Robusta

Bakalie.com

Jest to odmiana kawy, bardzo odporna na wszelkiego rodzaju choroby, a także niezwykle produktywna. W porównaniu z Arabiką, Robusta, ma o wiele większe i wydłużone liście, zaś jej owoce rosną w gronach.

Jedną z najstarszych odmian uprawianych komercyjnie jest Kouilou, rosnąca dziko na Wybrzeżach Kości Słoniowej, w Kongo i w Gabonie. Osiąga ona wysokość 5 metrów. Inne odmiany mogą dorastać nawet do 10 metrów wysokości.

Kawa Robusta, rośnie na niższych wysokościach niż Arabika, dlatego też może być uprawiana na dobrze nasłonecznionych nizinach. Ponieważ jej uprawa jest prostsza, jest również o wiele tańsza w porównaniu z Arabiką.

Uprawa kawy Robusta stanowi około 30% całościowych upraw kawy na świecie, zaś jej czołowym producentem jest Wietnam, gdzie została przedstawiona w 1800 roku przez Francuskich konkwistadorów. Innymi ważnymi krajami, w których uprawiana jest Robusta to Brazylia, Indie i Indonezja.

Kawa Robusta, smakuje niezwykle intensywnie, gorzko i ma ziemisty posmak, ze względu na dużą zawartość pirazyny. Z tego też względu nie jest ona smakowo najlepszą kawą. Pita w swej oryginalnej postaci, może odstraszać i zniechęcać, dlatego też często łączona jest z innymi typami kawy, między innymi z Arabiką.

Jest całkowicie niezastąpiona do przygotowywania tradycyjnego, włoskiego espresso, gdyż daje gęstość, intensywność smaku i typową gorzkość.

Kawa Robusta zawiera więcej kofeiny niż Arabika, stąd też bardzo często wykorzystywana jest jako dodatek do suplementów diety – szczególnie suplementów na odchudzanie. 


Autor: Redakcja Bakalie.com