Dieta na wiosnę

Bakalie.com

Przygotuj się na nadchodzącą wiosnę- porady dotyczące diety

Wiosna zbliża się małymi kroczkami, macie więc wystarczająco dużo czasu, żeby przygotować swoje ciało na jej przywitanie. Wiele z Was po okresie zimy ma na pewno trochę zbędnych kilogramów. Ale nie martwcie się tym, wystarczy, że zastosujecie do naszych rad i na pewno wszystko w niedługim czasie powróci do normy.

 

Ogólne wskazówki dotyczące odżywiania

Okres wiosenny, to czas kiedy na targach pojawiają się pierwsze warzywa i owoce. Znudzeni konsumowaniem tych mrożonych rzucamy się na nie, niczym wygłodniałe bestie. Pamiętajcie, że nowalijki są w wielu przypadkach są jedynie źródłem azotanów ( wszystko dzięki środkom ochrony roślin). Spożywajmy je więc z umiarem, nie powinny one stanowić bazy waszej diety.


Jeśli stan waszej skóry pozostawia wiele do życzenia po okresie zimowym do diety należy włączyć produkty zawierające duże ilości witaminy A. Jest ona zawarta w czerwonej papryce, pomidorach, marchwi, brzoskwiniach, morelach oraz melonach. Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu również jest niezbędny do utrzymania skóry w dobrej formie, pamiętajcie więc aby wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie.


W przypadku, gdy martwicie się swoimi łamliwymi paznokciami do diety musicie włączyć płatki owsiane,  płatki pszenne, herbatę z pokrzywy. Niezwykle pomocne okażą się cynk oraz wapń, które znajdziecie w kaszach gryczanych, ziarnach słonecznika czy pieczywie razowym.


Produktami, które należy spożywać w przypadku wypadających włosów są: ryby, nasiona roślin strączkowych, orzechy. Z diety należy wykluczyć słodycze pod każdą postacią, nadmierne ilości alkoholu oraz ostre przyprawy.

Pamiętaj o antyoksydantach!


Antyoksydanty nazywane są również przeciwutleniaczami. Stanowią grupę związków chemicznych, które skutecznie niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników. Rodniki powstają na skutek działania hormonów, spożywania niektórych produktów spożywczych a także podczas ekspozycji na szkodliwe zanieczyszczenia środowiska. Powodują, że nasza skóra starzeje się znacznie szybciej, mogą przyspieszać rozwój zaćmy, cukrzycy czy chorób nowotworowych.


Ważne jest aby w naszej diecie znalazły się warzywa oraz owoce, ponieważ stanowią one cenne źródło polifenoli, które to neutralizują wolne rodniki. Innym, niezwykle pozytywnym ich działaniem jest wzmacnianie naczyń krwionośnych oraz udział w syntezie włókien kolagenowych.


Pamiętajcie więc, aby w trakcie dietetycznych przygotowań do wiosny wasze menu obfitowało w jabłka, jagody, brokuły, zieloną herbatę, zioła, maliny, jeżyny, szpinak, marchewkę, natkę pietruszki.


Autor: Redakcja Bakalie.com