Jagody- dzikie owoce lasów

Bakalie.com

Wybierając się na spacer do lasu bardzo często możemy napotkać krzewy jagodowe.Te małe fioletowe kuleczki rosną dziko zarówno na polanach, jak i w leśnych zakątkach.

Ważne !

Przy zbieraniu jagód, musimy zachować zdrowy rozsądek i powstrzymać apetyt. Dlaczego ? Dlatego, że owoce te, można spożywać dopiero po umyciu. Dlaczego ? Dlatego, że mogą być bowiem źródłem zakażenia bąblownicą, groźną chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez bąblowca-tasiemca wieńcogłowego. Larwy bąblowca najczęściej roznoszą lisy.

Właściwości zdrowotne jagód

Duża ilość garbników, zawarta w jagodach, powoduje, że są one znakomitym lekiem na biegunkę. Co więcej, w tych małych kuleczkach, kryje się znacznie więcej – procyjanidy, antocyjany, różnego rodzaju kwasy, duże ilości cukrów, pektyny. Mało tego to zawierają także witaminy: C, z grupy B, karotenoidy i liczne sole mineralne. Dzięki takiemu składowi jagody mają właściwości bakteriobójcze (niszczą gronkowce i paciorkowce) i stosuje się je nawet w zatruciach pokarmowych, działają bowiem przeciwzapalnie na śluzówkę jelit, hamują krwawienia z naczyń włosowatych, łagodzą bóle brzucha i nudności.Jagody mają znakomity wpływ na wzrok, układ krążenia, rozszerzają naczynia wieńcowe i uszczelniają ściany naczyń włosowatych, przyśpieszają ustępowanie zmian zapalnych przewodu pokarmowego.

Pamiętaj!

Jeśli męczy Cię biegunka to leczymy ją suszonymi owocami jagody lub naparem sporządzonym z ich liści. Ale jeśli męczą Cię zaparcia, wtedy należy sięgnąć po surowe owoce jagód.

Domowe leki z jagód

Oczywiście w sklepach zielarskich i aptekach możemy kupić wiele preparatów jagodowych. Zarówno suszonych owoców, jak i liści. Wszystkie te preparaty są przede wszystkim o działaniu przeciwbiegunkowym. Każdy z nas, w domu, może przygotować samodzielnie jagodowe lekarstwa.

Sok z jagód – co potrzebujemy ?
Litr jagód
1/4 szklanki wody
40 dkg cukru
Jagody zalewamy wodą i zasypujemy cukrem. Czekamy aż się zagotują i gotujemy jeszcze na małym ogniu przez 10 minut. Po tym czasie owoce przecieramy przez sito, wlewamy do butelek i pasteryzujemy przez 10 minut. Pijemy po 2–3 łyżki soku dziennie na szklankę wody przy skłonności do pękania naczynek krwionośnych, podwyższonym poziomie cukru we krwi.

Odwar z liści – co potrzebujemy ?
Łyżkę liści jagód
1 szklankę wody
Liście zalewamy wodą, przykrywamy i gotujemy na małym ogniu przez 5 minut. Po tym czasie napar odstawiamy na 10 minut. Odcedzamy. Odwar pijemy razy dziennie po 1/3 szklanki między posiłkami jako lek przeciwbiegunkowy, przeciwzapalny i moczopędny

Jagody w kuchni

Jagody przede wszystkim jemy na surowo. Ale znakomicie nadają się do ciast, deserów. Jagodami możemy nadziewać bułeczki drożdżowe lub pierogi. Jagody to także składnik soków, kompotów czy zupy jagodowej.

Kupujemy i przechowujemy jagody

Świeże jagody charakteryzuje niebieski kolor. Pokryte są białawym, kredowym nalotem woskowym. Należy sprawdzić, czy owoce nie są wilgotne, spleśniałe lub zgniłe. Mrożone jagody powinny być sypkie. Jeśli są zbite w jedną masę, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że były już rozmrożone i ponownie zamrożone. Jagody można przechowywać w lodówce do siedmiu dni. Jagód, które nie zostaną spożyte od razu, nie należy myć. Aby zamrozić jagody, należy położyć nieumyte na pergaminie, włożyć do zamrażarki, a kiedy zamarzną, przełożyć do plastikowego woreczka. W ten sposób można je przechowywać przez rok.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com