Biała herbata a zdrowie

Bakalie.com

Właściwości zdrowotne białej herbaty

Herbata to najpopularniejszy napój świata. Występuje w przeróżnych formach, smakach i odmianach. Biała herbata, pochodząca z Chin, zyskała swą popularność dzięki niskiej zawartości kofeiny oraz niesamowitym właściwościom zwalczającym choroby. Biała herbata jest najmniej przetworzoną ze wszystkich dostępnych herbat. Wytwarzana jest z listków i pączków, które są w pieczołowity sposób zachowywane, tak by zatrzymać w nich wszystkie cenne właściwości.


Działanie przeciwnowotworowe
 

Biała herbata zawiera wysoką ilość katechiny, która to jest silnym antyoksydantem. Katechina, dzięki swoim właściwościom hamuje rozwój komórek nowotworowych. Regularne picie białej herbaty może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka raka żołądka, wątroby, skóry, piersi, okrężnicy, prostaty, płuc oraz jajników. Badania wykazują, że biała herbata chroni także przed nawrotami nowotworów piersi, u pacjentek po chemioterapii.


Zdrowie sercowo - naczyniowe
 

Picie białej herbaty może także pomóc zapobiec rozwojowi chorób serca. Katechina wspomaga rozszerzanie naczyń krwionośnych co zaś pozwala na zmniejszanie ciśnienia krwi a także lepszy przepływ krwi przez cały organizm. Biała herbata zawiera najwyższy poziom katechiny ze wszystkich znanych rodzajów herbat, włącznie z herbatą zieloną i czarną.


Inne właściwości zdrowotne
 

Biała herbata chroni przed pojawieniem się kamieni nazębnych a także wzmacnia zęby i kości ze względu na dużą zawartość fluoru. Biała herbata oraz ekstrakt z niej pozyskany pomaga obniżyć wagę ciała. Jest ona polecana osobom na diecie oraz uprawiającym sporty, gdyż katechina w niej zawarta przyspiesza metabolizm i poprawia prędkość spalania tłuszczu w organizmie.

Na co warto uważać

Pita w dużych ilościach, herbata wypłukuje potas i może wywołać zaburzenia pokarmowe takie jak mdłości, wymioty, ból podbrzusza oraz biegunka. Herbata zmniejsza także przyswajalność żelaza pochodzenia roślinnego w diecie. Dlatego też osoby cierpiące na anemię powinny ograniczyć picie herbaty podczas stosowania diety bogatej w żelazo.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com