Biała

Bakalie.com

Biała herbata, niczym królowa śniegu zachwyca swą srebrzysto-białą barwą. Taki wyjątkowy kolor uzyskiwany jest poprzez odpowiedni proces produkcji. Tylko wiosną krzewy białej herbaty rodzą pączki, które trzeba bardzo chronić przed falą promieni słonecznych, w taki sposób, by nie wytworzyły chlorofilu-barwnika, który nadaje liściom charakterystyczną, zieloną barwę.

Właśnie wtedy, rozwijające się liście, tej barwnej esencji więdną, a po wysuszeniu przekształcane są w białą herbatę. Zbiory liści tak jak i  proces produkcji białej herbaty, trwają stosunkowo krótko, dlatego też są wyjątkowo ciekawe.  Cały wspomniany przebieg produkcji herbaty ma swoje odzwierciedlenie w cenie, 100 gram suszu to koszt rzędu 20-100 zł..

Prosto z Chin na salony

Biała herbata, swoje korzenie ma w Chinach. Dawniej była pijana jedynie przez grupę bardzo zamożnych osób. Stanowiła swego rodzaju eliksir. Walorem białej herbaty jest jej delikatny, subtelny i słodki smak nadający głębokiej wyrazistości. Na tle innych herbat, biała herbata zawiera znikomą  ilość kofeiny. Dawniej stosowana wielokrotnie w medycynie ludowej, natomiast dopiero od niedawna wykorzystywana  i uznawana jest za napój zawierający ogrom właściwości leczniczych.

Herbata biała w służbie dla zdrowia

Herbata ta ma w sobie mnóstwo witaminy C, dzięki której łagodzone są napięcia  nerwowe i stresy, a co najważniejsze chroniony jest układ immunologiczny. Wywar daje poczucie świeżości, rześkości i pobudzenia, wspomaga także koncentrację. Filiżanka białej herbaty zawiera wiele polifenoli, chroniących organizm przed wolnymi rodnikami, dlatego też często mówi się o niej, że jest magicznym napojem młodości.

Systematyczne spożywanie białej herbaty, przyczynia się do poprawy ciśnienia krwi, obniżenia cholesterolu, co tworzy barierę ochronną przed chorobami układu krwionośnego i serca. Warty zauważenia jest fakt, że zawiera ogromne pokłady związków antyoksydacyjnych i anty-mutagennych co pomaga w walce z chorobą nowotworową, przez co jej spożycie zalecane się ludziom mającym obciążenia genetyczne.

Częste picie białej herbaty działa kojąco na organizm człowieka. Herbaciany susz, parzony może być nawet trzy razy, w temperaturze 85-90 , przez niecałe 5 minut. Trzeba jednak pamiętać, by susz zalany był gorącą wodą, a nie wrzątkiem.

Autor: Redakcja Bakalie.com