Robusta - prawdziwy zastrzyk energii

Bakalie.com

Cała prawda o Robuście

Pomimo, że na świecie znajduje się ponad sto gatunków kawy to prym wiedzie robusta. Kawa robusta nazywana jest także Coffea canephora. Po raz pierwszy odkryto jej dziko rosnące drzewa w 1860 roku w Ugandzie, w pobliżu Jeziora Wiktorii. Na początku XX wieku odnaleziono ten gatunek również w Kongu (dawnym Zairze). Kawa ta pochodzi z Afryki Zachodniej. Krzewy uprawiane są w regionach Karnataka, Kerala oraz Tamil Nandu. Robusta jest kawą łatwą w uprawie. Uprawiana jest na wysokości 800 metrów nad poziomem morza, w średniej temperaturze 24-36 stopni C.

Robusta, najpopularniejsza kawa świata

Plantacyjne krzewy robusty są bardziej odporne na choroby i szkodniki od innych kaw. Poza tym krzewy charakteryzują się dużym wzrostem i dużą wydajnością nasion. Robusta jest przy tym niestety uważana za kawę mniej szlachetną, uboższą w aromaty, z dominującą w smaku goryczką. Wszystko to powoduje, że jej cena nie jest wysoka, zaś po jej ziarna chętnie sięgają palarnie kaw z całego świata.

Robusta, stawia na nogi

Robusta jest to kawa, która stawia na nogi. Zawiera około 1,8-4% kofeiny. Jest to największa dawka kofeiny, ze wszystkich odmian kaw. Mimo swojego ostrego i mocnego smaku, robusta stawia na nogi każdego śpiocha. Charakteryzuje się wyrazistą nutą smakową, aksamitną konsystencją i bardzo niską kwasowością.

Wysoka zawartość kofeiny, powoduje, że robusta jest kawą o gorzkim aromacie. Ale kawa nie składa się z samej kofeiny. W związku z tym, większość palarni przygotowuje różne mieszanki kaw, z różnym udziałem robusty, aby spełnić oczekiwania i trafić w gust nawet najbardziej wymagających kawoszy.
Pamiętajmy, że ze względu na swoje walory, robusta nie jest kawą dla osób o delikatnym sercu, a także dla wszystkich tych, którzy nie tolerują kofeiny.

Jedna kawa, wiele zastosowań

Robustę używa się do produkcji kaw rozpuszczalnych. Proces wypalania ziaren robusty powoduje, że traci ona na swojej goryczkowatości, a zyskuje słodycz.
Ziaren robusty używa się także do produkcji kawy cappuccino oraz crema. Po odpowiednim procesie palenia, na powierzchni kawy pojawi się delikatna, kremowa pianka. Ze względu na to, że robusta jest kawą gorzką o silnym aromacie, znakomicie komponuje się z mlekiem, które znacznie łagodzi jej walory.

Kupujemy Robustę

Wiemy już, że rynek kawy opanowały Arabika i Robusta. Po takiej informacji, kto by pomyślał, że Robusta, jest kawą, którą ciężko jest kupić w stacjonarnych sklepach. Miłośnicy tego gatunku kawy, mogą dokonać zakupy najczęściej w sklepach internetowych. Dobry sklep internetowy zapewnia produkty wysokogatunkowe, z różnych zakątków świata, w postaci mielonej lub w postaci ziaren. Powszechnie wiadomo, że kawa kupowana w ziarnach, dłużej zachowa świeżość, a także będzie bardziej wyrazista w smaku, oczywiście zmielona tuż przed spożyciem.

Podczas wybierania kawy ważne jest abyśmy zdawali sobie sprawę z tego, jak wyglądają zdrowe i dobrze uprażone, dojrzałe i odpowiednio wysuszone ziarna robusty. Jeżeli będziemy kupować kawę jeszcze przed jej prażeniem, wtedy jej nasiona powinny być blado zielone, aż nawet wpadające w odcienie bladej szarości. Po uprażeniu nie możemy już kontrolować smaku a jedynie zdecydować się na konkretny stopień prażenia – mocno prażone, średnio lub słabo. Ziarna robusty są znacznie bardziej owalne oraz kuliste w przeciwieństwie do arabiki stąd też stosunkowo łatwo je rozpoznać po samym wyglądzie.

Dlaczego warto pić kawę?

Kawa pita z umiarem przyczynia się do pobudzenia organizmu, przyspiesza metabolizm, a nawet spala tkankę tłuszczową. Nie wspominając już o tym, że jest doskonałym zastrzykiem energii. Należy jednak pamiętać, że kawa pita nawet w małych ilościach, przyczynia się do wypłukiwania magnezu, potasu i żelaza z organizmu.


Robusta i Arabica odwieczne rywalki

Bardzo często robusta porównywana jest do arabica, która nazywana jest jej starszą siostrą. Porównanie to odbywa się na każdej płaszczyźnie: pochodzenia, aromatu, smaku, wielkości zbiorów, zalet i wad, dostępności na rynku. Złośliwi mówią, że przy arabice, robusta nie jest kawą.

Jednak podczas wychwalania zalet arabiki często zapominamy o tym, jak chętnie pijamy kawę rozpuszczalną oraz wszelkie mieszanki. Są również fani ekstremalnie gorzkiej i mocnej kawy, którzy nie pogardzą 100 procentową robustą. Dlatego też zanim wydamy osąd, że jest ona gorszym rodzajem kawy wypróbujmy jej czystsze odmiany oraz uszanujmy fakt, że jest ona niezwykle ceniona przede wszystkim za silny smak oraz dużą porcję kofeiny. Pamiętajmy jednak, że ile osób tyle gustów smakowych i dajmy możliwość każdemu spróbowania i wydania indywidualnego osądu.

Autor: Redakcja Bakalie.com