Miód cząbrowy - właściwości zdrowotne

Bakalie.com

Co to jest miód cząbrowy?

Miód cząbrowy to miód, który otrzymywany jest z kwiatów cząbru ogrodowego (Satureja hortensis), jednorocznej rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Cząber nazywany jest także satureją, trawą satyra, ziołem fasolowym, pieprznikiem lub czubrycą (nazwa stosowana głównie dla cząbru górskiego). Miód z cząbru jest jednym z najdroższych dostępnych na rynku miodów. A jednocześnie jest też jednym z najbardziej wartościowych miodów nektarowych.

Cząber ogrodowy pochodzi z wschodnich terenów wokół Morza Śródziemnego. Występuje również w Europie Środkowej, zachodnich i południowych terenach Azji, na południu Afryki i w Ameryce Północnej. W Polsce uprawiany jest na Kujawach, w innych rejonach kraju występuje rzadko. Dlatego też miód cząbrowy nie jest w Polsce zbyt popularny. Jeśli chcemy go kupić powinniśmy szukać w pasiekach zlokalizowanych właśnie na terenie Kujaw. Miód cząbrowy jest bardzo popularny w Chorwacji. Jest tam niezwykle ceniony i osiąga najwyższe ceny.

W centralnej Polsce cząber kwitnie od końca lipca do pierwszej dekady sierpnia i zapewnia pszczołom pożytek nektarowy i pyłkowy przez blisko 4 – 5 tygodni. Niestety cząber zbiera się w czasie kwitnienia, dlatego okres, gdy mogą wykorzystywać go pszczoły może być czasem jeszcze krótszy. To drugi z powodów sprawiających, ze miód z cząbru nie jest w Polsce łatwo dostępny.Charakterystyka miodu cząbrowego

W stanie płynnym miód cząbrowy ma barwę ciemnobursztynową do ciemnobrązowej, herbacianej. W ciągu dwóch – trzech miesięcy krystalizuje się grubokrystalicznie. Po całkowitym skrystalizowaniu pozostaje mazisty i łatwo daje się rozsmarować. Ma wtedy znacznie jaśniejszą barwę, szarobrązową lub jasnobrazową. Jego zapach jest delikatny, ziołowy z delikatną nutą rozmarynu i kwiatu cząbru. Ma też wyraźnie zarysowaną nutę geosminy, cyklicznego alkoholu o wyraźnym smaku i zapachu ziemi. Zapach geosmina wywołuje skojarzenia z zapachem letniego deszczu.

Miód z cząbru ma charakterystyczny, zdecydowany, ostry smak z wyraźnym piekąco – gorzkawym posmakiem. Smak ten określany jest często jako ziołowy, a we włoskiej literaturze porównywany jest do goryczki naturalnej kawy. Może też wydawać się odrobinę kwaskowy. Dzięki temu niecodziennemu smakowi miód ten należy do odmian, które od razu polubimy lub znienawidzimy.

Właściwości zdrowotne

Podobnie jak wiele innych gatunków miodu, miód cząbrowy ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Uważa się go nawet za jeden ze zdrowszych miodów na świecie. Przewyższa on swoimi właściwościami biotycznymi nawet miód ze spadzi iglastej zwany, ze względu na dużą zawartości składników odżywczych i zdrowotnych, miodem królewskim lub papieskim. Miód cząbrowy posiada ponad 1020 mg/kg wolnych aminokwasów. Jest to o 300 mg/kg więcej niż ma miód gryczany i o 652 mg/kg więcej niż najdroższy w Polsce miód wrzosowy.

W krajach śródziemnomorskich miód ten uważany jest za znakomity środek na brak odwagi i stymulator aktywności umysłowej. Uznawany jest również za lekki afrodyzjak. Wynika to z tego, że działa lekko stymulującą na korę nadnerczy. Jednak największą zaletą miodu cząbrowego są jego właściwości bakteriobójcze i antybiotyczne. Zaleca się go osobom z bakteryjnymi dolegliwościami układu trawiennego, zapaleniem przewodu pokarmowego i w przypadku niestrawności. Łagodzi także biegunkę i wzdęcia.

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym wykorzystywany jest do produkcji past do zębów i mydeł. Dawniej wykorzystywany był do płukania jamy ustnej w celu uniknięcia problemów spowodowanych występującymi w niej bakteriami.

Miód cząbrowy polecany jest też w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, przeziębieniach i chorobach gardła. Regularnie stosowany działa niczym naturalny antybiotyk, wzmacniając system obronny organizmu.

Miód z cząbru ma też właściwości antyoksydacyjne, zapobiega negatywnemu wpływowi wolnych rodników na nasz organizm. Spowalnia proces starzenia się, pomaga w profilaktyce nowotworowej i chorób układu krążenia. Dodany do czerwonego wina, w którym wcześniej macerowane były gałązki cząbru, jest niezastąpionym środkiem wzmacniającym organizm.

Autor: Redakcja Bakalie.com