny detoks. Regularne picie tej kawy oczyszcza organizm z toksyn, złego cholesterolu i zbędnych tłuszczy. Wątroba poddawana regularnej detoksykacji poprawia swoje funkcjonowanie. Metabolizm ulega polepszeniu co przyczynia się do lepszego samopoczucia.

Kawa surowa doskonale wspiera układ immunologiczny i poprawia odporność organizmu. Podnosi ona energię i pozwala nam na utrzymanie pełnej aktywności w ciągu dnia. Zawarta w zielonej kawie kofeina zmniejsza zmęczenie psychiczne jak i fizyczne. Kofeina połączona z kwasem chlorogenowym obniża przyswajanie przez organizm glukozy, przez co nie pozwala na zamienienie jej w tłuszcz skutkujący przyrostem wagi ciała.

Magiczny wpływ na mózg

Badania naukowe wykazały, że ziarna zielonej kawy przyczyniają się do prawidłowej pracy naszego mózgu. Dzieje się tak za sprawą pobudzenia produkcji neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF). Jest to białko, które odgrywa bardzo ważną rolę w „pracach pamięciowych i naukowych”. Niski poziom związków BDNF może przyczynić się do powstawania takich chorób jak Parkinson czy Alzheimer. Może on także powodować depresje. Obniżanie się związków BDNF może być wywołane niekorzystnym stanem zdrowia, ale również może to być naturalny efekt starzenia się.

Zdrowsza bo niepalona

Jeszcze raz podkreślamy, że zaletą zielonej kawy jest to, że nie jest palona. Dzięki temu zachowuje ona wszystkie cudowne właściwości przeciwutleniające. Dzięki związkom poliofenoli i kwasu ferulowego nasza skóra znacznie wolniej się starzeje i zachowuje przy tym swoją sprężystość i zdrowy wygląd, co powoduje, że ze znacznym opóźnieniem zaczynają pojawiać się u nas pierwsze zmarszczki. Zielona kawa skuteczna jest także w walce z trądzikiem. Skoro pomaga skórze to może pomaga i włosom? Oczywiście, że tak. Antyoksydanty zawarte w kawie mają znakomity wpływ na strukturę włosa. Kawa walczy z toksycznymi i szkodliwymi związkami, a dzięki temu włosy są zdrowe, piękne i lśniące. Zawarty w kawie kwas gamma-aminobutyrylowy, teofilina, galenan epigalocynowy utrzymują cebulki włosów w dobrej kondycji, a także zapobiegają łuszczeniu się skóry głowy. W zielonej kawie znajdziemy także kwas oleinowy, linolowy, a także arachidonowy, które odpowiedzialne są za wzrost i grubość włosów przy jednoczesnym ich zabezpieczeniu przed uszkodzeniami.

Tabletki alternatywą dla kawy

Co zrobić jeśli kwaskowy smak zielonej kawy sprawia, że nie jesteśmy w stanie jej wypić? Alternatywą w przypadku kawy zielonej są tabletki. Wszyscy, którzy odchudzają się z zieloną kawą, ale nie mogą poradzić sobie z jej kwasowością, mogą zastąpić ją neutralnymi tabletkami z ekstraktem z zielonej kawy. Zaletą przyjmowania tabletek jest to, że możemy je łykać o każdej dogodnej dla nas porze. Tabletki produkowane na bazie zielonej kawy nie zawierają kofeiny, dlatego nie przyczynią się do wzrostu ciśnienia krwi. Tabletek nie powinny przyjmować kobiety w ciąży i matki karmiące. Wszystkim alergikom zaleca się również konsultację z lekarzem przed wyborem tabletek.

Autor: Redakcja Bakalie.com